Bilgi RAW mı JPEG mi?

Üye silindi 1

Guest
Murat bey , yorumunuz ne teknik ne bilgi açısından makul değil ne yazık ki. Jpeg i makine zaten işlemiş tekrar işlemek haksızlık diyorsunuz ?.. O zaman Raw ı da işlemeden koyun 2 fotoğrafı öyle kıyaslayın . Bu 2 fotoğraf arasında ki aydınlık - karanlık alan farkı patlamalar veya detay kayıplarını böyle kıyaslamak mı eşitlik ? Madem Raw mı Jpeg mi adlı bir konu ve 2 örnek fotoğraf koyuyoruz o zaman en adili 2 si de işlenmemiş olmalıdır. Çünkü Jpeg zaten işlenmiştir bir daha işlenmez demek fotoğrafçılıkta geçerli bir yorum değildir.

Murat Hoca

Sony Türk
Müdavim Üye
22 Kas 2019
16
28
13
Gövde
SONY A7III
Lens
Sony 16-35mm F4 ZA
Lens 2
Sony 135mm F1.8 GM
Murat bey , yorumunuz ne teknik ne bilgi açısından makul değil ne yazık ki. Jpeg i makine zaten işlemiş tekrar işlemek haksızlık diyorsunuz ?.. O zaman Raw ı da işlemeden koyun 2 fotoğrafı öyle kıyaslayın . Bu 2 fotoğraf arasında ki aydınlık - karanlık alan farkı patlamalar veya detay kayıplarını böyle kıyaslamak mı eşitlik ? Madem Raw mı Jpeg mi adlı bir konu ve 2 örnek fotoğraf koyuyoruz o zaman en adili 2 si de işlenmemiş olmalıdır. Çünkü Jpeg zaten işlenmiştir bir daha işlenmez demek fotoğrafçılıkta geçerli bir yorum değildir.
Öneriniz için teşekkür ederim Birol Bey. Daha iyisini isteyen profesyonellerin jpeği ön izleme ve referans için kullandığını dilediği gibi fotoğrafı işlemek ve geliştirmek için de rawı kullandığını düşünüyorum. O yüzden rawı varken -zorunlu değilse- jpeğini işlemeyi düşünmezler. Yoksa amatörler için jpeği işleyip kullanmak gayet normaldir.

Üye silindi 1

Guest
Öneriniz için teşekkür ederim Birol Bey. Daha iyisini isteyen profesyonellerin jpeği ön izleme ve referans için kullandığını dilediği gibi fotoğrafı işlemek ve geliştirmek için de rawı kullandığını düşünüyorum. O yüzden rawı varken -zorunlu değilse- jpeğini işlemeyi düşünmezler. Yoksa amatörler için jpeği işleyip kullanmak gayet normaldir.

Ben zaten amatörüm , çünkü hep jpeg çekip işlerim :)
Ben size raw jpeg i döver demek için 2 sini de ham koymalıydınız diyorum siz başka şeyler diyorsunuz . Forumda Profesyonellerin olduğunu sanmıyorum . Hem Raw hem Jpeg çekmekse ciddi bellek sorunu yaratır ki bu elbette ticari çekim yapanların tercihi olabilir . Birde ben hiçbir fotoğrafın günümüzün karanlık odası olan PS veya LR da işlenmeden yayınlanmadığını düşünüyorum. Aksi halde hemen hemen tüm fotolarımız sorunlu olurdu ...

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Testin amacı aradaki dinamik aralık farkını görebilmek olduğu için eğer bir kıyaslama olacak ise ikisinin de lightroom veya photoshoptan geçmesi lazım.

İkisinin de işlemeden kıyaslaması bana bir anlam ifade etmez sadece raw neymiş diye bakmış olurum. Raw yani ham görüntüde renk ve kontrast daha az görünür jpeg e göre. Işlenmemiş durumda.

Makinelerin işlediği jpeg ancak bize bir referans olur raw in yanında. @Murat Hoca nin demek istediği sanırım bu. Kıyaslama için yeterli bilgi vermez dinamik aralık hakkında bilgi vermez sadece referans olur.

