Alan Derinliği Ürün çekimleri

inovatip

Sony Alfa
Forum Üyesi
28 Ocak 2020
41
11
8
Ankara
www.inovatip.com
Gövde
Sony A7R III
Gövde 2
Fuji X-T30
Lens
Tamron 28-75mm
Lens 2
Sony 85mm f1.8
Lens 3
Fujinon 23mm f2
Lens 4
Canon Makro 100mm L
Değerli arkadaşlar,

Uzun yıllardır fotoğraf işiyle uğraşıyorum sizlere bir konuda danışmak isterim ben stüdyoda ürün fotoğrafı çekiyorum küçük ürünler, bazende büyük ürünler çekiyorum

büyük ürünler çekerken (2 metrelik koltuk vb ) geniş alan derinliği seçmeme rağmen dekupe yaparken köşeleri istediğim keskinliği alamıyorum f değerin bazen 15'lere çıkmama rağmen..

bu sorunu Focus stacking yöntemiyle tripod bağlı olan makinayı 4-5 yerden odak alarak birleştiriyorum ancak bu şekilde istediğim görseli elde edebiliyorum

daha önce canon kullanıyordum aynı yöntemle çekip birleştiriliyordum sony A7RIII geçtim şimdide aynı yöntemi kullanıyorum bu işlem zamanımı alıyor

sony makinalar da bunun otomatik ayarı var mı odak noktalarını işaretleyip size pürüzsüz bir görsel veren bir ayar veya varsa bu işin başka yolu püf noktası

benimle paylaşmanızı rica ederim şimdiden teşekkür ederim

Üye silindi 1

Guest
Ürün çekim uzaklığınızı arttırmayı denediniz mi ? f değerinden ziyade üründen biraz uzaklaşmanızı tavsiye ederim ful netlik için ...

inovatip

Sony Alfa
Forum Üyesi
28 Ocak 2020
41
11
8
Ankara
www.inovatip.com
Gövde
Sony A7R III
Gövde 2
Fuji X-T30
Lens
Tamron 28-75mm
Lens 2
Sony 85mm f1.8
Lens 3
Fujinon 23mm f2
Lens 4
Canon Makro 100mm L
Ürün çekim uzaklığınızı arttırmayı denediniz mi ? f değerinden ziyade üründen biraz uzaklaşmanızı tavsiye ederim ful netlik için ...
100 mm lensle çekiyorum mesafe 6-7 metre

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Makine üzerinde, fotoğrafları otomatik birleştiren bir yazılım bildiğim kadarıyla yok. Farklı yöntemler uygulanmış.

Birincisi gövdeye ipad bağlayarak fotoğrafların otomatik ipad üzerine aktarılması ve IOS tabanlı bir yazılım tarafından otomatik birleştirilmesi. Video şurada

İkinci olarak da yapabileceğiniz eğer yoksa focus bracket işleminin bir yazılım tarafından yapılması. Yani sizin odaklama yaparak vakit kaybetmeniz yerine bir yazılıma bırakmak. Bu konuda birkaç farklı yazılım var. İlki

Focus Bracket Application For Sony

Diğeri de B8Stack software

Bu en sondaki yazılım iyi görünüyor. Sisteme otomatik atıyor resimleri. Eğer otomatik birleştirme işlemi varsa güzel olur eğer yoksa da bu iş için photosopta bir "action" yazılabilir otomasyona bağlamak için. Action olayının yanında bir "windows botu" yazılabilir yine bu birleştirme işlemini kısaltmak için. Tanıdıklarım var. Tabi en son çare buna gelirseniz.

Tavsiye edebileceklerim bunlar.

Üye silindi 1

Guest
Bir de exif bilgileriyle 1-2 foto paylaşabilirseniz daha iyi cevap verebiliriz ...

inovatip

Sony Alfa
Forum Üyesi
28 Ocak 2020
41
11
8
Ankara
www.inovatip.com
Gövde
Sony A7R III
Gövde 2
Fuji X-T30
Lens
Tamron 28-75mm
Lens 2
Sony 85mm f1.8
Lens 3
Fujinon 23mm f2
Lens 4
Canon Makro 100mm L

Ekli dosyalar

• exif.jpg
    exif.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 386

Üye silindi 1

Guest
Bu örnekte obje eşit bir düzlemde değil. Bu ön ve arka tarafıyla tamamen net olmasını zorlaştırır. Gene de f/11 veya sonsuza netleme ile her yer net olması mümkün . Hyperfocal netleme tekniğini de araştırın bence işe yarar ...