Düzenleme için bilgisayar montajı

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
954
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Herkese merhaba, Ben bir hobi fotoğrafçısıyım, ayda birkaç kez çıkıp genellikle yelken regatta fotoğrafları olmak üzere 500 fotoğraf çekiyorum, bu fotoğrafların 10'unda biri saklanabilir nitelikte oluyor. A7rii'den a7Riv'e geçtim. Şu anda fotoğraflarımı 2015 model 16gb ram ve temel i7 işlemciye sahip 256gb ssd'li Macbook pro üzerinde düzenliyorum. Uzaktan çalışmak durumunda harici bir sabit diske erişimim olmadığında kart üzerindeyken fotoğrafları ayırmayı seviyorum böylece laptopun sabit diskinin dolmasını engelliyorum, bunun için bazen mac ön izleme programını ya da bazen de lightroom'u kullanıyorum. Geçmişte bu ayarlama yeterli olmamıştı. Dosyaları yüklerken veya önizlemelerken birkaç saniye bekleme süresi vardı. 500 fotoğrafı geçerken bu bir sorundu. Söylediğim gibi, bir hobi fotoğrafçısıyım, bundan para kazanmıyorum ve bilgisayarınızda beklemek, sıralanması ve incelenmesi gereken fotoğrafları yüklemenizi beklemek eğlenceli olmayan bir görev haline geliyor. A7r iv'e yükselttiğim şimdi bekleme sürelerim arttı ama bilgisayarın sınırlarını da aştığını söyleyebilirim, bekleme süresine kısa süreli takılmalar eklenmiş durumda. Maliyeti düşük bir masaüstü PC oluşturmayı düşünüyorum. Yüklemeleri ve işlem sürelerini büyük ölçüde azaltacak parçalara para yatırmak istiyorum. İşlemci: Intel'e gitmeyi tercih edersem, LGA 2066 veya LGA1151 kart ile bir i7 veya i9'a bakacağım. Bu soketler yükleme sürelerime ne kadar etki eder? Ayrıca AMD Ryzen hakkında iyi şeyler duydum ama yeterince bilgi sahibi değilim. RAM: 64GB, 32GB'den daha etkili olacak mı yoksa gereksiz mi? Ayrıca RAM hızının etkisi ne olacak DDR4 - 3000 MHZ mi yoksa DDR4 - 3333 MHZ mi? Grafik Kartı: Grafik kartının aslında herhangi bir etkisi olacak mı çünkü bu bir video oyun değil. Ayrıca bu kategorilerin yükleme sürelerine ne kadar etkisi var?