I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.

Zhiyun SMOOTH-XS Gimbal İnceleme ve Özellikler


Her modern akıllı telefonun etkileyici fotoğraf ve video yetenekleri vardır. Zhiyun SMOOTH-XS İnceleme ve Özelliklerini herkes merak etmekte. Günümüzde artık hiç kimse 4k çözünürlüğe şaşırmıyor ve saniyede 60 kare, üst düzey telefonlar için bir tür standart haline geldi.


Zhiyun SMOOTH-XS.jpg


Yakın zamanlarda Apple, 10 bit HLG video çekebilen iPhone 12'yi tanıttı ve çoğu profesyonel aynasız kamerada bile 4K 60fps çekim hızı yok. Bununla birlikte, birçok akıllı telefonda da bir fotoğraf makinesinin kalitesinde optik ve elektronik sabitleme özellikleri yoktur.

Bunun için steadicam adı verilen özel cihazlar var. Bugün, yalnızca ana stabilizasyon işlevini yerine getirmekle kalmayan, aynı zamanda sahibine bazı ek ve çok kullanışlı yazılım işlevleri sağlayan yeni bir mobil elektronik steadicam'ı inceliyoruz. Hoş geldin - Zhiyun SMOOTH-XS!

Zhiyun SMOOTH-XS


Zhiyun SMOOTH-XS - Yenilikler Neler?


Kompakt bir çift eksenli sabitleyici, katlanabilir tasarım, geri çekilebilir kızaklı bir monopod ile neredeyse bir cebe sığacak şekilde ufak tasarıma sahiptir. Akıllı telefonlar için bir yazılıma sahip olan Zhiyun sürekli yeniliklerle gelmeye devam ediyor. Eski model olan Zhiyun Smooth X'den sadece birkaç ay sonra, devamı piyasaya sürülüyor ve şimdi daha da kullanışlı hale getirilmiş durumda. Ve evet, artık pembe versiyonu var.

Burada en önemli yenilik en önemli düzeltme yeni katlama mekanizmasıdır. İlk model olan SMOOTH-X telefon gimbalını kutudan çıkardıktan sonra, onu parçalamak için yani küçültmek için talimatları okumak gerekliydi. Şimdi, bu gimbalın üzerindeki sabit kamerayı açmak için, sadece bir hareket ve minimum çaba gerektiriyor. Aslında yeni özellikte artık bir katlama mekanizması değil, bir kayma mekanizması bulunuyor. Aynı zamanda bu kızaklı mekanizma gerçekten mantıklı ve kolay bir kullanıma sahip. Taşınabilirliği oldukça artırmış durumda.

Zhiyun SMOOTH-XS


Zhiyun SMOOTH-XS Görünümü


Bu karar neticesinde Zhiyun SMOOTH-XS özellikleri genel boyutları biraz daha büyük hale geldi ama aynı zamanda daha güvenilir bir tasarıma sahip oldu. Steadicam burada yanlışlıkla açılma olayını da bitirmiş görünüyor. Çünkü katlanmış durumda yanlışlıkla güç düğmesine basarsanız, bu cebinizde de olabilir, o zaman motorlar açılmayacaktır. Cepte taşınabilmesi için ek özelliklerden biri de bu. Şimdilik kullanıcılar bu değerli ve hoş görünümlü cep telefonu gimbalını cebinde taşır mı bilemiyoruz ama taşınması için ortam güzelce hazırlanmış.

Cebinizde power tuşuna yanlışlıkla basarsanız cihaz açılmıyor çünkü güç pinleri ayrı kalmış oluyor. Aşağıdaki fotoğrafta bunu görebilirsiniz.

Zhiyun SMOOTH-XS Görünüm


Bir önceki modelde böyle bir tasarım bulunmazken Zhiyun SMOOTH-XS inceleme yazımızda belirtmeliyiz ki tamamen kullanıcı dostu bir yenilik olmuş.

