Elektronik Vizör ve Optik Vizör Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Esat

A7 III
Yönetici
18 Kas 2019
356
95
28
İstanbul
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony A6000
Lens
Zeiss 16-35mm f4
Lens 2
Zeiss 55mm f1.8
Lens 3
PK 28mm f2.8
Lens 4
PK 50mm f1.4
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Fotoğraf makinelerde kullanılan elektronik vizör ve optik vizör nedir? Bunlar arasındaki farklar nelerdir ve hangisi daha avantajlı? Bu sorularımıza yanıt arayacağız.

Önce tanımlardan başlayalım

Optik Vizör (OVF) Nedir?
Optik vizör DSLR kameralardaki vizör çeşididir. DSLR kameralar bildiğimiz üzere aynalı sistemler olarak sınıflandırılmakta ve bu kameralarda bulunan optik vizöre gelen görüntü direk objektiften geçtikten sonra belli bir kırılıma uğrayarak hedefe yani vizöre ulaştırılır. Deklanşöre bastığımızda ayna çekilerek ışık direk sensöre ulaşmış olur ve bu sayede görüntü kaydedilmiş olur.

Optik Vizör.JPGElektronik Vizör (EVF) Nedir?
Bazı gövdelerde ise yansıtıcı yoktur. Yani ayna olmadığı için objektiften gelen ışık ve görüntünün yansıyıp gideceği vizör yoktur. Kamera üreticileri aynasız olan bu gövdeleri üretirken bu yüzden optik yerine elektronik vizör kullanmışlardır. Peki elektronik vizördeki görüntü nasıl oluşuyor? Madem ayna yok yansıyarak gelen görüntü de yok. O zaman bu noktada sensör üzerindeki görüntü gündeme geliyor ve sensöre düşen tüm ışık birimlerinin oluşturduğu veriler elektronik olarak vizöre aktarılıyor. Deklanşöre basmadan önce çekilecek olan fotoğrafın aynısını çekmeden önce görmüş oluyoruz. Bu sayede enstantene ve ISO değerlerimizi önceden ayarlayabiliriz. Ancak düşük ışıklı ortamlarda ISO yüksek tuttuğumuzda sensördeki görüntüde noise oluşmaya başlar ve bu durumda manuel netleme yapmak istediğinizde objeyi biraz daha zor görebilirsiniz.

Optik Vizör vs Elektronik Vizör.JPG

Hangisi Daha İyi?
İki vizör çeşidinin de kendine göre avantajları var ama neticede elektronik vizör ve aynasız sistemler daha yeni ve güncel sistemler. EVF sayesinde artık daha küçük ve kompakt makineler üretiliyor. Bu aşamada hangisi daha iyi sorusuna kullanıcılar cevap vermeli. Kimin gözü hangisine alıştı ise ihtiyacı ne ise sanırım doğru cevap bu olacak. Şimdi gelin iki vizör çeşidinin de avantaj ve dezavantajlarına bakalım.

Optik Vizörün Avantaj ve Dezavantajları
+OVF aynadan yansıyarak geldiği için görüntüde gecikme olmaz
+Çözünürlük ve netlik çok iyidir.
+Pil tüketimine etkisi yoktur.
+Ekran yenileme hızı yüksek olduğundan seri çekim için daha uygun.
-Düşük ışıklı ortamlarda EVF'ye göre biraz daha avantajlıdır.
-Ekranın %90 civarını vizörde gösterir.
-Kamera içinde yer kaplar. Bu yüzden DSLR'ler aynasızlardan büyük.

Elektronik Vizörün Avantaj ve Dezavantajları
+EVF vizör fazla veya az pozlanmış görüntüyü gösterirken OVF göstermez.
+Eski tip EVF'ler düşük çözünürlüğe sahip olabilir.
+Dinamik aralık, alan derinliği, beyaz dengesi, kontrast, doygunluk ve daha fazlasını gösterir.
+Ekranın %100'ünü vizörde gösterir.
-Kamera içinde yer kaplamaz.
-Görüntü yenileme hızı optik vizör kadar hızlı değildir.
-Elektronik olduğundan pili daha hızlı tüketir.
 

Üye silindi 1

Guest
Elektronik vizörün pil tüketimi kötü özellik. Bunu da daha güçlü piller yaparak gidermeye çalışıyorlar . Yeni seri Sony aynasız makinelerde daha iyi pil performansı ile bu sorunu nispeten düzelttiler ...
 

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Benim de gördüğüm kadarıyla insanlar elektronik vizörün en kötü yanını odaklayamamak ve ekrandaki patlamalar olarak görüyor. Yani lcd ekran noise arttığında görüntüyü göstermiyor ve odaklayamıyorsunuz. Yüksek ışıkta ise ekranda patlamalar oluyor.

Sony'nin eski vizörleri böyle miydi acaba bilmiyorum. A6000 ile başladım ben onda düşük ışıkta odaklayamama filan hatırlamıyorum. Sadece bir defasında uzun pozlama yapacakken gece çekiminde daha iyi netleme için ISO artırıp odaklama yaptıktan sonra ISO düşürmüştüm. Böyle uzun pozlama almıştım.
 

Üye silindi 1

Guest
Ben de A7 II var arkadaşımda A7 III vizörler arasında epey fark var. Evet düşük ışıkta vizör size yoğun gren varmış gibi gösteriyor ama uyarılar sonucu çekim yapıp ekrandan baktığımda noise olmadığını gördüm . Şimdi alıştım ama elbette elektronik vizörlerin daha da gelişeceğine inanıyorum. Vizörün kalitesini yükseltmekle pil ömrü arasında ters orantı var sanıyorum. Buda firmaları zorluyor. Düzelecektir ...
 

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Bazı aynalı sistemlerde de elektronik vizör kullanılmakta. Yarı geçirgen aynalı sistemlerde özellikle. Buna örnek Sony SLT A58 modelini örnek verebiliriz.
 
Benzer konular Forum Tarih
I Love Google Fotoğrafçılık Terimleri 0 805

Benzer konular

Üst