Sony A7R III Özellikler ve İnceleme

sailormoon

Alfa Kullanıcısı
Editör
24 Mar 2020
39
30
22
İstanbul
Gövde
Sony A7 M2
Lens
Zeiss 55mm f1.8

42.4 Megapiksel Full Frame Fotoğraf Makinesi Sony A7R III


Aynasız Fotoğraf Makinelerine Sony A7R III de eklendi ve özellikleri ile kullanıcıların beğenisini çoktan kazandı. Bu inceleme yazımızda Sony’nin A7R III fotoğraf makinesi hakkında yeniliklere bakacağız. Bu gövde ile Sony teknolojiye yenilikler getirmeye ederken aslında bu gövde Nikon D850 modeline cevap olarak üretildi. Dünyada en iyi ve en çok sayıda sensör üreten Sony, kısa sürede rakiplerini geride bırakacak yenilikler yaparak ABD pazar alanında Canon’dan sonra 2. Marka olmayı başararak Nikon’u geride bıraktı.

Rekabet hızla devam ederken Sony A7R III modeli duyuruldu. Bu yeni gövde 42.4mp full frame CMOS sensör ile ve aydınlatmalı olarak geldi. Yüksek çözünürlüğe sahip olup saniyede 10 kare fotoğraf çekme yeteneğine sahip. Eski A7 serilerinin tümü 5fps hızına kadar ilerleyebiliyorken A7R III daha hızlı AF yeteneğine sahip ve 4K video çekme kabiliyetine sahiptir.


1585077545771.png


Gövde Özellikleri


Sony A7R III 42,4 MP ‘lik yüksek çözünürlüğe sahip, arka aydınlatmalı Exmor R CMOS görüntü sensörü de bulunan bir gövdedir. Görüntü kalitesini arttırmak için alçak geniş filtre ortadan kaldırılmış ve 14 bit RAW dosya üreten sensör 5 kademeli titreşim engelleme sisteminin içerisine oturtulmuştur.

Görüntü sensörünün okuma hızını iki katına çıkarabilen A7R III, işleme hızını A7R II’ye göre 1.8 kat arttırmış ve güncellenmiş bir BIONZ X işleme motoruna sahiptir. Bu bileşenler makinenin hızlı çekimler yapması için birlikte çalışırken bunun yanı sıra ISO 100-32000 aralığında berrak görüntüler almaya katkı sağlıyor. Diğer yandan Sony A7R III’ün 15 stop dinamik aralık değerine de sahip olduğunu belirtelim.

Gelişmiş Netleme


Sony A7R III tam çözünürlükte 10fps hızda çekim yapmayı sağlar. Aynı zamanda bu hızını koruyarak tek seferde 76 adet JPEG, sıkıştırılmış RAW dosya veya sıkıştırılmamış 28 adet RAW dosya çekmeyi mümkün kılar. Tampon bölge yani ara bellek doluyken bile kameranın diğer ayarlarına ve menü kısmına giriş yapabiliyorsunuz ve isterseniz ara belleğin SD karta yazması esnasında fotoğraf çekmeye de devam edebiliyorsunuz. Bu özellik eski A7 gövdelerde mümkün olmayan bir özellikti.

Sony A7R3.JPG


Sony A7RIII Video Özellikleri


A7R III, bir video kamera gibi 4K video kaydı çekme kapasitesine sahiptir. 35 mm formatında çekim yapılırken, kamera 5K’lık bilgileri toplar ve bunu 4K çözünürlüğünde bizlere sunar. Bu sayede 4K görüntü alınırken keskinlik ve kontrast değerleri korunurken daha net ve detaylı video bizlere sunulur.

Sony bu gövdesinde HDR uyumlu TV’lerin canlı ve gerçek hayatta 4K HDR görüntülerini oynatabildiğini ve gövde içinde HLG’nin (Hibrid Kayıt Camı) sunulduğunu bildiriyor. Sony A7R III içerisinde kullanıcıların en çok beğendiği özelliklerden olan S-log2 ve S-log3 renk modlarını bir arada bulunduruyor. Bu sayede renk düzenlemesini daha rahat yapabiliyorsunuz. Ayrıca kamera 100 Mbps’ye kadar 120 fps’de Full HD video çekip kaydedebilirken AF izleme ile Full HD çözünürlükte 4x veya 5x yavaş çekim video dosyaları elde edebiliyorsunuz.

Kompakt ve Güçlü Gövde


Sony A7R III, üzerinde çift hafıza kart girişi ile gelirken piliyle beraber toplam ağırlığı 657 gr’dır. İki adet kart girişinin yanı sıra UHS-II tipi SD bellek kartlarının hepsini destekler. Sony’nin bu gövdesi hareketli LCD ekrana sahip olup, 1.44M nokta çözünürlüğe ulaşabiliyor ve WhiteMagic teknolojisi sayesinde parlak ışıkta bile görmeyi sağlıyor.

Fotoğraf makinesi üzerindeki dosyalar akıllı telefona, tablete, bilgisayara veya wi-fi üzerinden FTP sunucusuna kolayca aktarılabilirken makineye harici flash bağlanabilmekte. Makine üzerindeki dosyalarınızı bir PC’ye aktarma esnasında işlemlerin daha hızlı olması için gövde SuperSpeed USB teknolojisini desteklediğini belirtelim.

Sony A7R3.JPG


Çoklu Çekim Modu


A7R III için sunulan yazılımlardan biri olan ‘Imaging Edge’ gövde içerisinde otomatik destekli olarak geliyor ve bu sayede PC ile uzaktan çekim işlemleri yapılabiliyor. Ayrıca ücretsiz olarak sunulan bu yazılımı android ve IOS cep telefonlarınıza kurup telefondan komut vererek çekimlerinizi yapabiliyorsunuz.

Ayrıca A7R’III de 5 eksenli optik gövde stabilizasyonundan yararlanan Pixel Shift çoklu çekim modu da bulunuyor. Bu modda kamera sensörü 1 piksellik oynamalarla kaydırılabiliyor. Böylece art arda 4 çekim yaparken makine bunları bizim için birleştiriyor. Bu özellik çok yüksek miktarda çözünürlük yani detay isteyen kullanıcılar için tasarlanmıştır.

Sony A7R III Teknik Özellikler


 • 35 mm Tam Kare 42.4 MP Arkadan Aydınlatmalı (BSI) Exmor R ™ CMOS Sensör
 • Silent Shutter, Mekanik Deklanşör ve tam Otomatik Odaklama
 • 10 fps’ye kadar sürekli çekim
 • LCD ekran 8fps
 • ISO 100 – 32000 aralığı (ISO 50 – 102400’e kadar genişletilebilir)
 • 15 stop dinamik aralık
 • 399 faz tespit AF noktası, 425 kontrast AF noktası
 • 5 eksen görüntü sabitleme özelliği
 • 4K Video Kaydı
 • Geliştirilmiş AF
 • Çift SD Kart Yuvaları
 • Genişletilmiş Pil Ömrü
 • Yüksek hızlı USB 3.1, USB Tip-C ™ Terminali
 • Sadece 657gr olan kompakt ve hafif gövde
 

Benzer konular

Üst