Zhiyun SMOOTH-XS Gövde Özellikleri


Gövde tamamen plastikten yapılmıştır, bu aslında olumlu bir özelliktir. Çünkü bir artıdır, çünkü Zhiyun SMOOTH-XS özellikleri bakımından ağırlığının az olması tercih edilmektedir. Ve sadece 249 gram gibi düşük bir ağırlığa sahiptir. Aslında kimine bu ağırlık fazla gelebilir. Ancak içindeki elektronik donanımı dikkate alırsanız oldukça az bir ağırlık olduğuna inanabilirsiniz.

Cihazın katlandığında boyutları 69x56x267 mm'dir. Yapı kalitesi mükemmel olarak tasarlanmıştır. Kasa, diğer mobil sabit kameralar gibi nem ve toz girişine karşı korumalı değildir. Dolayısıyla, akıllı telefonunuzda böyle bir koruma varsa ve onu yağmurda veya karda çekebiliyorsanız, bunu sabit kamera üzerinde yapmamalısınız.

Sabitleyicinin kendisine ek olarak gelen paket içerisinde
 • Bir mini tripod,
 • Taşıma ve saklama çantası,
 • Bilek kayışı,
 • Cihazı şarj etmek için bir USB kablosu
 • İngilizce ve Çince küçük bir kullanım kılavuzu

içermektedir. Zhiyun SMOOTH-XS kullanım klavuzu onu kullanmak için minimum bilgileri ve Android ve iOS için bir mobil uygulamayi indirmek için bağlantıları (QR kodları) içerir.

Zhiyun SMOOTH-XS.jpg


Zhiyun SMOOTH-XS Kontrol Tuşları


Kontroller arasında pratik olarak yeni bir şey bulunmamaktadır. Zhiyun SMOOTH-XS kontrol düğmeleri - tuşları şunlardır;
 • Bir LED,
 • Bir joystick,
 • Bir mod değiştirme tuşu,
 • Bir kayıt başlatma durdurma düğmesi,
 • Bir yakınlaştırma düğmesi.

Önceki modelde zoom tuşu bu telefon gimbalının sağ tarafında idi. Şimdi ise bu tuş öne alınmış durumda. Eski modelde kullanım açısından baş parmak ile kontrol daha kolaydı. Şu an kullanım açısından pek de alışılmamış bir durum oluştu. Zamanla kullanıcılar bu konuda yorumlar ekleyeceklerdir.

Zhiyun SMOOTH-XS Tuşlar


Zhiyun SMOOTH-XS Pil Durumu, Şarj Süresi ve Güç Tuşu


Zhiyun SMOOTH-XS telefon gimbalının power yani güç tuşu ise geri çekilebilir kızak üzerinde bulunur. Kaydırılabilirk ızakta ayrıca pil durumu hakkında bilgi veren dört LED bulunur. Karşı tarafta, pil tam olduğunda uyarı veren bir led bulunur. Gimbal, bir bilgisayar veya standart bir akıllı telefon şarj cihazı kullanılarak şarj edilebilir.

Zhiyun SMOOTH-XS bataryası değiştirilemez durumda ve batarya gücü 1000mAh'dir. Bu da 4 ila 5,5 saatlik kesintisiz çalışma için yeterlidir. Akıllı telefon ne kadar hafif ve dengeleme ne kadar doğru olursa, cihaz tek bir şarjla o kadar uzun süre çalışır. Şarj süresi yaklaşık 3 saattir.

