Sony A9 II İnceleme ve Özellikler

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Bu fotoğraf makinesi hakkında daha fazla detayı aşağıdaki linkte bulabilirsin.


Sony A9 II İnceleme ve Özellikler


Sony A9 II inceleme yazımızda sizlere bütün Sony A9 II özellikler ile birlikte sunacağız. Sony Alpha 9 fotoğraf makinesinin ilk versiyonu 2017'de ortaya çıktı ve incelemesini
burada yapmıştık. Sony A9 II fotoğraf dünyasında bir dönüm noktası haline geldi - pazara yalnızca iki üreticinin üst düzey SLR kameralarının hakim olduğu bir durum oluştu. Bu, ilk defa isimlerde geçen "9" un birçok yenilikçi özelliği sayesinde mümkün oldu: 20 fps kadar sürekli ve hızlı çekim, elektronik deklanşör modunda ultra hızlı çekim, tamamen yeni bir sensör tasarımı, tamamen sessiz çalışma imkanı, yeni otomatik odaklama özellikleri, yüz ve göz algılama dahil bu özellikler onu ön plana çıkarmaya yetti.

sony-a9-ii


Birinci Nesile Göre En Büyük Yenilik Ne?


Yukarıda belirttiğimiz gibi Sony A9 birinci nesilin üzerine gelen en büyük yenilik nesne tanıma algoritması. Bu sayede Sony A9 II mükemmel şekilde obje, hayvan, insan tanımakta ve odak yakalamakta. Zaten spor ve vahşi doğa çekimlerinde de en fazla istenen şey bu. Mesela bir kuş çekeceksiniz ve çok karışık bir dal, ağaç arka planı var. Bu durumda kamera sizin için çok hızlı şekilde kuşu tanır ve odaklanır. Kuşlarda göz af yakalayamasa da obje olarak seçimini doğru şekilde yapar.

İki SD Kart Yuvası da UHS II Destekliyor


Sony ILCE-9M2 'ye gelen en güzel yeniliklerden biri de artık iki adet SD kart yuvası da UHS II destekliyor. UHS II hakkında daha fazla detayı buradaki UHS II Nedir? adlı konumuzdan bakabilirsin. Çok yüksek hızlara çıkmayı sağlayan bu yuvalar tam da bu gövdenin ihtiyacı. Çünkü bir doğada kaçırılmayacak bir ânı diyelim ki seri RAW olarak çekeceğiz. Bu durumda kart yazma hızı çok yüksek olmalı. İşte bunu da ancak UHS II desteği sağlayabilirdi.

Örnek olarak saniyede 299mb/sn hızlara çıkabilen Sony SF-G Tough kart ile 12sn boyunca seri RAW çekilirse 5.95GB boyutunda veri yazma gerekir. Bunu yazabilmek normal bir flash disk ile 50sn gerekirken Sony A9 II yazma hızı yüksek olduğundan bunu 20sn'de tamamlayabiliyor.

sony-a9-ii-cift-sd-kart-yuvasi.jpg


Ergonomi ve Pil


Sony ILCE-9M2 'nin kameranın ilk versiyonuna göre önemli bir iyileştirmesi, fotoğrafçıların isteklerine göre değiştirilen ergonomidir. Kamera daha tutuşlu hale getirildi. Tutuş alanı 14,5 mm'ye kadar artırılmıştır. Bunu aşağıdaki karşılaştırmada rahatlıkla görüyoruz.

Tutuş yerinin yüksekliğinin de arttığını rahatlıkla aşağıda görüyoruz. Örneğin sağ elle tutulan bu tutuş alanı için elinizle tutacağınız daha fazla alana sahipsiniz. Bununla birlikte, tutuş rahatlığı açısından hiç zarar vermeyen hatta daha iyi hale getiren iki NP-FZ100 batarya içeren Sony VG-C4EM pil tutacağı da kullanabilirsiniz. Bu pil takımı, ILCE-9M2 'nin ergonomisini profesyonel fotoğrafçılara daha uygun hale getirir, dikey tutuş imkanını artırdığı gibi tutuş yerinin yüksekliğini artırmış olur.

İşte o tutuş farkları;NP-FZ100 pil ile elektronik deklanşör kullanıldığında ve seri çekim ağırlıklı çalışıldığında 4600 çekim yapılabilmiş.

