Sony A7 Mark 2 titreme (motor) sorunu

belgen

Sony Alfa
Forum Üyesi
22 Haz 2020
25
8
3
Gövde
A7 M2
Lens
35 mm Sony Zeiss
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
@iugurbas

Otomatik Birleştirildi:

şu videoya da bakın isterseniz (tamamına)

bu da kayıp vida... ibis'in hareketli par.çasının arasına sıkışmış. hareketi önlüyor. o vida nasıl yerinden çıktı olaya bakar mısınız...

20210213_194640.jpg

Otomatik Birleştirildi:

eveet arkadaşlar olmayacak şey oldu, çok kel alaka bir flex kablo bildiğiniz yırtılıp koptu ve her şey muhteşem gidiyordu.

bu terslik yaşanmasaydı yarım saat sonra muhtemelen makine çalışır hale gelecekti. şimdi en az 2 ay gitti gürültüye. demek ki bu işin de cilvesi bu. ne yapalım önemli olan can sağlığı. şimdi bana parçaları gösteren bir diyagram gerek. muhtemelen bu kablo tek satılmaz, blok olarak satın almam gerekecek. bahsettiğim blok makinenin üst sağında yer alan auto/p/r, c1-c2 tuş ve tekerlerini, ayrıca deklanşörü kontrol eden blok. aşağıda yırtılan kablo ve bahsettiğim bloğu görebilirsiniz. bu konuda fikri olan, parça numarasını bulmama yardımcı olacak biri varsa çok sevinirim.

oooo.jpg

Otomatik Birleştirildi:

parçayı buldum. çok pahalı değilmiş. daha önceden zarar gören lcd flex kablosuyla birlikte aliexpress'ten ısmarlayacağım.

A7-II-A7R-II-A7S-II-Top-Cover-Shutter-Button-Flex-Cable-For-Sony-ILCE-7M2.jpg_q50.jpg

o kadar yüzdüm yüzdüm kuyruğuna geldim, işe bakar mısınız. gerçi montaj henüz bitmiş değil. umarım yeni parçalar geldikten sonra başka flex kabloları yırtmam... 1-2 ay sonra görüşmek üzere. herkese teşekkürler.

Son düzenleme:

iugurbas

Sony Alfa
Forum Üyesi
25 Ara 2019
73
33
18
izmir
www.infradream.com
Gövde
Kızılötesi A7R
Gövde 2
Sony A7R
Lens
Sony FE 4/16-35mm ZA
öncelikle geçmiş olsun. parça bulunmayacak bir kritik bir parça değil. biraz araştırayım size geri dönüş sağlayacağım.

bu arada muhtemelen cihaz ilk açıldığında sensör konum kalibrasyonu yapıyordu ve uygun konuma gelemediği için kalibrasyon sürecini uzatıyordu. veya buna benzer başka bir sorun da olabilir. (bazen perde açılıp kapanıyor açılış ve kapanışta. bunu yapamıyor da olabilirdi.)

sonuçta sorun bulundu gibi.
eksik vida da cihaz içinde bulunmazsa temin edilebilir.
başta vidaların gruplandırılmasının atlanması kötü olmuş. bunun için manyetik çalışma pedini şiddetle tavsiye ediyorum. umarım geri toplarken sorun yaşamazsınız.

belgen

Sony Alfa
Forum Üyesi
22 Haz 2020
25
8
3
Gövde
A7 M2
Lens
35 mm Sony Zeiss
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
öncelikle geçmiş olsun. parça bulunmayacak bir kritik bir parça değil. biraz araştırayım size geri dönüş sağlayacağım.

bu arada muhtemelen cihaz ilk açıldığında sensör konum kalibrasyonu yapıyordu ve uygun konuma gelemediği için kalibrasyon sürecini uzatıyordu. veya buna benzer başka bir sorun da olabilir. (bazen perde açılıp kapanıyor açılış ve kapanışta. bunu yapamıyor da olabilirdi.)

sonuçta sorun bulundu gibi.
eksik vida da cihaz içinde bulunmazsa temin edilebilir.
başta vidaların gruplandırılmasının atlanması kötü olmuş. bunun için manyetik çalışma pedini şiddetle tavsiye ediyorum. umarım geri toplarken sorun yaşamazsınız.

hocam parçayı buldum.

aliexpress, ebay, her yerde var. sensör çok güzel oturdu yerine. şu flex yırtılmasaydı bitmişti olay. parçayı avrupa'dan araştırıyorum, ali'den 2 ayda zor gelir.

iugurbas

Sony Alfa
Forum Üyesi
25 Ara 2019
73
33
18
izmir
www.infradream.com
Gövde
Kızılötesi A7R
Gövde 2
Sony A7R
Lens
Sony FE 4/16-35mm ZA
parçayı bulabildiğinize sevindim. aliexpress'ten alın bence. avrupada hem pahalı olur hem de gönderi ücreti epey can yakar. gümrük de cabası. ali'den alırken sensör vidasını da isteyin :)

belgen

Sony Alfa
Forum Üyesi
22 Haz 2020
25
8
3
Gövde
A7 M2
Lens
35 mm Sony Zeiss
parçayı bulabildiğinize sevindim. aliexpress'ten alın bence. avrupada hem pahalı olur hem de gönderi ücreti epey can yakar. gümrük de cabası. ali'den alırken sensör vidasını da isteyin :)

sensör vidası ibis'in içinden çıktı.. manyetik ya, hemen çekmiş parçayı. olmasa sensör belki de çizik içinde olacaktı.

belgen

Sony Alfa
Forum Üyesi
22 Haz 2020
25
8
3
Gövde
A7 M2
Lens
35 mm Sony Zeiss
evet hocam. hiç sorun kalmadı. ona çatlıyorum ya :)

iugurbas

Sony Alfa
Forum Üyesi
25 Ara 2019
73
33
18
izmir
www.infradream.com
Gövde
Kızılötesi A7R
Gövde 2
Sony A7R
Lens
Sony FE 4/16-35mm ZA

belgen

Sony Alfa
Forum Üyesi
22 Haz 2020
25
8
3
Gövde
A7 M2
Lens
35 mm Sony Zeiss
@iugurbas hocam bu spatula full frame uyumlu mu? paketinde 3 farklı sensör seçeneği var fakat alışveriş esnasında seçtirmiyor. sana gelen pakette full frame uyumlu muydu?