sailormoon

Alfa Kullanıcısı
Editör
24 Mar 2020
39
30
22
İstanbul
Gövde
Sony A7 M2
Lens
Zeiss 55mm f1.8
Öncelikle sokak fotoğrafçılığının ne olduğunu anlatmakla başlamak istiyorum. Birçok tanımı olabilir ancak kabaca toparladığımda şehirlerin sokaklarında dolaşıp, hayatı, duyguları, sürprizleri, insanları ve sokakta başka neler varsa bunları fotoğraflamak olarak tanımlanabilir. Ancak fotoğrafçılığa yeni başlayan veyahut profesyonel olarak ilgilenenler sokak fotoğrafı nasıl çekilir veya mimari fotoğrafı nasıl çekilir sorularını daha ayrıntılı araştırıyor. İşte sokak/mimari çekim teknikleri başlığımda tüm bu tekniklere ayrıntılı yer vereceğim.

1587999857153.png


1.Hazırlık yap
Bence esasen sokak fotoğrafçılığına hazır olmak evden başlar. Evde fotoğraf makinenizi ve kıyafetinizi iyi ayarlamalısınız. Önce çok dikkat çekmeyen sokaktan biri olduğunuzu düşündürecek bir kıyafet ve ardından size çok ağırlık yapmayacak bir makine ve geniş bir lens. Fazla lens almak hareketlerinizi zorlaştırıp sizi bir gazeteci gibi gösterebilir. İnsanları ürkütmeden fotoğraf çekmek çok önemlidir. Fotoğraf çekmeye çekiniyorsanız çekeceğiniz kişiden izin isteyebilirsiniz. Ama doğal olarak onları çekmek daha çok ilgi topladığından sormadan çekmenizi tavsiye ederim. Etik değilmiş gibi görünebilir anca sokak fotoğrafı çekmenin en iyi yöntemi budur.

2.Flaş patlat
Sokakta gezerken flaş patlatmaktan çekinmemelisiniz. Birçok fotoğrafçı gün ışığında dışarı çıkarak sadece bu anları fotoğraflıyor. Ancak ışığın yetersiz olduğu yerlerde ve zamanda flaşlarımızı patlatmaktan çekinmemeliyiz. Aksi takdirde sadece gün ışığına bağlı kalırız ve bu da yaratıcılığımızı kısıtlar.

3. Makinen elinde olsun
Sokakta neyin nerde ne zaman gerçekleştiği belli olmadığından fotoğraf makineniz mutlaka elinizde olmalı ve çantanın içersinde durmamalıdır. Bu sayede anında fotoğraf çekebilir ve harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Ayrıca fotoğrafını çektiğiniz sahnenin birden fazla fotoğrafını çekin ve bu sayede en iyisini seçebilirsiniz.

1587999906397.png


4. Göz teması kur
Sokak fotoğrafçılığı tekniklerinden bir diğeri de göz teması kurabilmektir. Kişilere yaklaşıp onlarla bağ kurarak fotoğrafınıza bakmasını ve pozisyon almasını sağlayabilirsiniz. Ama ben her zaman doğal fotoğraflardan yana olduğum için göz teması kurmalarından yana olmuyorum. Ancak nadiren de olsa çektiğim göz temaslı fotoğraflar farklılık yaratabiliyor. Tercih size kalmış.

5. Eğilerek çek
Son dönemlerin en popüler çekimlerinden biri de eğilerek farklı açılardan fotoğraf çekmek. Özellikle diz çökerek yapılan çekimler fotoğraftaki kişi veya nesneyi olduğundan daha büyük göstererek farklı bir tarz yaratıyor. Bence mutlaka denemelisiniz.

6. Cephe çekimi yap
Sokak/mimari fotoğraf çekim teknikleri arasında cephe çekimi denilen bir olay var ki ben buna bayılıyorum. Merkezi daima ortaya alarak çekim yapmalısınız. Bu fotoğrafa aşırı canlılık ve heyecan katıyor. Örneğin Galata Kulesini çekiyorsunuz. Galata kulesini tam ortaya alarak size gelen insanları çektiğiniz bir düşünsenize. Hayali bile harika!

1587999964814.png


7. Odaklama yap
Sokak fotoğraflarınızı çekerken odaklama yaparak, fotoğrafını çekmek istediğiniz sahneye derinlik vererek ön plana çıkarmak gerçekten harika detaylara ulaşmanızı sağlıyor. Bunun için f/8 diyaframı kullanarak ISO 1600 ya da ISO 3200 gibi yüksek çözünürlüklü çekimler yapabilirsiniz.8. Kadrajı ayarla
Son söyleyeceğim teknik fotoğrafçılığı uzun süre yapanların daha iyi ayırt edebileceği bir teknik olacak. Bahsettiğim teknik kadraj olayı. Çekim yaparken kadraj içine neyin alınıp neyin çıkartılması gerektiğine iyi karar vermelisiniz. Kadrajda olmaması gereken bir nesne çıkartıldığında fotoğrafı daha da ilgi çekici bir hale getirebiliyor.
 
Üst