Esat

A7 III
Yönetici
18 Kas 2019
361
96
28
İstanbul
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony A6000
Lens
Zeiss 16-35mm f4
Lens 2
Zeiss 55mm f1.8
Lens 3
PK 28mm f2.8
Lens 4
PK 50mm f1.4
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.

Fotoğraf (JPEG) Boyutunu Düşürme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?


Fotoğrafla ilgilenenlerin dikkatini çeken JPEG boyut küçültme ya da fotoğraf boyutlandırma nasıl yapılır sorusu sıklıkla soruluyor. En keyifli anlarınızı ölümsüzleştirmek adına bir sürü fotoğraf karesi yakalamayı başardınız, harika işler çıkardınız. Ama ertesi gün bir de baktınız ki çektiğiniz fotoğrafları ne maille arkadaşlarınıza gönderebiliyorsunuz ne de sosyal medyada paylaşabiliyorsunuz. Çünkü fotoğrafların boyutu çok yüksek! Aklınıza tabi hemen çeşitli programlarla fotoğraf boyutunu küçültmek geliyor ama böyle hem fotoğrafların çözünürlükleri kayboluyor hem de her fotoğraf için tek tek uğraşırken zaman kaybediliyor. Bunun yanında yorulmanızda cabası. Siz ne yapacağım diye düşünürken biz de sizin için bir dizi çözüm önerisi hazırladık.

‘’Fotoğraflarımı çözünürlüklerini kaybetmeden ve kısa sürede nasıl boyutlandırabilirim? Fotoğraf küçültme nasıl yapılır?’’ sorularına cevap bulabileceksiniz.

fotoğraf-boyutlandırma


JPEG Fotoğraf Boyutlandırma Nedir?


Fotoğraf makinelerimizin yüksek çözünürlükte olmasını iyi kalite de fotoğraf çekmesini isteriz ve buna dikkat ederek satın alırız. Harika fotoğraflar elde ederiz ama bu fotoğrafları paylaşırken de boyutundan dolayı sorun yaşarız. Bu durumda fotoğraflarınız yeniden boyutlandırmanız gerekir. Peki fotoğraf boyutlandırma nedir? Örneğin çektiğiniz herhangi bir fotoğraf 1920 x 1080 pikselden oluşuyor. Bu fotoğrafın boyutundan dolayı maille veya herhangi bir sitede paylaşamıyorsunuz ve mecburen bu sitelere sığması için fotoğrafı değiştirmeniz gerekiyor. Bu fotoğrafı %50 oranında değiştirerek 960 x 540 gibi düşük bir değere düşürülmesi fotoğrafı yeniden boyutlandırmaktır.


Fotoğraf Boyutlandırmaya Neden İhtiyaç Duyarız?


Fotoğrafı maille gönderirken veya bir sitede paylaşım yaparken istediğimiz her boyuttaki fotoğrafı koyamayız. Her sosyal medya hesabının fotoğraf kriterine göre farklı boyutlandırma ölçütleri vardır. Sistemin disk alan sınırı bulunur. Örneğin, maksimum fotoğraf yükleme boyutu 5 MB dendiği zaman o fotoğrafın boyutunu da düşürmek için yeniden boyutlandırmaya ihtiyaç duyarız.

İkinci bir amaç ise, cep telefonlarımızdaki kameraların bile oldukça profesyonel ve yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çektiğini düşünürsek bu fotoğrafların telefonumuzda saklanırken oldukça fazla saklama alanını kaplayacağını söyleyebiliriz. Saklama alanını doldurmamak, depolama yerinden tasarruf etmek amacı ile fotoğraf dosyalarını yeniden boyutlandırmamız gerekir.

Fotoğraf Boyutu Küçültme Nedir?