Murat Hoca

Sony Türk
Müdavim Üye
22 Kas 2019
16
28
13
Gövde
SONY A7III
Lens
Sony 16-35mm F4 ZA
Lens 2
Sony 135mm F1.8 GM
Ben zaten amatörüm , çünkü hep jpeg çekip işlerim :)
Ben size raw jpeg i döver demek için 2 sini de ham koymalıydınız diyorum siz başka şeyler diyorsunuz . Forumda Profesyonellerin olduğunu sanmıyorum . Hem Raw hem Jpeg çekmekse ciddi bellek sorunu yaratır ki bu elbette ticari çekim yapanların tercihi olabilir . Birde ben hiçbir fotoğrafın günümüzün karanlık odası olan PS veya LR da işlenmeden yayınlanmadığını düşünüyorum. Aksi halde hemen hemen tüm fotolarımız sorunlu olurdu ...
Yalnız değilsiniz ben de zor beğenen bir amatörüm. Fotoğrafçılık hobim. Ben de ısrarla işlenmiş raw karşısında jpeği tekrar işlemenin haksızlık olacağını söylüyorum. Yoksa rawa ham veriye ihtiyacımız olmazdı. Direkt jpeg veriyi bir daha işleyip yayımlardık. Bir başkası nasıl yapar orasına karışamam. Ben böyleyim. Sizin istediğiniz işlenmiş jpeg ve işlenmiş rawı bir başka grupta paylaştım. Jpeg fotoğrafta gökyüzünde fazlaca harelenme kusurlarından sadece biri. Ama burada paylaşmayı düşünmüyorum. Biraz uç bir örnek foto paylaştığım için sonuçlar aykırı gelebilir. Doğru pozlanmış bir jpeg ve rawı paylaşsaydım. Daha yakın sonuçlar olacaktı. Tabii herkesin zevki farklı. Ben ikisini de depolamaktan yanayım. Bazen pozlama vs. düzgünse pratik olması açısından ben de jpeği kullanabiliyorum. Günümüz şartlarında raw ve jpeği birlikte depolayabilmek geniş hafıza kartı seçenekleriyle çok da mümkün. Başka bir Sony kullanıcısına menüyü tarif ederken unutarak jpeg fotoğraf ayarında çekim yapıp sonra raw çekemediğim ve pişmanlık yaşadığım fotoğraflarım çoktur. Hele fazla pozlanmış bir gökyüzünü jpegte kurtarmaya çalışmak bir de tekrar çekme imkanı bulunmayan bir fotoysa büyük sıkıntı yaratıyor. Arkadaşlarıma bilhassa raw foto çekmeyi tavsiye ederken rawı olmayan fotoğrafı da çekilmemiş gibi kabul ediyorum kendi açımdan. Işığınız bol olsun. Selametle.

Üye silindi 1

Guest
Testin amacı aradaki dinamik aralık farkını görebilmek olduğu için eğer bir kıyaslama olacak ise ikisinin de lightroom veya photoshoptan geçmesi lazım.

İkisinin de işlemeden kıyaslaması bana bir anlam ifade etmez sadece raw neymiş diye bakmış olurum. Raw yani ham görüntüde renk ve kontrast daha az görünür jpeg e göre. Işlenmemiş durumda.

Makinelerin işlediği jpeg ancak bize bir referans olur raw in yanında. @Murat Hoca nin demek istediği sanırım bu. Kıyaslama için yeterli bilgi vermez dinamik aralık hakkında bilgi vermez sadece referans olur.

O zaman da şunu sorarım , Her ikisini de kim hangi değerlerle işledi ?.. Bir fotoyu iyi diğerini kötü işleyebilirsiniz , e o zamanda bu adil bir yarış olmaz . Aslında şunu biliyoruz ki Raw daki data çok daha fazla tamam . Ama amatör bir fotoğrafçının başta bellek sorunu olmak üzere saatlerce PS de işleme lüksü bile olmuyor genelde . Bir anket yapsanız ( iyi fikir ;) ) eminim ezici çoğunluk Jpeg çekiyordur . Ha bu Jpeg in iyi olduğundan değil ama amatör fotoğrafçı bana göre çekim tekniğini öğrenip en az müdaheleye ihtiyaç duyacak kareler çekmek ve bunu PS veya LR da biraz işleyip paylaşmak yada arşivlemek ister . Raw bu işi kat be kat uzatır o da yetmez bahsettiğim ve ciddi maliyetler getiren depolama sorununu da yanında getirir.
Ama biz profesyonellikten bahsediyorsak düğün vs fotoğrafçılarında zaten Raw çekmek hele ki büyük baskı alıyorsa mecburdur ama biz amatörüz ve bu forumu da amatörlerin forumu olarak görüyorum ...
Kısaca konuya müdahalem bu nedenledir , yoksa Raw mı iyi Jpeg mi diye sorulmaz bile :)

