İnceleme Sony A7C İnceleme ve Özellikler

Bir ürün hakkında teknik özelliklerini veren, incelemesinin yapıldığı yazılarımız.

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.

Yeni Kompakt Full Frame Sony A7C İnceleme


Uzun süredir beklenen full frame compakt gövde olan Sony A7C inceleme ve özellikler yazımıza hoş geldiniz. Aslında bu gövde A7000 li bir seri olarak veya A5 - A6 serisi olarak da bekleniyordu daha önceki haberlerimizde buna değinmiştik. Şu anda görüyoruz ki yine yedinci seriden devam ediyor Sony.

Sony A7C


Günümüzde fotoğraf çekimi üzerine olduğu kadar son zamanlarda firmalar video çekim üzerine gövdeler çıkarmaya başladı. Çünkü günümüzdeki salgın nedeniyle de insanlar evinden çalışmaya önem vermişken evde video çekmenin önemi artmış oldu. Bu sebep de etkili olmuş ki youtuberlar için veya twitch gibi oyun yayınlarının yapıldığı platformları kullanan kişileri bu haber sevindirebilir. Ayrıca Sony'nin video severler için daha önce çıkarmış olduğu ZV-1 serisi de önemli bir akım yaratmıştı.

Sony A7C Temel Özellikler


Sony'nin A6000 serisi gibi kompakt yapıya sahip olan bu gövde tam bir crop sensör barındırıyor gibi görünse de 24.2MP full frame sensöre sahip. Bu tam kare sensör sayesinde fotoğraflar crop sensöre göre çok daha keskin iken daha fazla dinamik aralık sağlıyor. Tahmin ettiğimiz üzere Sony A7C video odaklı üretilmiş bir gövde.

ISO 50-204,800 aralığına sahip ve 4:2:0 8-bit ve 100Mbps kayıt alabiliyor. Herkesin merak ettiği 4k kalitesinde ise 30fps kayıt alabiliyor. 1080p severler için de bu çözünürlükte 120fps'ye kadar hıza çıkabiliyor.

SLOG 2 ve SLOG 3 modlarında 14 stop dinamik aralıklı muhteşem detaylarda video çekmeye hazırdır.

Sony-A7C.jpg


Fotoğraf konusunda ise 14bit RAW çekim yapabilirken seri çekim hızı ise 10fps olarak karşımıza çıkıyor. Sony A9 modeli ile karşımıza çıkmaya başlayan hayvan göz takibi bu gövde de mevcut. Tabi ki insan göz takibi de yapabilmekte.

Sony A7C inceleme yaptığımızda üzerinde BIONZ X Görüntü İşlemcisi olduğunu görüyoruz. Ayrıca gövde 693 Noktalı Hibrit AF Sisteme sahip.

Fotoğraf makinemizin ağırlığı 509 gram. Pil ömrü olarak da bizlere ortalama 700 çekim yapabiliyor.

Sony 5 yönlü görüntü sabitleme


5 Eksenli SteadyShot INSIDE Görüntü Sabitleme


5 eksenli görüntü sabitleme sistemine A7xxx full frame serisinden alışkınız. Düşük ışık koşullarında bize ekstra dinamik aralık kazandırıyorken Sony tarafında en iyi icatlardan biri. Şimdi bunu Sony A7C gibi kompakt bir gövde üzerinde de görüyoruz. Elde çekimi son derece kolaylaştıran bu görüntü sabitleme sistemi fotoğraf ve vidyolarınızdaki titremeleri oldukça azaltacak.


180 Derece Dışa Dönebilen (Tilt) Ekran


Israrla bu özelliği bu zamana kadar gövdelerine koymayan firma sanırım bu ekranı vlog kameraları için ayırmış olacak ki bu zamana kadar bekledik. Normalde sadece aşağı yukarı olacak şekilde dönebilen ekran modeli bu gövdede dışarı da açılarak vloggerların kendilerini kamerada görmeleri de sağlanmış oldu.

Sony A7C Screen Tilt.jpg


Bu şekilde belli bir kitleye has özelliklerde kameralar çıkarmak firmaların çoğunda görünmeye başladı. Bu noktada Sony A7C olarak da önemli bir adım atmış oldu.

3 inch boyutuna sahip gövdenin ekranı güncel makinelerde olduğu gibi dokunmatik ama sadece odaklama için kullanılabiliyor. Bu alıştığımız bir özellik.

Sony A7C UHS-II Desteği


Bu özellik bildiğimiz üzere A7III ile birlikte gelmeye başladı ve SD kart okuma yazma hızlarını çok yüksek seviyelere çıkartabilen bir özellik. Bu sayede bizlere seri fotoğraf çekimi hizmetini kolayca sunabilmekte.

Yaklaşık 45 adet RAW fotoğrafı tek seferde çekip SD kartınıza yazdırabiliyor. Tabi bu noktada makinenin ara belleği ve işlemcisinin rolü de çok büyük. UHS-II bir desteğin verilmesi normal olarak ara bellek ve işlemci birimlerinin de iyi olmasını gerektiriyor. Sony bunları bize vaat etmiş durumda görünüyor.

Sony A7C vs Sony A7 III


Sony A7C vs Sony A7 III vs Sony A6600


Basit bir tablo ile bu üç gövde arasındaki temel farkları ortaya koymak için şu şekilde özellikleri sıralayabiliriz.

Sony-A7C-vs-Sony-A7-III-vs-Sony-A6600


Sony A7C Fiyat


Son derece etkili bir giriş yapan Sony A7C'nin full frame kompakt bir gövde olması nedeniyle yurtdışı fiyatı 1800$ civarında iken Türkiye fiyatı ise 20.000 TL üzerinde olacak.
APS-C tarafında en iyi video kamera seçeneği olan A6600'ün yerini, aynı boyutlarda Sony A7C'ye bırakmak için üzerine yaklaşık 6000 TL daha eklemeniz gerekecek.

Sony A7C Tanıtım
Sony A7C Örnek Fotoğraflar, Sample Photos


Aşağıdaki linklerde tam çözünürlükte örnek fotoğrafları bulabilirsiniz. Fotoğrafların EXIF değerlerini dosya özelliklerinde görebilirsiniz.
 

Hepsini İndir

  • sony_a7c_sample_1.jpg
    13.9 MB · Görüntüleme: 378
  • sony_a7c_sample_2.jpg
    14.3 MB · Görüntüleme: 368

Benzer konular

Üst