Focus Stacking Nedir? Macro Çekim Nasıl Yapılır?

sailormoon

Alfa Kullanıcısı
Editör
Katılım
24 Mar 2020
Mesaj Sayısı
39
Beğeni Sayısı
30
Lokasyon
İstanbul
Gövde
Sony A7 M2
Zeiss 55mm f1.8
Odak istifleme, Focus Blending, Focus Stacking Nedir? diyince akla gelen ilk konu macro çekimlerindeki faydaları. Peki focus stacking ile macro çekim nasıl yapılır? Manzara fotoğrafçılığında focus stacking kullanılır mı? Bu sorulara yanıt verelim.

Bazen güzel fotoğları tek bir kare ile çekemiyoruz. Ekipman kalitemiz ne olursa olsun çekimi tek karede mümkün olmayan kareler var. Bildiğimiz gibi macro çekimlerde objeye çok yakın olduğumuz için alan derinliği oldukça artmakta. Bu da bizlere daha sığ bir odak alanı sunmakta. Hal böyle olunca fotoğraflarımızın %80-%90 alanı odak dışı kalmakta ve flu çıkmakta. Örneğin aşağıdaki fotoğrafa bakalım. Burada örnek olarak damla fotoğrafı belki de tek başına vurgulanmak istenmiş öyleyse sorun yok ancak konunun genelini vurgulamak istediğimizde işler biraz karışıyor.

makro çekim sonyturk.jpg


Focus Stacking Nedir? Macro Fotoğraf Nasıl Çekilir?
Macro çekimlerdeki bu sığ odak alanını aşmak için focus stacking tekniğinden faydalanıyoruz. Focus Stacking; bir objenin, canlının farklı yerlerine odaklanarak çekilen fotoğrafların dijital ortamda fotoğraf düzenleme yazılımları ile birleştirilmesi sonucunda ortaya daha fazla net alana sahip kareler çıkarma tekniğidir. Aynı objenin 1 den fazla yerine odaklamalar yaparak fotoğraflar alıyoruz ve bunları Photoshop, Lightroom gibi yazılımlarda birleştiriyoruz. Fotoğraflar birleşirken bütün fotoğraflar üzerindeki objenin yeri aynı kalmalıdır. Bu nedenle makine ve obje sabit olmalıdır. Ufak kaymaları yazılımlar düzeltebilmekte ancak fazlaca kayma olursa fotoğrafta bozukluklar çıkabilmekte.

Focus Stacking sonyturk.jpg

Focus Stacking sonyturk.jpg


Manzara Fotoğrafçılığında Focus Stacking?
Macro çekimlerde olduğu gibi manzara çekimlerinde de eğer makineyi yere yakın tutarsak veya manzaramız bize çok yakın bir mesafeden başlayıp uzağa doğru gidiyor ise odak dışı kalacak bölgeler olacak demektir. Bu durumda yine bu yöntemi kullanarak odak dışı alanları da alacak şekilde farklı fotoğraflar alıp birleştirme yapıyoruz. Örneğin aşağıdaki fotoğraf tam da bahsettiğimiz gibi. Bu kareyi diyaframı ne kadar kıssak da tek karede çekemeyiz.

Focus Stacking sonyturk.jpg


Yapım aşamasında aşağıdaki fotoğrafa baktığımızda arka planın ne kadar bulanık olduğunu görüyoruz.

Focus Stacking sonyturk.jpg


Manzara Çekimlerinde Focus Stacking Benzer Kareler


Focus Stacking sonyturk.jpg
Focus Stacking sonyturk.jpg

Focus Stacking sonyturk.jpg


Ürün Fotoğrafçılığında Focus Stacking
Benzer şekilde ürün fotoğrafçılığında da bu yöntem kullanılmakta. Bir ürünü çekerken her zaman ürün çadırı dışından çekmiyoruz. Örneğin bir saati yakın çekim yapmak istediğimizde belki akrep odakta iken yelkovan odak dışında kalacak. Böyle durumlarda ürün fotoğrafı çekerken focus stacking sayesinde çok daha keskin fotoğraflar elde edebiliriz.

Focus Stacking sonyturk.jpg
Focus Stacking sonyturk.jpg
 

A.NaiMutlu

A7 III
Yönetici
Katılım
4 Nis 2020
Mesaj Sayısı
29
Beğeni Sayısı
22
Yaş
31
Lokasyon
istanbul
Gövde
Sony a7RM4
Tamron 17-28mm f/2.8
Tamron 28-75mm f/2.8
Sony FE 55mm f/1.8
Sony 85mm f1.4 GM
Bunu kesinlikle denemeliyim. Aslında çoktan beri aklımda vardı. Şimdi Sony kameralara "Pixel Shift Multi Shoot" özelliği geldi. 4 ve ya 16 fotoğraf seçeceği mevcut. yukarıdaki saat gibi bir objede denedim fakat aynı netlik oluşmadı. Bir kaç nokta belirleyip 3 fotoğraf çekseydim belki de daha net bir obje elde etmiş olacaktım. Deneyimleyip öğrenmeye devam :)
 

I Love Google

A7 III
Editör
Katılım
20 Kas 2019
Mesaj Sayısı
319
Beğeni Sayısı
125
Lokasyon
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Sony FE85mm f1.8
Pentax 50mm f1.7
Pentax 28mm f2.8
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Bu yöntemle çekmeye başlayınca alışkanlık haline gelir kesin :) Makineye tripot her zaman takamıyoruz. Elde çekimlerde Photoshop kaymaları ne kadar düzeltiyor acaba bunu bir test etmek lazım
 

Benzer konular

Yan Paneli Kapat
Üst