Odak Uzaklığı (Focal Length) Nedir?

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.

Fotoğrafçılıkta Focal Lenght Odak Uzaklığı Nedir?


Fotoğrafçılık terimlerinden biri olan focal length yani odak uzaklığı kısaca merceğin optik merkezi ile film yüzeyi arasındaki mesafedir. Objektife dışarıdan gelen ışık optik merkez üzerinde toplanır. Odak uzaklığı, objektifin büyütme oranı ile kapsadığı alanı belirlemektedir. Mm olarak ifade edilen değer budur.


focal-lenght-nedir

Odak uzaklığının değişmesi pratikteki etkisi vizörden gördüğümüz alanın daralması ya da genişlemesi olarak ortaya çıkar. Yani biz daha geniş alanların fotoğrafını çekmek istersek daha düşük odak uzaklığına sahip objektifler kullanmalıyız. Ya da daha uzaktaki nesneleri çekmek istersek daha büyük odak uzaklığındaki objektifleri kullanmalıyız.

Bu konuda net bir tespit yapılamamış olmasına rağmen insan gözü kabaca 43mm odak uzaklığına ait bir objektifin görüş açısıyla dünyayı izler. İnsan gözüyle aynı açıyı gören objektiflere normal ya da standart objektif deniyor. Genellikle yeni bir fotoğraf makinesi aldığınızda beraberinde verilen kit objektif standart objektiftir ya da standart açıları barındıran bir objektiftir.

Objektiflerin Sınıflandırılması


Objektiflerin sınıflandırmasını odak uzaklığına göre yaptığımızda aşağıdaki gibi listelememiz mümkündür.

  • Standart Objektifler: 35-50mm aralığında odak uzaklığına sahip objektifler
  • Geniş açı Objektifler: 35mm den daha kısa odak uzaklığına sahip objektifler
  • Tele Objektifler: 50mm den büyük odak uzaklığına sahip objektifler
Çekeceğiniz konuya göre seçmeniz gereken odak uzaklığı, dolayısıyla da objektif değişecektir. Genel anlamda manzara, mimari ve iç mekan çekimleri için geniş açı objektifler. Belgesel, sokak ve anı fotoğrafları için standart objektifler. Vahşi yaşam, kuş, kelebek, spor müsabakaları vs. için tele objektifler tercih edilir.
 
Benzer konular Forum Tarih
Esat Sony 1 1K

Benzer konular

Üst