Her dosya gibi fotoğraf dosyalarının byte cinsinden bir değeri bulunmaktadır. Herhangi bir online fotoğraf küçültme sitesi veya masaüstü fotoğraf küçültme programı aracılığıyla; bir fotoğrafın veya görselin çözünürlük kalitesi ile oynayarak, dosya formatını değiştirerek (örneğin, .bmp formatını .jpg dosya formatına dönüştürmek) ya da fotoğrafı sıkıştırarak yapılan dosya boyutu küçültme işlemine fotoğraf boyutu küçültme işlemi denir.


JPEG Fotoğraf Boyutu Nasıl Küçültülür?


Paint Kullanarak Fotoğraf Boyutunu Küçültme


Paint programını bilmeyen yoktur. Bütün Windows sürümlerinde olan bu programla, JPEG dosyası boyutu küçültme işlemini çok basit bir şekilde yapabiliriz. Sırasıyla nasıl yapıldığına bir göz atalım.

  • Bilgisayarınızın Windows arama kısmına ‘’Paint’’ yazarak programı başlatalım.
  • Program açıldıktan sonra fotoğraf boyutunu küçültme işlemini yapacağımız görsel dosyasını Paint programına sürükleyerek bırakalım.

paint-ile-fotoğraf-küçültme


  • Daha sonra sol üst köşedeki ‘’giriş’’ kısmından ‘’yeniden boyutlandır’ ’a tıklıyoruz. Önümüzde küçük bir pencere açılacak, bu pencereden ‘’Piksel’’ seçeneğini işaretliyoruz. Karşımızı diğer bir pencere açıldığında buradan fotoğrafımızın var olan piksel değerlerini görebiliyoruz. Fotoğraf boyutu küçültme işlemi için bu piksel değerlerini düşüreceğiz. Ama ilk önce bu açılan pencerede piksel değerlerinin altında bulunan ‘’en boy oranını koru’’ kutucuğunu işaretlemeliyiz. Böylelikle fotoğrafımızın orijinalliği bozulmamış olacaktır.
  • Piksel değerlerini kullanabileceğiniz oranda düşürdükten sonra ‘’Tamam’’ tuşuna basarak işlemimizi sonlandırıyoruz. Bu işlemden sonra sırasıyla ‘’Dosya > Farklı Kaydet > JPEG resmi’’ seçeneklerine tıklayarak yeniden boyutlandırılmış fotoğrafımızı istediğimiz yere kaydediyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, aynı ad ile dosyanızı kaydederseniz orijinal dosyanın üstüne kaydedecektir.

Programsız Fotoğraf Boyutunu Küçültme


Programsız fotoğraf boyutlandırma artık çok kolay. Günümüzde gelişen teknolojinin sayesinde; internetten bağlanılan her yerden herhangi bir fotoğraf programına gerek duymadan resim dosyalarının boyutlarını istediğimiz oranda küçültebilmekteyiz. Hatta bazı siteler aracılığıyla boyutlarında oynama yaptığımız fotoğrafların aynı zamanda formatlarını da değiştirebilmekteyiz. Size online olarak fotoğraf küçültme konusunda en başarılı birkaç siteyi derleyip hazırladık.

Image Compressor (Optimizella)

Türkçe dil desteği sunan bu site aracılığıyla aynı anda 20 fotoğrafın boyutları ile oynamak mümkün. Ayrıca yine online olarak kalite boyutlarını da ayarlayabiliyorsunuz. Öncellikle yapmanız gereken siteye giriş yapmaktır. Giriş yaptıktan sonra ‘’Yükle’’ kısmından küçültme işlemini yapacağınız fotoğrafı seçelim. Otomatik olarak fotoğrafı yükleyecektir. Fotoğraf küçültme işlemi bittiğinde direkt karşımıza orijinal ve küçültülmüş dosyanın olduğu bir karşılaştırma ekranı açılır. Sağdan ‘’kalite’’ yazan yere tıklayarak fotoğrafınızın boyut olarak hangi oranda küçültmek istediğinizi yazıyorsunuz ve bunu uygulamaya koyarak istediğiniz boyut ve kalitede ayarlayabiliyorsunuz.

programsız-fotoğraf-küçültme

Resize Now!

