Sony A7 Mark 2 titreme (motor) sorunu

belgen

Sony Alfa
Forum Üyesi
22 Haz 2020
25
8
3
Gövde
A7 M2
Lens
35 mm Sony Zeiss
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Arkadaşlar selam,

Bugün çekim yaparken makine bir anda titremeye başladı. Cep telefonları titrer ya, aynen onun gibi bir şekilde kesintisiz titremeye başladı. Titremeden önce yaptığım çekimlerde perdenin tam kapanmadığını fark ettim.

şu videoda sıkıntıyı ve sorunu nasıl giderdiklerini, hangi parçaları değiştirdiklerini gösteriyorlar. Parçaları buldum. Yaklaşık 80-90 dolar (gümrük vergisi hariç) maliyetleri var.

Bu makineyi Sony Türkiye'de yaptırsam nasıl bir maliyetle karşı karşıya kalırım sizce. 100 dolarlık parçaya 3000 lira fiyat çekerler diye çekiniyorum. Sirkeci'de esnafa yaptırmaya kalksam onlar evire çevire sever! diye düşünüyorum.

Elektronik alet dağıtıp toplamayı bilirim. Sizce ne yapayım? Kendim parçaları temin edip kendi başıma mı toplayayım. Yoksa Sony Türkiye'ye gönderip fiyat mı alayım, ne dersiniz?

Perde olayını aşağıdaki fotoğrafta sol tarafta görebilirsiniz. Zaten videodaki eleman da hem perde ile ilgili parçayı, hem de motoru (ikisi ayrı parçalar) değiştirmiş.

sola-dikkat.jpg

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Sony Türkiye'nin hiç uygun fiyat vereceğini zannetmiyorum. İstanbul'da iseniz fiyat almanız kolay. Deneyin ama dediğiniz gibi 3bintl rakam fiyat vermeleri normal.

belgen

Sony Alfa
Forum Üyesi
22 Haz 2020
25
8
3
Gövde
A7 M2
Lens
35 mm Sony Zeiss
Sony Türkiye'nin hiç uygun fiyat vereceğini zannetmiyorum. İstanbul'da iseniz fiyat almanız kolay. Deneyin ama dediğiniz gibi 3bintl rakam fiyat vermeleri normal.

Peki ne tavsiye edersiniz? O fiyata ikinci el body alır, yedek parça niyetine tutarım. Yurt dışından parçaları tedarik edip kendim mi takayım?

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Peki ne tavsiye edersiniz? O fiyata ikinci el body alır, yedek parça niyetine tutarım. Yurt dışından parçaları tedarik edip kendim mi takayım?
1000tl maksimum ediyor kendiniz yaparsanız ki en mantıklısı. Şu an a7ii fiyatları da yüksek. Elinizdekini yapmanız en ekonomik seçenek bence

A.NaiMutlu

A7 III
Yönetici
4 Nis 2020
29
22
3
33
istanbul
alpernaim.myportfolio.com
Gövde
Sony a7RM4
Lens
Tamron 17-28mm f/2.8
Lens 2
Tamron 28-75mm f/2.8
Lens 3
Sony FE 55mm f/1.8
Lens 4
Sony 85mm f1.4 GM
Sony yetkili servis "özen-iş" e gösterebilirsiniz. Zaten arızalı olan parçanın maliyetini ve işçilik bedelini söylüyorlar. Korkmadan çekinmeden gidin fiyat alın derim. Önce inceliyorlar arıza tespitini yapıyorlar. ardından sizi arayarak ya da mail yoluyla teklifi veriyorlar. Yaptırmak ya da yaptırmamak sizin elinizde.