Diğer ergonomik iyileştirmelere baktığımızda, her şeyden önce, daha uzun ve daha dokunsal büyütülmüş tuşlar önümüze çıkıyor. Soğuk hava şartlarında eldiven kullanarak çekim rahatlıkla yapılabilir hale gelmiş oldu. Ek olarak, otomatik netleme alanının seçilmesinden ve menüde gezinmekten sorumlu olan joystick boyutu da artırıldı.

İşte ön paneldeki farklar;Yeniden Programlanabilir Kontrol Tuşları


Fonksiyon tuşları seti, standart AF-ON ve AEL düğmelerine ek olarak dört programlanabilir düğme olan C1 - C4 ile yapılır. Ama aslında, hemen hemen her düğme kamerada yeniden programlanabilir. Bu, geleneksel olarak Sony kameraların özelliklerinden biridir.

Fn düğmesiyle çağrılan OSD menüsü de aynı şekilde yeniden programlanabilir. Ana menüdeki en popüler işlevlere hızlı erişim için, son sekme (yıldız işaretiyle işaretli olan) fotoğrafçı tarafından yeniden yapılandırılabilir.

sony-a9-ii-kontrol-tuslari.jpg


Görüntü Kalitesi ve Fotoğraflar


Sony FE en ağır lensleri bile taşıyabilecek yapıda üretilmiş olan Sony A9 II inceleme yazımızda şimdi görüntü kalitesine bakalım.
Aşağıdaki görsellerde Full JPEG ve RAW örneklerini görebilirsiniz. Düşük ışıkta oldukça net fotoğraflar yakalayan Sony A9 II özellikleri oldukça iyi. En düşük ISO50 sunan bu gövde fotoğraf kalitesi olarak bizleri hiç yanıltmıyor. Daha fazla fotoğrafı Sony A9 II Örnek Fotoğraflar başlığımızda bulabilirsin.

ILCE-9M2 / FE 24-70mm F2.8 GM
ISO 50, F8, 15 s, 24.0 mm. Full JPEG indir. RAW indir.
sony-a9-ii-ornek-fotograf.jpgILCE-9M2 / FE 70-200 mm F2.8 GM OSS
ISO 3200, F2.8, 1/2000 saniye, 143.0 mm. Full JPEG İndir. RAW İndir.
sony-a9-ii-ornek-fotograf.jpg


Peki ISO10000 ve Üzerinde Bizleri Ne Kadar Gren Bekliyor?


Sony A9 II özelliklerine baktığımızda yüksek perde hızlarına çıktığımızda bizlere yüksek ISO değeri gerekiyor. Spor fotoğrafçılığında yüksek perde hızı şart. Bu nedenle şimdi aşağıdaki fotoğraflarda kumlanma testine bakalım.

ILCE-9M2 / FE 70-200 mm F2.8 GM OSS
ISO 10000, F2.8, 1/1600 saniye, 159.0 mm. Full JPEG İndir. RAW İndir.
sony-a9-ii-ornek-fotograf.jpg


Daha fazla fotoğrafı Sony A9 II Örnek Fotoğraflar başlığımızda bulabilirsin.
 

Hepsini İndir

 • sony-a9-ii.jpg
  sony-a9-ii.jpg
  33.4 KB · Görüntüleme: 380
 • sony-a9-ii-sample-photo.jpg
  sony-a9-ii-sample-photo.jpg
  100.8 KB · Görüntüleme: 393
 • sony-a9-ii-sample-photo.jpg
  sony-a9-ii-sample-photo.jpg
  28.1 KB · Görüntüleme: 390
 • sony-a9-ii-sample-photo.jpg
  sony-a9-ii-sample-photo.jpg
  18 KB · Görüntüleme: 393
 • LSI-Bionzx.jpg
  LSI-Bionzx.jpg
  15.8 KB · Görüntüleme: 390
 • sony-a9-ii-yavas-perde-hizi-ile-cekim.jpg
  sony-a9-ii-yavas-perde-hizi-ile-cekim.jpg
  95.3 KB · Görüntüleme: 394
 • sony-a9-ii.jpg
  sony-a9-ii.jpg
  48.2 KB · Görüntüleme: 415
 • sony-a9-ii.jpg
  sony-a9-ii.jpg
  111.9 KB · Görüntüleme: 391
 • sony-a9-ii-type-c-hiz-olcum-sonucu.jpg
  sony-a9-ii-type-c-hiz-olcum-sonucu.jpg
  35.4 KB · Görüntüleme: 598
 • sony-a9-ii-mikrofon.jpg
  sony-a9-ii-mikrofon.jpg
  41.4 KB · Görüntüleme: 390
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

Üst