Balanced Optical SteadyShot nedir?

sailormoon

Alfa Kullanıcısı
Editör
24 Mar 2020
39
30
22
İstanbul
Gövde
Sony A7 M2
Lens
Zeiss 55mm f1.8

Optical SteadyShot Nedir?


Fotoğraf severler ve profesyonel olarak fotoğrafçılıkla ilgilenenler için Balanced Optical SteadyShot nedir? sorusuna cevap veriyoruz. Ne olduğunu bilmek dışında ne işe yaradığını da bilmek için ayrıntılı bir çalışma hazırladık.

Balanced Optical SteadyShot diğer optik görüntü sabitleme sistemleri gibi değildir. Diğerlerinden en büyük farkı tüm lens ünitesi ile beraber görüntü sensörünü birlikte kullanmasıdır. Yani titremeleri ortadan kaldırmak için tüm blok hareket eder. Bu sistem Sony'nin yeni Action Cam yani Aksiyon Kameralarına ve bazı Video Recorder Kameralarına getirdiği bir özelliktir. Bu sistem Sony’e özgüdür ve Sony bu sistemin önceki steadyshot sürümlerinden 13 kat daha fazla etkili olduğunu iddia ediyor.

sony-balanced-optical-steadyshot-sonyturk.JPG5 Yönlü Görüntü Sabitleme Sistemi ve Normal Optik Görüntü Sabitleme Sisteminden Farkı Nedir?


Sony bu sistemin adına Gimbal Mechanism Inside teknolojisi demekte. Burada bahsedilen gövde içinde sabitlenen gimbal sayesinde tüm lens ünitesi ve sensör kaydırılarak mükemmel bir hassasiyet kazandırılır. Bu sistem normal bir optik görüntü sabitleyiciden bu noktada ayrılır. Gövde içindeki lens de dahil sensörle birlikte bütün sistem gimbala bağlıdır. Oysa ki normal optik sabitleme sistemlerinde sadece lensin içinde sabitleme mekanizması bulunur ve 5 yönlü optik sabitleme sistemi ise sadece sensör üzerinde çalışan bir mekanizmadır. Bu iki sistem yürürken, koşarken ve zoom yapıldığında yeterli seviyede görüntüyü sabitleyemezken Balanced Optical Steadyshot sistemi yüksek zumlama sağlayarak titremelere karşı en güçlü düzeltmeleri yapar.

Sony bu sistemi 2012 yılının başında tanıtmıştı ve tanıtıldığı andan itibaren çok fazla ilgi toplamıştı. Steadyshot, steadicam gibi harici sabitleme sistemlerine gereksinim duyarken Optical SteadyShot sisteminde tamamen kameranın içerisinde bulunur. Yani harika bir gimbal mekanizmaya sahiptir diyebiliriz. Bu mekanizma tüm lens ünitesi ve görüntü sensörünü yatay ve dikey olarak kullanır. Böylece titremelerden oluşan bulanıklığı güçlü şekilde düzeltmiş olur.


Tüm bu yazdıklarımda da görüldüğü gibi Optical SteadyShot ile yürürken veya koşarken dahi çarpıcı bir şekilde sabit ve net görüntüler elde edebilirsiniz. Çünkü Sony bu sisteminde kare analizi yaparak titremeleri filtreler. Çevre lens alanlarındaki görüntüleri yakalamaz ve kaliteyi en iyi şekilde yansıtır.
 
Üst