Esat

A7 III
Yönetici
18 Kas 2019
361
96
28
İstanbul
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony A6000
Lens
Zeiss 16-35mm f4
Lens 2
Zeiss 55mm f1.8
Lens 3
PK 28mm f2.8
Lens 4
PK 50mm f1.4
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.

Shutter Sayısı Nedir?


Shutter sayısı diğer anlamıyla perde sayısı fotoğraf makinesinin kaç adet çekim yaptığını gösteren rakamdır. Genellikle kullanılmış bir fotoğraf makinesi alırken bu rakam değer kazanır ve gövdenin o ana kadar ne kadar kullanıldığı hakkında size fikir verir. Ancak dikkat ediniz ki satın alacağınız kişi size doğru shutter sayısını (şatır sayısını) vermeyebilir. Bu nedenle shutter öğrenme yazımızı sizler için hazırladık.

Shutter Sayısı Kaç Olmalı


Kullanılmış bir fotoğraf makinesi alacağınız zaman shutter sayısı kaç olmalı? Bu sorunun cevabı ortalama olarak 20.000 altında olmalı diyebiliriz. Bu rakam o makinenin az kullanıldığını göstermektedir. Mesela 50.000 perde sayısı üzerine çıkan bir fotoğraf makinesi her an arıza verebilir. Bu nedenle fotoğraf makinesi şatır değerinizi bu seviyelerde araştırınız.

shutter-sayisi-nasil-ogrenilir


Shutter Sayısını Öğrenmek İçin Websiteleri


Online shutter sayısı öğrenme için bazı web siteleri mevcut. Bunlar aracılığı ile program kurmadan perde sayınızı öğrenebilirsiniz Ancak her marka gövdenin şatır sayısını öğrenme şekli farklıdır. Ancak her makineninkini gösterebilen siteler de vardır.

Aşağıdaki web sitelerinden makinenizin shutter sayısını öğrenebilirsiniz. Canon ve Nikon için farklı Sony için farklı bir uygulama bulunmaktadır.

  • CameraShutter: Bu web siteden belli başlı Canon ve Nikon kameralarına ait shutter sayılarını öğrenebilirsiniz.
  • ToolScience: Sony marka kameranızın shutter sayısını öğrenmek istiyorsanız tools science web sitene fotoğrafınızın ham halini yükleyerek shutter sayısını öğrenebilirsiniz.
  • Shutter Counter: Çoğu Nikon ve Canon marka kameranın shutter sayısını öğrenmek için shutter counter websitesini kullanabilirsiniz.

Eğer bu yöntem çalışmazsa Sony shutter sayısı öğrenme linkimize de bakabilirsiniz.
Shutter Sayısını Öğrenmek İçin Uygulama


Eğer shutter sayısını Mac veya Windows bilgisayarınıza yükleyeceğiniz bir masaüstü uygulamadan öğrenmek istiyorsanız o zaman aşağıdaki linkten shutter counter isimli uygulamayı bilgisayarınıza yüklemeli ve fotoğraf yükleme işlemini program üzerinden yapmalısınız.

free-shutter-counter

Programı indirmek için hangi işletim sistemini kullanıyorsanız ona ait indirme linkine tıklayıp, indikten sonra yüklemeniz yeterli olacaktır.
http://www.freeshuttercount.com/

Canon Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir


Canon fotoğraf makinenizin shutter sayısını öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Nikon Shutter Sayısı Nasıl Öğrenilir


Nikon fotoğraf makinenizin shutter sayısını öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
 

Benzer konular

Üst