Vizör Nedir

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.

Fotoğrafçılıkta Vizör Nedir?


Fotoğrafçılar arasında popüler bir soru olan vizör nedir? İlk defa duyduğumuz kelimelerin ne anlama geldiğini merak ettiğimizde ister istemez Google üzerinden araştırma yapmaya başlıyoruz. Biliyorsunuz hepimiz resim çekmeyi çok severiz hayatımızda fotoğrafların çok fazla önemi ve değeri vardır. Kullanmakta olduğumuz fotoğraf makineleri ve hatta cep telefonlarında ki resim çekme özelliği hepimize kolaylık sağlamakta sevdiklerimizle çocuklarımızla ailemizle her daim resim çektiririz fakat kimimiz vizör kelimesini bilmeyiz ya da hiç duymadık. Birde şu şekilde bakalım.
vizor


Vizör kelimesi Türkçe’de oldukça çok kullanan bir kelimedir. Vizör Fransızca bir kelime olup Türkçeye geçmiştir. Türk Dil Kurumuna göre vizör; dürbün, kamera ve fotoğrafta bulunan, görüntüyü sınırlarında kesmeden yani taşırmadan alabilmeyi sağlayan düzenektir. Vizör kameraların hemen üstünde bulunan ufak bir penceredir. Görüntüyü görmemizi ona göre ayar yapmamızı ve fotoğrafı çekmemizi sağlar. Peki, bu görüntü bize nasıl ulaşır- lensten geçen görüntü makinenin içindeki bir ayna sayesinde vizöre aktarılır ve bizim görmemizi sağlar.

Vizör Çeşitleri


Vizör çeşitleri elektronik vizör ve optik vizör olmak üzere ikiye ayrılır. Bunların tanımları ve açıklamaları hakkında daha fazla detay almak için aşağıdaki konumuza bakabilirsiniz.


Hangi Vizör Daha İyi


Optik veya elektronik vizör her iki vizörde birden daha fazla kamera gözdesinde kullanılmaktadır. Fakat birçoğumuz çok fazla bir ayrım yapamamakta. Fotoğrafların nasıl çıkacağına dair bir sunum yaptığından elektronik vizör birçok kişi için daha cazip gelmektedir. Daha seri bir çekim modunda aksiyon çekenler vizörün kararması ve tekrardan aydınlanması ve de bunu geç yapıyor olması birçok kişinin de canını sıkıyor.

En büyük şikayet aşırı derecede pil tüketimi olması. DSLR kullanmaktaysanız gözleriniz optik vizördeki gibi keskin görüntüye alışkınsa elektronik vizör biraz can sıkıntısı yaratabilir. Fakat kamerayı iki üç gün kullandıktan sonra gözleriniz çok çabuk alışıyor. Anlattıklarımızdan şu çıkıyor.

Elektronik vizör daha iyi ya da optik vizör daha iyi gibi bir cevap veremiyoruz. Hepsi tamamen sizin tercihinizdir. Kamera üreten firmalar hızla aynasız çevresini ya da dünyasını keşfediyorken fotoğrafçılıkla uğraşanlar da artan sayıda onları tercih etmeye başlamaktadırlar. Fakat optik vizörlü DSLR’ler tahminim uzunca bir süre hayatımızda olmaya karalı gibi görünüyor. Ama dediğimiz gibi optik vizör ya da elektronik vizör size hangisi daha iyi geliyor ya da daha kullanışlı diyorsanız sizin için en iyisi odur.
 
Üst