Murat Hoca

Sony Türk
Müdavim Üye
22 Kas 2019
16
28
13
Gövde
SONY A7III
Lens
Sony 16-35mm F4 ZA
Lens 2
Sony 135mm F1.8 GM
O zaman da şunu sorarım , Her ikisini de kim hangi değerlerle işledi ?.. Bir fotoyu iyi diğerini kötü işleyebilirsiniz , e o zamanda bu adil bir yarış olmaz . Aslında şunu biliyoruz ki Raw daki data çok daha fazla tamam . Ama amatör bir fotoğrafçının başta bellek sorunu olmak üzere saatlerce PS de işleme lüksü bile olmuyor genelde . Bir anket yapsanız ( iyi fikir ;) ) eminim ezici çoğunluk Jpeg çekiyordur . Ha bu Jpeg in iyi olduğundan değil ama amatör fotoğrafçı bana göre çekim tekniğini öğrenip en az müdaheleye ihtiyaç duyacak kareler çekmek ve bunu PS veya LR da biraz işleyip paylaşmak yada arşivlemek ister . Raw bu işi kat be kat uzatır o da yetmez bahsettiğim ve ciddi maliyetler getiren depolama sorununu da yanında getirir.
Ama biz profesyonellikten bahsediyorsak düğün vs fotoğrafçılarında zaten Raw çekmek hele ki büyük baskı alıyorsa mecburdur ama biz amatörüz ve bu forumu da amatörlerin forumu olarak görüyorum ...
Kısaca konuya müdahalem bu nedenledir , yoksa Raw mı iyi Jpeg mi diye sorulmaz bile :)
Bahsettiğimiz her iki fotoyu camera rawın otomatik ayarlarında aynı değerlerde işledim. Sonucunda daha önce dediğim gibi jpegte özellikle gökyüzünde bozulma vardı. Çünkü jpegte raw gibi yeterli veri yok. Jpeg çekip yayınlayana da saygı duyarım. Kullanıcının kendi tercihi.🙂

Üye silindi 1

Guest
Elbette fark olur Raw lehine buna kimse itiraz etmez . Ama bahsettiğim birincisi ilk koyduğunuz foto kadar fark yoktur ikisi arasında birde kullanım zorlukları bellek vs gibi . Bu arada seri çekimde karta yazma hızı da dezavantaj tabi ki. Tüm bunlar kartınızın vs en iyisini alarak minimize edilir ama ahh şu maliyetler diyorum . Hepinize iyi geceler 🤚

Not : işlediğiniz 2 fotoyu birkez daha yüklerseniz iyi bir fikir olur.

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Arşivimi karıştırırken şu fotoğrafa denk geldim. Buradaki renkler ve canlılık tamamen RAW çekimin bir eseri olduğunu düşünüyorum. Güneş üzerinde böyle bir dinamik aralık JPEG bir fotoğrafta sizce olabilir mi?

Sony A7 II Pentax 28mm f2.8 ile çekilmiş bir fotoğrafım
DSC00044-Edit.jpg

A.NaiMutlu

A7 III
Yönetici
4 Nis 2020
29
22
3
33
istanbul
alpernaim.myportfolio.com
Gövde
Sony a7RM4
Lens
Tamron 17-28mm f/2.8
Lens 2
Tamron 28-75mm f/2.8
Lens 3
Sony FE 55mm f/1.8
Lens 4
Sony 85mm f1.4 GM
Jpeg dosya türünü öyle de böyle de bir şekilde gerektiğinde ARW işledikten sonra kullanıyoruz aslında. Yukarıdaki tartışmaları görünce irkildim :) .​@iugurbas rakamlarla RAW ın gücünü anlatmış. Üzerine diyecek söz bulamadım. Yalnız Jpeg fotoğraf çekmek yıllar sonra içinize oturacak bir pişmanlık benim tanımımca. Gerektiğinde telefonuma atmak adına SD kart okuyucu kullanıp yine de ARW işlemeyi seviyorum.
Bir topluluğu çekeceksem eğer ve jpegleri vermem gerektiğinde ve ayarı ARW de unutmuşsam Sony ' in "Imaging Edge Desktop" uygulamasında ki "Edit" seçeceği ile dakikalar içinde hepsini jpeg e çevirebiliyorum. Aynı zamanda bu uygulamada bulunan "Viewer" seçeceği ile genellikle arşivimde rahatlıkla gezebiliyorum. Herhangi bir fotoğrafı işleyeceksem eğer oradan tutup Lightroom, Photoshop, Luminar 4 simgesinin üzerine sürükleyip bırakmam yeterli oluyor. Sony çok başarılı bir uygulamaya imza atmış.