Fotoğrafçılıkta Hot Shoe Nedir?

sailormoon

Alfa Kullanıcısı
Editör
24 Mar 2020
39
30
22
İstanbul
Gövde
Sony A7 M2
Lens
Zeiss 55mm f1.8
Fotoğrafçılıkla ilgili birçok sitede denk gelebileceğiniz ‘Hot Shoe nedir?’ sorusuna burada yanıtlar bulabilirsiniz. Hot Shoe kısaca kameraların üstünde yer alan flaş bağlantı yerine verilen bir isimdir. Hot Shoe flaş takma yuvasına harici flaş modelleri takılabilir. Bu sayede Hot Shoe yuvası aracılığı ile daha farklı bazı aparatlarınızı da fotoğraf makinesine bağlayabilirsiniz.

sony hot shoe.JPG


Hot Shoe Türkçe’ye çevrildiğinde sıcak ayakkabı manasına gelebilir ancak fotoğrafçılıkta bunun adı Flaş yuvası veya Flaş ünitesi’dir. Kamera ile flaş arasında elektrik bağlantısını kısaltan Hot Shoe, metal bir temas noktasıyla çevrelenmiş açılı bir metal braket şeklindedir.

Geleneksel yöntemlerdeki kameralarda flaş aksesuarlarını tutmak için flaş kontaktları bulunmamaktaydı. Ancak Hot Shoe ile hızlı ve kolay bir şekilde farklı flaşları bağlayabilirsiniz. Hot Shoe’nun boyutları Uluslar arası Standartlar Örgütü tarafından ISO 518 olarak tanımlanmıştır.

Bazı markalar halen elektriksel uyumsuzluklar yaratıp kameraya bağlanamayabilir. Kameraya bağlanmak için kaliteli bir flaşa ihtiyacınız olacaktır.

sony hot shoe.JPG


Hot Shoe Yapısı

Hot Shoe metalle kaplanmıştır ve ‘U’ şekline benzer olarak dizayn edilmiştir. Kamerayla eşleşen adaptör, kamera arkasından içeri doğru kaydırılır ve bazen sıkıştırma vidasıyla da sabitlenir. ‘U’ nun merkezinde metalden yapılmış bir temas noktası bulunur bu sayede standart markadan bağımsız flaş senkronizasyonu yapabilir. Hot Shoe kameradaki kontakt noktasıyla bir devre kurar ve kamera tarafından fotoğraf çekimi yapıldığında flaş patlar.

Birçok kamerada ‘U’ şekilli Hot Soe içinde ek metal temas noktaları bulunur. Bunlar kamera ile ‘özel flaş’ arasında daha fazla iletişim sağlamaya yarar. Özel flaşlar da bazı özellikler bulunur. Özel Flaşlar, güç derecesi hakkındaki bilgileri fotoğraf makinesine aktarabilir, kamera ayarlarını başka bir temas olmadan otomatik ayarlayabilir, renk sıcaklığı verilerini iletebilir ve bu sayede ortama göre daha güçlü ve daha düşük ayarlarda ışık ayarı yapabilir. Birçok fotoğrafta flaş patlatıldığında kırmızı göz çıkar ve fotoğrafın kalitesini düşürür. Ancak bazı flaşlar bu kırmızı gözün de ortadan kalkmasını sağlar.

Tarihsel Gelişim

1970 yılından önce, birçok kamerada kablo, özel vizörler, ışık ölçerler,elektrikle bağlanan flaşlar bulunmaktaydı. Bu kameralarda Hot Shoe’lar standarttı ve elektriksel temasları yoktu. Sonraki yıllarda Hot Shoe üretmek için kameralara kontaktlar eklenmeye başlandı.

Canon, Nikon, Olympus, Pentax gibi markalar özel elektronik uzantılara sahip standart ISO flaş yuvalarını kullanmaya başladı..

2014 yılında, kamera aksesuarı üreten Cactus, elektronik uzantıları kablosuz Hot Shoe ile birleştirdi ve bu sayede bir çok farka üreticileri kameraları ve flaşlarını birlikte çalışır hale getirdi.

Sony ISO tabanlı 6 pimli Cycber-shot hotshoe, 16 pimli Aktif Arayüz Yuvası gibi dijital kameralar için çeşitli özel hotshoe’lar kullanmaya başladı.Oluşabilecek Tehlikeler

Bazı kameralarda aşırı veya yetersiz voltaj yangın çıkmasına neden olabilir ve kameraya zarar verebilir.

Kameranıza takacağınız flash'ın tam uyumlu olup olmadığını araştırın. Daha önce sizdeki makinede kullanılıp kullanılmadığına bakın. Farklı markalarda flash'ların makinenize zarar verebileceğini unutmayın.
 
Üst