Türkçe dil desteği yanında birçok dil desteği sunan bir başka fotoğraf küçültme sitesi olan Resize Now ile aynı anda 20 fotoğrafı yükleyerek boyutlandırma yapmak mümkündür. Hatta boyutlandırdığınız otomatik olarak çeşitli sosyal medya hesabınızda direkt olarak paylaşabiliyorsunuz. Sitenin alt kısmında bulunan ‘’gelişmiş’’ kısmından boyut ayarlaması yapılabiliyor. Yani Resize Now sitesi aracılığıyla fotoğrafın piksel değeri ile de oynamak mümkün.

fotoğraf-boyutlandırma

Program ile Fotoğraf Boyutu Küçültme


Online olarak fotoğraf boyutu küçültme siteleri her ne kadar kullanışlı olsa da, bunun için her yerde internet bağlantınız olması gerekir. İnternet bağlantınızın olmadığı veya yetersiz olduğu durumlarda masaüstü fotoğraf küçültme programları imdadınıza yetişir. Ayrıca görselliğin önemli olduğu işlerde online fotoğraf küçültme siteleri istediğiniz profesyonellikte fotoğraf boyutlandıramayabilir. Yine bu durumda devreye fotoğraf küçültme programları girer. Bu konuda size fikir vermek adına birkaç örnekleme yaptık.

Media Resizer

Bu masaüstü programda birçok video ve fotoğraf düzenleme aracı bulunmaktadır. Fotoğraf boyutlandırma, renkleri düzenleme, sıkıştırma, filigran ekleme, önizleme, cut montaj yapmak bile mümkün.

PNGGauntlent

PNGOUT, DeflOpt, OptiPNG isimli yazılımlarla birleştirilerek kullanılan bu masaüstü fotoğraf programı ile fotoğraf boyutlarında oynama yapmak çok kolay. Tek dezavantajı ise tüm fotoğraf formatlarını sadece .png formatına dönüştürebiliyor olması. Fakat boyutlandırma işlemlerinin tamamında %5 ile %10 arasında sıkıştırma yapabilmektedir.

Fotoğraf Boyutunu Küçültme Avantajları Nelerdir?


  • Fotoğrafın boyutunu küçültme işleminin birçok avantajı bulunmaktadır. Örneğin, fotoğraf boyutu düştükçe internet ortamına yüklenme süresi oldukça kısalacak ve zaman kaybetmeyeceksiniz.
  • Mobil cihazlarınızda saklama alanında az yer kaplayarak yeterli depolama alanına sahip olabileceksiniz.
  • Bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda duvar kâğıdı yapmak için indirdiğiniz görseller bazen uyumlu olmayabilir. Bu durumda fotoğraf küçültme işlemiyle beğendiğiniz görselleri rahatlıkla sığdırmanız mümkün hale gelebilir.
  • Bunların dışında eğer bir internet sitesi işletiyorsanız ve sitenizin yüksek boyutlu görsellerden dolayı yavaş açıldığını düşünüyorsanız fotoğraf küçültme işlemi site ve sayfalarınızın daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.

Fotoğraf Boyutunu Küçültme Dezavantajları Nelerdir?


  • Fotoğraf mb küçültme birçok avantajı olduğu kadar dezavantajı da bulunmaktadır. Bu işlem sırasında bazı sorunlar çıkabilir. Bunların başında piksel değerinde düşüş nedeniyle görsel kalitesinin düşmesi ya da görselin bozulması gelebilir. Eğer baskısı alınacak bir görsel ise, fotoğraf küçültme işlemi tavsiye edilmez. Görseldeki çözünürlük düşüşü, baskının kalitesini olumsuz etkileyecektir.
  • Işık, gece ve manzara çekimlerinde kalite için oldukça önemlidir. Bu fotoğraflarda küçültme işlemi yaparsanız görseli yakınlaştırdıkça küçük ayrıntıların pürüzlü ve kalitesiz bir hal aldığını göreceksiniz.
 
Üst