Sony A7R İnceleme ve Özellikler

Esat

A7 III
Yönetici
18 Kas 2019
339
94
28
İstanbul
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony A6000
Lens
Zeiss 16-35mm f4
Lens 2
Zeiss 55mm f1.8
Lens 3
PK 28mm f2.8
Lens 4
PK 50mm f1.4
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.

Sony ILCE-7R Full Frame Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraf Makinesi İnceleme


Sony ILCE-7R (diğer adıyla Sony Alpha 7R veya kısaca Sony α 7R) çok ilginç ve sıra dışı bir kamera. 16 Ekim 2013'te duyurulan bu fotoğraf makinesi 5 yönlü görüntü sabitleme sistemi ile birlikte geliyor. Sony E-Mount olan bu gövde değiştirilebilir lensli olup tam çerçeve yani full frame sensöre sahiptir.

Her şeyden önce Sony a7R, 36 megapiksel full frame sensörüyle dikkat çekiyor. Benzer sensör iki Nikon fotoğraf makinesinde ( D800 ve D800E) kullanılıyor. a7R ve D800 / D800E aynı sayıda megapiksele sahiptir ve aynı maksimum boyutta görüntüler oluştururlar - 7360 X 4912 piksel, yani 36.152.320 (yaklaşık 36 MP).

sony-a7r


36MP 14 Bit RAW


Sony a7R'nin sensörü gerçekten harika, bazı fotoğraf görevleri için tüm tam çerçeve kameraların en iyilerinden biri. 14-bit renk derinliğine ve 36MP'ye sahip Sony a7R RAW dosyalarının neredeyse hepsinin boyutu aynı ve 35 MB. Söylentilere göre, bu kameradaki RAW dosyaları büyük ölçüde sıkıştırılmış ve orijinal görüntü kalitesinin tam potansiyelini taşımıyor.

Kameranın mekanik bir deklanşörü var ve çok gürültülü, çok hoş olmayan bir 'çınlama' sesi var. Deklanşörü bıraktığınızda, bazen kameranın ortasında bir şey parçalanacakmış gibi geliyor. Sony a7R ile çekim yaparken, diğer kameralarda aynı enstantane hızlarında böyle bir sorun gözlemlemediğim halde , bazen belirli enstantane hızlarında biraz bulanık çekimler yapıldığını fark ettim . Büyük olasılıkla, 'sarsıntı' (kamera sarsıntısı nedeniyle bir fotoğrafın bulanıklaşması), deklanşörün ürettiği titreşimin yanı sıra, bu kadar yüksek piksel yoğunluğuna sahip kamera matrisinin hassasiyetiyle alakalıdır.

Perde hızı 30 ila 1/8000 s'lik pozlama aralığında ve flash senkronizasyonu - 1/160 saniye.

sony-a7r.jpg


Hibrit Yerine Kontrast Odaklı Algılama!


Lensleri değiştirirken, kamera sensörü tamamen açık kalıyor ve bu nedenle kirlenme olasılığı, ayna ve deklanşörle kapatılan SLR fotoğraf makinelerinden çok daha yüksektir. Eğer sensörünüz toz alırsa bunu almak için üflemekten kaçının ve internette satılan hava pompalarından alarak temizlemeyi deneyin. Eğer kalıcı lekeleriniz varsa profesyonel destek almanız gerekebilir.

Sony a7R'nin bir başka ciddi dezavantajı daha var - Sony a7'den farklı olarak, a7R, hibrit bir odaklama sistemine sahip değil ve bu nedenle yalnızca kontrastı algılayarak odaklanabiliyor. Gerçek çekim koşullarında, Sony a7R çok yavaş odaklanır ve odak modlarında hiçbir manipülasyon size yardımcı olmaz, bazen en kolay yol manuel olarak odaklanmaktır.

Sony A7 R Çekim Hızı


Sony A7 R Fotoğraf makinesi saniyede maksimum 4 kare hızında çekim yapabilir ve Nikon D800 / D800E, tam kare modunda aynı hızda çekim yapabilir. Kameranın bu hız için yeterince büyük bir ara belleği var. Ayrıca, ara belleğe sığan çekim sayısı, örneğin yüksek ISO değerlerinde parazit seviyesinin bastırılması veya lens bozulmalarının düzeltilmesi gibi görüntüyü iyileştiren işlevlerin kullanımına bağlı değildir.

Ortalama olarak, sürekli yüksek hız modunda çekim yaparken, ara belleğe aşağıdakiler yerleştirilir:
 • X.Fine (süper iyi), L: 36M ile 16 JPEG görüntü
 • RAW formatında 13 çekim
 • 13 çekim RAW + JPEG
Ancak, bir dizi çekim yaptıktan sonra, kamera, bellek kartına ağır dosyaları yazmak için yaklaşık 10-15 saniye bekleme yapar. Bu süre boyunca birşey yapamazsınız fotoğraf çekemezsiniz. Yazma esnasında fotoğraf çekme imkanı Sony A7 III ile birlikte gelmiştir.

sony-a7r.jpg


Manuel Lens Kullanımı


Sony Alfa Fotoğraf Makinelerinin hepsinde manuel lens kullanım kolaylığı vardır. Odaklandığınız yeri gösteren renkli uyarılar sayesinde A7 R gövdede de birçok desteklenen manuel lensi adaptörü ile birlikte takabilirsiniz. A mount lens kullanımı için Sony LA-EA4 adaptörür öneririz.

Öte yandan A mount dışında farklı firmaların E-Mount uyumlu objektiflerini kullanabilirsiniz.

Fotoğraf makinesi yaklaşık 465 gram ağırlığındadır. Bu nedenle bir tripot ile birlikte kullanacaksanız ağırlık merkezine dikkat etmenizde fayda var.

Tabii ki, Sony a7R, bir elektronik vizör-EVF kullanır ve 0.71x büyütme ile 2.359.000 piksel sağlar. Ayrıca 1.230.000 noktalı 3 inç eğilebilir bir ekrana sahip.

sony-a7r.jpg

Pil Performansı


Kameranın aktif kullanımı ile sadece 300-400 çekim yapabilirsiniz. Sony a7R, güç tüketimi açısından oldukça bonkör ve tek bir şarjla uzun süre çekim yapamayacaksınız. Fotoğraf makinesi USB bağlantı noktası üzerinden şarj edilebilir, böylece ekstra pil kullanarak kamerayı kolayca şarj edebilirsiniz. Maalesef Sony a7R doğrudan USB bağlantı noktasından çalışamaz, ana pil şarj olana kadar beklemelisiniz.

Sony A7 R Diğer Özellikler


 • 36MP
 • Zebra ve manuel odak yardımı.
 • Farklı yoğunluk ayarlarına sahip HDR ve ADR.
 • Çeşitli yaratıcı stiller ve çizim efektleri.
 • 4K fotoğraf çıkışı ve sıkıştırılmamış video çıkışı desteğine sahip mikro HDMI bağlantı noktası.
 • Fotoğraf makinesi iki tür hafıza kartı için bir evrensel yuva kullanır - SD (SDHC, SDXC) ve Memory Stick Duo (Pro Duo, Pro-HG Duo)
 • Mikrofon ve kulaklık girişi ve USB 2.0.
 • Yüz tanıma.
 • Resimleri aktarmak için dahili wi-fi modülü.
 • Hızlı panorama oluşturma modu.
 • Video 1920 x 1080 (60p, 60i, 24p) AVCHD veya 1440 x 1080 (30p) MP4 ve daha fazlası.
 

Benzer konular

Üst