Clear Zoom, Dijital Zoom, Optik Zoom, Smart Zoom Nedir?

sailormoon

Alfa Kullanıcısı
Editör
24 Mar 2020
39
30
22
İstanbul
Gövde
Sony A7 M2
Lens
Zeiss 55mm f1.8
Fotoğrafçılıkla ilgilenenlerin merak ettiği konular clear zoom nedir, dijital zoom nedir, smart zoom nedir ve optik zoom nedir konularına yanıt getirelim.

Clear Zoom Nedir?

Clear Zoom veya Clear Image Zoom kavramı Sony Alfa fotoğraf makinelerinin çoğunda özellik olarak bulunmaktadır. Clear Zoom yani türkçe olarak net görüntü anlamına gelen bu özellik çektiğiniz fotoğrafı orijinal görüntü kalitesine yakın bir şekilde büyütmenizi sağlar. Fotoğrafa Clear Zoom kullanarak yakınlaştığınızda dosya boyutu değişmez, sıfır ışık kaybı olur ve görüntü büyütme oranını iki kat arttırmanıza rağmen f/1.4 maksimum diyaframı f/1.4 olarak kalır. Renkler değişmez, kontrast aynı kalır. Genellikle prime lenslerde kullanılan bu özellik sayesinde normalde zoom özelliği olmayan lenslerinize zoom yeteneği kazandırabilirsiniz. Lensiniz zoom lens olsa bile maksimum zoom yaptığınızda yeterli yakınlaştırma alamıyorsanız yine Clear Zoom'u kullanabilirsiniz.

Dijital Zoom.png
Clear Zoom.png

Clear Zoom Arkasındaki Sır Ne? Nasıl Çalışıyor?

Madem fotoğraf boyutu değişmiyor, renk, çözünürlük vs. değişmiyor. Bunlar bir fotoğrafa zoom yapılarak nasıl aynı kalabiliyor? Sony işte bu noktada ürettiği yazılım ile arka planda çalıştırdığı algoritmalar sayesinde görüntü croplanırken çevredeki piksellerden örnek alınıyor ve bu sayede aralara ilave piksel ekleniyor ve çözünürlük bu sayede değişmiyor. Fotoğraf boyutu aynı kalmaya devam ediyor. Tabi bu sistemin dezavantajlarına da değineceğiz yazımızın sonunda. Örnek olarak bu özellik RAW çekimde çalışmaz çünkü ham görüntü işlenmemiş görüntüdür ve yazılımın müdahale ettiği görüntü mantıken ham olamaz.

Optik Zoom.png
Clear Zoom.png

Clear Zoom Ne Zaman Hangi Durumlarda Kullanılmalı?

Bu özelliğin yazılımsal bir çalışma olduğunu öğrendik. Konu yazılımsal ise buradaki yapay zeka her zaman bize en iyi sonucu vermez. Bu yüzden her zaman bu özelliği kullanmak verimli sonuç getirmez. Örneğin çatıdaki bir kuşu çekeceğiz ve zoom miktarımız yetmedi. Clear Zoom açtık ve kadraja bakıyoruz karşımızdaki obje yani kuş kadrajın hâlâ az bir kısmını kaplıyor ise yani odakta olan kısım kadrajda az yer kaplıyor ise Clear Zoom bize daha çamurlu, netliği az bir çalışma sunabilir. Sonuç olarak zoom yapılacak obje odakta değilse, tam odaklanamamışsa, kadrajda az yer kaplıyorsa ve kontrast oranı düşük bir obje ise yapay zeka pikselleri algılamakta yetersiz kalabilir.

Clear Zoom Hangi Modlarda Çalışmaz

1. Video modunda clear zoom çalışmaz.
  2. Panorama taraması modunda clear zoom çalışmaz.
  3. Gülümseme Deklanşörü işlevi etkinleştirildiğinde clear zoom çalışmaz.
  4. Fotoğraf kalitesi RAW veya RAW & JPEG olarak ayarlandığında clear zoom çalışmaz.
  5. Makineniz seri çekim veya bracket modunda ise yine bu özellik çalışmayacaktır.

