Nikon Shutter Sayısı Öğrenme

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.

Nikon Fotoğraf Makinelerinde Shutter-Perde Sayısı Öğrenme


Bu başlığımızda Nikon shutter sayısı öğrenme diğer deyişle Nikon perde sayısı öğrenme konusuna değineceğiz. Bildiğimiz gibi perde sayısı, fotoğraf makinesinin kaç kez fotoğraf çektiği konusunda bize fikir veriyor. Aynalı fotoğraf makinelerinde bu sayı makinenin yani perdenin bir anlamda kalan ömrünü ifade ediyor. Yeni çıkan aynasız gövdelerde ise shutter çok daha uzun ömürlü. Bu nedenle makinenin bu sayısını öğrendiğinizde aslında onun ne kadar kullanıldığını da öğrenmiş oluyorsunuz.

Siz her defasında makinenin deklanşörüne bastığınızda shutter sayısı 1 artar ve bu bilgi fotoğrafın içinde EXIF verisi olarak saklanır. Bunu okuyabilen yazılımlar siteler sayesinde de shutter sayısı nasıl öğrenilir konusunda bilgi sahibi olmuş oluyoruz. Genellikle bu bilgi bize ikinci el fotoğraf makinesi alırken lazım oluyor ve satıcının verdiği bilgileri bizim de teyit etmemiz gerekiyor ki cihazın ömrü hakkında bilgi sahibi olalım.

Nikon İçin Shutter Sayısı Öğrenme Programı


Aşağıdaki linkten Nikon perde sayısı öğrenme programını indirebilirsiniz.
Programı kurmaya gerek kalmadan direk rar'dan çıkartıp veya çift tıklayıp çalıştırabilirsiniz. Programı açtığınızda tek yapacağınız şey "load photo" dedikten sonra makineniz ile çekmiş olduğunuz bir fotoğrafı seçmeniz. Jpeg fotoğraftan sonuç alamazsanız ham görüntü seçmeyi deneyin.

Programın verdiği sonuçlardan Total Number of Shutter Releases olan kısım sizin perde sayınızdır.

1.png

Nikon İçin Programı buradan indir. (Veya sağ tıklayıp hedefi farklı kaydet)

Shutter Sayısı Öğrenilebilecek Bazı Siteler


Aşağıdaki web sitelerine girdikten sonra fotoğraf yükle butonları sayesinde işlenmemiş, değiştirilmemiş bir fotoğrafınızı siteye tanıtınız ve bu şekilde makinenizin perde sayısını öğrenmiş olacaksınız. Eğer büyük boyutta bir fotoğraf yüklediyseniz internet hızınıza göre biraz beklemeniz gerekebilir.

Kod:
http://www.myshuttercount.com

https://www.camerashuttercount.com

http://www.shuttercounter.com

Hangi web sitesinin nasıl değerler verdiğini, kesin çalışıp çalışmadığı hususundaki görüşlerinizi bizimle de paylaşıp tüm kullanıcılara faydalı olabilirsiniz. Bazen farklı siteler, farklı programlar değişik sonuçlar vermektedir. Kullanıcı yorumlarını bekleyip göreceğiz.
 

Benzer konular

Üst