Zhiyun SMOOTH-X Telefon Gimbalı Kaç Gram Ağırlık Taşıyabilir


Akıllı telefon tutucusu tamamen güvenlidir. Akıllı telefona gimbalın dokunduğu her yer kalın bir kauçuk kaplamaya sahiptir. Yani telefonunuz çizilmez ve zarar görmez. Bu akıllı telefon gimbalı 50 ila 90 milimetre genişliğinde bir akıllı telefona uyumludur ve takacağınız telefonun kalınlığı 7,5-9,5 mm aralığında olmalıdır. Üreticinin yaptığı açıklamaya göre maksimum taşınabilecek ağırlık 200 ± 35 gramdır. 226 gram ağırlığındaki iPhone 12 Pro Max ile test ederken, çalışma ve stabilizasyon kalitesinde herhangi bir sorun yaşanmamıştır.

Zhiyun SMOOTH-XS Telefon Gimbalı.jpg


Zhiyun SMOOTH-XS Uygulama Kurulumu Ve Aktivasyon


Zhiyun SMOOTH-XS Uygulama Kurulumu için Android ve IOS cep telefonlarına özel uygulaması vardır. Bunları indirerek mobil cihazınızdan gimbalı istediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

Android telefonunuza indirme linki için tıklayın.
IOS telefonunuza indirme linki için tıklayın.

Uygulamayı kurduktan sonra yapılacak işlemler;


Zhiyun SMOOTH-XS Aktivasyonu için aşağıdaki talimatları izleyin.
 • Cep telefonunuzda Bluetooth ve Wi-Fi'yi açın. Dikkat ediniz! Hem Bluetooth hem de Wi-Fi gereklidir!
 • Uygulamayı başlatın. Program steadicam'i otomatik olarak algılayacak ve Bağlan'a tıklamanız gereken bir uyarı alacaksınız.
 • Otomatik olarak bağlanma gerçekleşmediyse telefonunuzdan manuel olarak bağlantı arama yapın.
 • Uygulama cihazı tanıyınca size bir aktivasyon tuşu gelecek ve ileri diyerek aktive edin.
 • Sizden log in istenecek. Yani bir hesap açmalısınız. Uygulamaya kayıt olduktan sonra;
 • Robot olmadığınız doğrulayın.
 • Sisteme giriş yaptığınızda işte bütün kontroller şimdi sizde.
Zhiyun SMOOTH-XS Aktivasyon
Zhiyun SMOOTH-XS Aktivasyon.jpg


Zhiyun SMOOTH-XS Telefon Gimbalı Çekim Modları


Çekim moduna geçmek için sol üst köşedeki kamera simgesine tıklayın.

Burada karşınıza çıkacak modlar: hyperlapse, hızlandırılmış, yavaş hareket (yavaş hareket), pano (panorama), video, fotoğrafçılık, ALLive, SMART.

Bu modların çoğu standart kamera uygulamasında mevcuttur. Ancak, gimbal sapından kamera yakınlaştırmasının kontrolü yalnızca yükleyeceğiniz uygulama ile mümkündür. Bu yüzden video çekimi için ZY Cami kullanmak daha iyidir. İPhone 12 Pro Max üzerinde test ederken, yakınlaştırmanın yalnızca elektronik olduğu, yani çekimin yalnızca ana modül kullanılarak gerçekleştirildiği ve geniş açı ve telemodülün desteklenmediği unutulmamalıdır.

Akıllı Telefon Gimbalı Uygulaması


ISO, Deklanşör Hızı ve Pozlama Telafileri


Fotoğraf ve video modlarında, otomatik odaklamaya ek olarak, manuel pozlama ayarları da mevcuttur - ISO, deklanşör hızı ve pozlama telafisi gibi özellikleri uygulama üzerinden ayarlayabilirsiz. Ayrıca cilt kusurlarını düzelten ve portreyi daha da güzelleştiren sözde "güzelleştirme" efektleri burada mevcuttur.

Ancak bu efektleri kullanmanızı önermiyorum, markalı akıllı telefon uygulamalarında bile her zaman çok iyi çalışmıyorlar. Beyaz dengesini yalnızca ön ayarlara göre değil aynı zamanda Kelvin cinsinden de manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

 
Son düzenleme:

Benzer konular

Üst