sailormoon

Alfa Kullanıcısı
Editör
24 Mar 2020
39
30
22
İstanbul
Gövde
Sony A7 M2
Lens
Zeiss 55mm f1.8
Fransız yazılımcı ve tasarımcı olan Cyril Diagne, gündeme oturan harika bir tasarıyla konuşuluyor. Bizler de Cyril Diagne ve Yazılımı başlığımızla sizleri bu konunun detaylarına götürüyoruz.

Öncelikle Cyril Diagne Kimdir?Cyril Diagne 1985 Fransa doğumlu ve Paris’teki Goelins, l'école de l'image okulundan mezundur. Şimdiki yaptığı tasarıda gerçek nesneleri anında dijital ortamla buluşturuyor. Bunun adına Cyril Diagne Arttırılmış Gerçeklik diyor. Hayatı son derece kolaylaştırıp pratikleştiren bu yöntemde gerçek dünyadaki nesneler bir çizim şeklinde bilgisayara aktarılıyor. Bu çizimleri anında motif olarak kullanıp bir tişörte veya farklı bir alana baskı yaparak kullanabiliyorsunuz.

Cyril Diagne Yaptığı Yazılım Nedir?Yazılımın adı AR Cut & Paste Camera App. Dünyadaki gerçek objeleri cep telefonunuzun kamerası ile çekerek arka plan otomatikmen temizleniyor ve telefonunuzu bilgisayarınızın ekranına yaklaştırdığınızda görüntü png olarak anında bilgisayarda açık olan photoshop yazılımına aktarılıyor. Bu sayede gerçek nesneler anında dijital ortama aktarılmış oluyor.

Cyril Diagne’nin bulmuş olduğu tasarı, yaratıcılığı son derece arttırdığından tasarımcıların işini çok fazla kolaylaştıracak. Değişik şekil ve motiflerin ortaya çıkması adeta başka bir dünyadaymışsınız gibi hissettiriyor.


AR Cut & Paste İncelemeMakine görüntüdeki nesneyi önce öğrenip algılıyor ve sonra nesnenin fotoğrafını çekip arka planını yok ediyor. Bunu OpenCV SIFT trick denilen yöntem sayesinde cep telefonunun bilgisayarda nereleri işaretlediğini tespit ederek yapıyor. Normalde yok etme işlemlerini photoshop veya farklı programlar ile bir süre uğraştıktan sonra başarabilirsiniz. Ancak bu tasarıda makine direkt olarak bu işi yaparak size zamandan tasarruflar sağlayacak. Bu uygulama sayesinde fotoğraf çekip, onları kırpmak veya düzeltmek gibi zahmetli işlere gerek duymayacaksınız.

AR-Cut-And-Paste.jpg


AR Cut & Paste İndirCyril Diagne bu işlemleri bu uygulama üzerinden gerçekleştiriyor. Şuan da nesnenin sanal ortama aktarılması 4 saniye sürüyor. Bu uygulama kodunu herkesin faydalanabilmesi için Cyril Diagne GitHub üzerinden herkesin erişmesine izin verdi. Yani yazılım ücretsiz. Bu uygulama sayesinde hayatınız kolaylaşacak ve tasarım fikirlerinizin yerine yenileri gelecektir.

Yazılım indirme linki

AR-Cut-And-Paste.jpg


AR Cut & Paste Kurulum, Nasıl KurulurYazılım 3 ayrı modülden oluşuyor. Mobil tarafındaki uygulama, local server ve objelerin tespit edilip arka planının silinmesi için ayrı bir script. Bunların ayrı ayrı kurulması gerekiyor. Mobil yazılım için verilen kodların önce Expo Client Yazılımına entegre edilmesi gerekiyor. Bu ise IOS ve Android marketlerde bulunan birşey. Tasarımcının yaptığı açıklamaya göre kendisi Expo yazılımını test etmek istemiş ve AR Cut and Paste'i bunun üzerinde tasarlamış.

Kurulumun devam eden maddeleri yukarıda vermiş olduğum linkte anlatılıyor. Şimdilik çok fazla detay yok ancak ilerleyen tarihlerde gelişmeleri buradan yayınlayacağız. Yazılımı şu an kurmak isterseniz bir yazılımcı edasına bürünmeniz şart :)
 
Üst