Fotoğrafçılıkta IBIS Nedir?

sailormoon

Alfa Kullanıcısı
Editör
24 Mar 2020
39
30
22
İstanbul
Gövde
Sony A7 M2
Lens
Zeiss 55mm f1.8
Bu yazımda sizlere Sony’nin yine çok kullanışlı bir özelliği olan IBIS ( In Body Image Stabilization)’ten bahsedeceğim.

Bundan birkaç yıl önce IBIS diye bir kavramdan söz etmek mümkün değildi. Çünkü çok duyulmamıştı ve kullanılmamaktaydı. IBIS’i piyasaya sürüp tanıtımını yapan Sony oldu. 5 Eksenli IBIS’leri ile uygun fiyata farklı kameralar satmaya başladı ve bu sayede dikkatleri üzerine topladı. IBIS’in Türkçe karşılığı vücut içi görüntü sabitlemesidir. Bu özellik, sonralarda Sony dışında farklı markalara da uygulandı. Şu anda bu özelliğe sahip piyasada birçok kamera bulunuyor. Bu özellik, titreşim ve hareketleri telafi etmeyi sağlıyor. Peki bunu nasıl yapıyor? Titreşim ve sarsıntıları telafi etmek için sensörü hareket ettirerek görüntüde oluşabilecek bulanıklığı önlemeye yardımcı oluyor ve net fotoğraflar elde etmenizi sağlıyor.

5-axis-IBIS.jpg


IBIS'in Faydaları

IBIS diğer Image Stabilization’lara göre çok daha etkilidir. Çünkü fotoğraf makinenize taktığınız objektiflerde veya uyarlanmış başka objektiflerde IBIS kullanılabilirken diğerleri sadece Image Stabilization özelliğine sahip lenslerle birlikte çalışır. Canon makinelerinde durum tam olarak böyledir. Örneğin, Sony bu uygulamasını A7 serisinin birçok modelinde kullanmaktadır ve bu seri rakiplerini geri bırakacak şekilde oldukça başarılıdır. Hiçbir şey fotoğrafınızı bulanıklıktan daha kötü mahvedemez. Bulanıklık en yaygın sorunlardan biridir ve bunun en iyi çözümlerden biri gövde içindeki görüntü sabitleme sistemleridir. Bu yüzden sizler de Sony fotoğraf makinelerinde bulunan 5 Yönlü Görüntü Sabitleme özelliğini denemelisiniz. Odaklandığınız nesnenin ön plana pürüzsüz bir şekilde çıkmasını sağlayacaktır. Ancak diğer makinelerde resimde pürüzler, sarsıntı detayları görünecek ve odak noktanızı bozacaktır.

Sonuç olarak Sony, görüntü sabitlemeyi kamera gövdesine yerleştirmiştir ve sarsıntıları, titreşimleri telafi etmek için kamera gövdesindeki sensör kamera içinde sizinle beraber hareket eder. Bu sistemin adı da IBIS olarak ifade edilir.
 

AKIN A7İİ

Sony Alfa
Forum Üyesi
25 Kas 2019
18
4
3
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Bir makine alacaksam önce gövde de titreşim önleyici var mı diye bakıyorum. O nedenle ilk başta Pentax kullandım. Şimdi de Sony A7 ii ve Olympus OMD EM10ii kullanıyorum.
 

Benzer konular

Üst