Aşağıda bulunan ilk fotoğraf 200mm f4 lens ile çekilmişken ikinci fotoğraf Clear Zoom yapılarak çekilmiş ve 400mm f4 değerine eşdeğerdir. Fotoğraflar tam boyda incelemek için üzerine tıklayın.

200mm f4.jpg
400mm f4.jpg

Optik Zoom Nedir?

Bu özellik fotoğraf makinesi üzerindeki objektifin kendi mekanizması sayesinde yapılan zoom tekniğidir ve zoom boyunca fotoğraf kalitesi bozulmaz. Objektifinizin zoom oranı ne kadar yüksek ise o kadar yakınlaştırma yapabilirsiniz. Örneğin 100-400mm objektifiniz var ve zoom yapmaya başladıktan 400mm'ye gelene kadar optik kaliteden ödün verilmez.

Dijital Zoom Nedir?

Bu teknik sanal olarak fotoğraf makinesinin işlemcisi tarafından gerçekleştirilir ve fotoğraf kalitesinde düşüşe sebep olur. Yukarıdaki örnekten devam edersek 400mm' ye kadar zoom yapmaya devam ettiniz ve bundan sonra artık optik zoom yapamıyorsunuz. Bu nedenle 2x Clear Zoom açtınız ve görüntünüz 800mm değerine geldi. Bundan sonra açacağınız dijital zoom işlemleri fotoğraf kalitesinden ödün vermeye başlayacaktır. Ne kadar fazla dijital zoom yapılırsa pikselleşme o kadar çok olacaktır.

Tabir Olarak X Nedir? 16X Zoom 16 Kat Yakınlaştırma Mı Demektir?

X burada orandır. En yüksek zoom oranının en düşüğüne oranıdır. Örnek olarak Sony 18-105mm f4 lensi 105mm'ye alındığında kaç x zoom yapılmış olur? 105/18: 5.8x
Yani 25x zoom yapan biri görüntüyü 25 kat yakınlaştırma yapmış olur mu yorumları bekliyoruz :)

Yine aynı mantıkla Sony 24-240mm lensin toplam optik zoom oranı 10x dir. Optik zoom aralığı ne kadar artarsa optik kalite o kadar düşeceltir.

Smart Zoom Nedir?

Sony'nin açıklamasına göre Smart Zoom fotoğraf makinesinin sensörünün tamamını kullanır. Bu yönüyle crop moddan ayrılır. Fotoğrafın istediğimiz bölgesine zoom yapıyoruz böylece hem fotoğrafın kalitesini değiştirmeden, renk çözünürlük gibi değerleri değiştirmeden fotoğrafı görüyoruz. Benim anladığım kadarıyla makine üzerinde galeriye girip burada yapılan zoom işlemi buna örnek oluyor. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Crop Mode vs Clear Zoom?

Full frame makinemizde crop mode kullanımı bildiğimiz üzere sensörün orta kısmını kullanmakta. Peki sizce crop mode ile clear zoom karşılaştırması yapılırsa hangisi daha kaliteli çıkar? İşte aşağıda da gördüğünüz üzere neredeyse fark yok ama fotoğrafları %100 boyları incelendiğinde crop mode un daha net sonuçlar verdiğini görebilirsiniz. Aşağıda ilk fotoğraf crop mode olarak çekilmiş ve ikinci fotoğraf ise clear zoom yapılmıştır. İki fotoğrafa tam boyda bakmak için üzerine tıklayın ve daha fazla detay için aşağıdaki videoya da bakabilirsiniz.

Crop Mode.jpg
Clear Zoom.jpg

Esat

A7 III
Yönetici
18 Kas 2019
361
96
28
İstanbul
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony A6000
Lens
Zeiss 16-35mm f4
Lens 2
Zeiss 55mm f1.8
Lens 3
PK 28mm f2.8
Lens 4
PK 50mm f1.4
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Clear Zoom vs Crop Mode
Fotoğraflar arasındaki farklı söylemek güç. Clear Zoom sensörün tamamını kullandığı için biraz daha kontrastlı ve detaylı duruyor.
Clear Zoom'da face detection gidiyor ve dokunmatik de çalışmıyor. Ama otomatik odak normal çalışıyor.