belgen

Sony Alfa
Forum Üyesi
22 Haz 2020
25
8
3
Gövde
A7 M2
Lens
35 mm Sony Zeiss
Yukarıda tarif ettiğim siyahlık perde kaynaklı değilmiş. Sensör yerinden oynamış lakır lukur hareket ediyor. Sanırım titreşim önleyici mekanizma yerinden çıkmış. Kaliteli bir saatçi tornavida takımı ısmarladım. Youtube'da bir çok "içini açma" videoları var. İlk önce içini açıp kendi çabamla yerleştirip yerleştiremeyeceğime bakacağım. Parça 1000 lira civarına mal olacak, 1000 lira parçaya kar koyarlar, 500-1000 de işçilik alacak illa ki.. yani 2500-3000 gibi bir rakam kilitleyeceklerine eminim. Hatta belki de parçaları çıkma bir makineden takacaklar. Büyük ihtimalle kendim halledeceğim gibi görünüyor.

Esat

A7 III
Yönetici
18 Kas 2019
361
96
28
İstanbul
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony A6000
Lens
Zeiss 16-35mm f4
Lens 2
Zeiss 55mm f1.8
Lens 3
PK 28mm f2.8
Lens 4
PK 50mm f1.4
haberleri bekliyoruz :)

Kotufotografci

baserfotography
Müdavim Üye
23 Kas 2019
6
4
3
Gövde
sony a6000
Lens
Sony SEL 18-135mm
kendin dene en azından denedim olmadı dersin. ben öyle yapıyorum. cogu zaman ustayım diyenlerden iyisini yapıyorum.

belgen

Sony Alfa
Forum Üyesi
22 Haz 2020
25
8
3
Gövde
A7 M2
Lens
35 mm Sony Zeiss
parçayı buldum. 15 euro fakat gönderim için 120 euro istiyorlar o_Oo_O aslına bakarsanız sony parçaları satan bir toptancıya kaydoldum. baya bir yazıştık. bir parça ihtiyacınız olursa sorun, bakalım.

bugün kameranın bir kısmını da açtım. ancak henüz anakarta bile ulaşamadım. en büyük sorun flex kablolar. o kadar narinler ki, ilerlersem başıma daha büyük işler açabileceğim konusunda endişeliyim. hatta bir ihtimal lcd'nin flex kablosuna hasar vermiş olabilirim.

sensör yerinden kaymış. kamerayı sallayınca lıkır lıkır oynuyor. o bölüme ulaşmaktaki amacım belki bir şeyler yerinden çıkmıştır, yerine oturturum düzelir ümidi taşımam.

makinayı katman katman yapmışlar. tüm katmanları ayırmadan sensör ve perdenin olduğu bölüme ulaşamıyorsunuz ve her katmanda 3-5 flex kablo var.

aşağıdaki aşamaya ulaşana kadar (henüz ilk katman) otuza yakın farklı boyda vida sökmek durumunda kaldım ve 4 katman daha var. her katmanda kablo ve vida fışkırıyor. hadi ulaştım diyelim, nasıl toplayacağımı bilmiyorum. kompakt makinelerin de böyle bir olayı var. her şey minnacık, sıkış tıkış.

a7-ici.jpg

tüm bu olanlara neyin neden olduğunu tahmin edebiliyorum. baya uzun bir bisiklet turuna çıktım. kamera seledeki bir çantanın içindeydi. traktör yolu olduğu için (yaklaşık 150 km) makine devamlı sarsılmaya maruz kaldı. kesin bir şey yerinden çıktı, bir şey oldu. ibis (stabilizasyon) sisteminde de problem olabilir.

ne yapayım arkadaşlar? aşağıdaki videoyu hızlı hızlı ileri sarın, içini açmanın nasıl bir şey olduğunu göreceksiniz. ne önerirsiniz. yalnız şu berbat ortamda 2-3 bin lira makineye gömecek hiç isteğim yok. valla yazarken bile içim sıkıldı.

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
videoyu göremedim ama epey zor bir işe benziyor.
teknik servisten fiyat aldınız mı ne diyorlar. muhtemelen makineyi isterler fiyat vermek için. gönderirsiniz. onarıma geçmeden önce size fiyat iletirler. kabul etmezseniz iadesi sağlanır.