Voigtlander 110mm F2.5: İlk İzlenimler

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
2,232
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Diğer amaçlar için de kullanabileceğim bir makro lens arıyordum (portre ve manzara için kısa telefoto). Açık seçim, mükemmel Sony 90 Macro olabilirdi, ancak Sony serisinden çıkmak ve otomatik odaklama olmadan eski zamanlarıma geri dönmek istedim. Aynı zamanda, A7R III sensörümün potansiyelini etkin bir şekilde kullanabilecek modern bir tasarıma sahip bir lens istiyordum. Japonya'da Cosina tarafından üretilen yeni Voigtlander 110 mm 2.5'yi buldum. Voigtlander 65 mm makro hakkında çok güzel yorumlar okumuştum ancak odak uzunluğu benim için çok kısaydı ve sadece 1:2 büyütme oranına sahipti. Sonra 110mm geldi ve onu satın aldım. Lens: Bu lensin biraz alışılmadık bir görünümü var, ön, arka ve orta kısımlarda farklı çaplara sahip. Makro için uzatılmadığında oldukça kompakt. Ağırdır, büyük Sony 85 GM'den (820g) sadece 50g daha hafiftir, ancak elinize aldığınızda hemen iyiyi hissedersiniz ve gerçekten sağlam ve sağlam bir lens olduğunu anlarsınız. Lensi vidalı metal güneş gözlüğüne takmanız gerekiyor, bu da alışılmadık bir şey: beğenip beğenmemeniz mümkün. Ben kısa sürede buna alıştım. Odak halkası geniş ve yeterince düzgündür, doğru odak uzaklığını bulmak ve hassas ayarlama yapabilmek için odak pikapları yardımıyla gerçekten zevkli bir kullanım sunar. Manuel odak deneyimim 90 makro ile kıyaslandığında daha az iyiydi. Tabii ki, otomatik odaklama yok ve bu sizi daha dikkatli, sabırlı ve önce biraz deneyim sahibi olmanız gerektiği anlamına gelir. Bazı durumlarda, konunuz hareket ediyorsa otomatik odaklamayı (makro için nadiren kullandım) ya da portreler için göz odaklamasını kaçırabilirsiniz. 85 GM ile karşılaştırdım, her iki lensle de çekimler yaptım ve 110mm beni etkiledi, 85 GM ile sonuca daha fazla güven hissettim. Diyafram halkası, kameraya daha yakın, oldukça dar ve odak halkasına dokunmadan hareket ettirmek her zaman kolay değil: bunun için biraz dikkatli olmanız gerekir. Ancak bu lensin gerçek gücü keskinliğidir: kullandığım en iyi FE lensidir, 90 Macro ve 55 F1.8 ile aynı seviyededir ya da daha iyidir. Gerçekten olağanüstüdür. Çerçevenin merkezi sadece çok keskindir, köşeler de öyle! Ve bu, daha geniş bir diyafram f 2.5 ile f8'e kadar geçerlidir. f11'de difraksiyon görülür ancak oldukça kullanılabilir. Dolayısıyla daha fazla alan derinliğine ihtiyacınız olmadıkça geniş açıda çekim yapmaktan çekinmeyin. Manzara için 100-400 GM ile (tabii ki 110'da) karşılaştırdım ve 110'un biraz daha keskin olduğunu düşünüyorum: 100-400'ün keskinlik açısından mükemmel bir lens olduğunu haylaz biliyorum. Bazı insanlar 110'un portreler için çok keskin olduğunu düşünebilir: ben bizzat