Clear Zoom vs Crop Mode.png

yucelozel

Sony Alfa
Forum Üyesi
16 Şub 2020
115
59
28
www.yucelozel.com
Gövde
Sony A7III
Lens
Carl Zeiss 50mm F2
Clear Image Zoom'un mantığı şudur, sensorün belirlediğiniz çarpanda kullanılarak zoom yapması yani daha küçük bir sensormüş gibi çalışmasıdır diyebiliriz. Crop Mode ise 1.5x çarpan ekleyerek yani sensorun 1.5x lik kısmını kullanır, Mantıkta ikiside aynı prensibe göre çalışıyor ama algoritma olarak belki farklılıklar olabilir.

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Ben de FE85mm lensimle SonyA7 III ile Clear Zoom vs Crop Mode testi yaptım. Bizzat kendim göreyim dedim işte sonuçlar.

Öncelikle fotoğrafların orjinal jpeg çekim boyutlarını paylaşıyorum.

Sony-A7-III-Clear-Image-Zoom-vs-Crop-Mode.JPG

Orjinal fotoğrafın boyutunu düşürüp paylaşıyorum.

Sony-A7-III-Clear-Image-Zoom-Test.JPG

Orjinal JPEG vs Crop Mode aşağıda. Yaklaşık %200 zoom yapıldı. Burada crop mode'un aslında bir zoom yapmadığını farkettim. Belki de ben yeni farkettim :) Hep zoom yapıyormuş gibi anlatılıyordu. Sonuca bakılırsa orjinal fotoğraftan daha kötü sonuç veriyor. Bu da normal çözünürlüğü düşüyor. Ayrıca crop mode'da sensörün bir kısmı kullanıldığı için fotoğraftaki dinamik aralığın düştüğüne de şahit oldum. Bakınız gölge alanlarda detay daha az.

Sony-A7-III-Original-vs-Crop-Mode.JPG

Aşağıda da Orjinal JPEG vs 2X Clear Image Zoom yapılmış fotoğrafları %200 zoom ile karşılaştırdım. Burada Clear Image Zoom'un normal orjinal bir çekimden %5-%10 daha iyi kontrast ve keskinliğe sahip olduğunu gördüm. Dinamik Aralık olarak da sanki sağdaki fotoğraf daha başarılı.

Sony-A7-III-Original-vs-Clear-Image-Zoom-sonyturk.JPG

Şimdi de aşağıdaki fotoğrafta Clear Image Zoom vs Crop Mode karşılaştırmasını yaptım. Burada soldaki fotoğraf %100 zoom'da iken sağdaki kırpılmış mode olduğundan yaklaşık %150 boyutuna getirildi. Burada sonuçlar bariz şekilde belli.

Sony-A7-III-Clear-Image-Zoom-vs-Crop-Mode-sonyturk.JPG

Şimdi gelelim son adıma Sony A7 III ile Clear Image Zoom+Crop Mode ikisini birlikte yaptığımızda orjinal JPEG fotoğraftan nasıl bir fark elde ettik ona baktım.

1. İlk önce fotoğrafların genel görünümü zoom'suz halini paylaşıyorum.

Sony-A7-III-Clear-Image-Zoom-vs-Crop-Mode-sonyturk.JPG

2. Aşağıda %100 zoom halleri.

Sony-A7-III-Clear-Image-Zoom+Crop-Mode-sonyturk.JPG

3. Üçüncü adımda ise orj fotoğrafı %150 zoom'a getirdim. Sonuç olarak Clear Image Zoom olayı gerçekten başarılı çıktı.

Sony-A7-III-Clear-Image-Zoom+Crop-Mode-sonyturk.JPG