Zenitar 16mm f/2.8 Balık Gözü ve A7r

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
2,296
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Zihninizdeki belirli bir projede kullanmak üzere ilk balık gözü lensimi satın aldım. Şu anda lensin hissine varmak için onunla oynuyorum. Aynı nedenle daha pahalı bir seçenek yerine Rus Zenitar 16/2.8'i ucuz ve eski bir şekilde aldım. Düşüncem, projenin sonuçlarını beğenmesem ve sonrasında vazgeçsem, böyle yaparak harcamalarımı sınırlamış olurdum. Zenitar'ın, en azından benimki, oldukça iyi bir lens olduğu ortaya çıktı, özellikle eskiden olduğu gibi iki veya üç kademede durdurunca. "Balık gözü netlik derinliğine sahiptir, odaklanmanıza gerek yoktur" eski film alışkanlığına düşmeyin: Aldığınız küçük netlik ayarları sensörlerindeki piksellerle dolu olduğunda fark edeceksiniz, bundan emin olabilirsiniz. Biraz CA, aşırı kenarlarda kalsa da, Lightroom veya PS'de kolayca kaldırılabilir. Ve lens, Lightroom'un Nikon 10.5 APS-C balık gözü veya Nikon 16 tam kare balık gözü profili kullanılarak güzel bir şekilde "balık etkisinden çıkarılabilir" (etki, iki profil arasında hafif farklılık gösterecektir). Not: Aşağıdaki resimlerin hiçbiri balık etkisinden çıkarılmamıştır. Hoş geldiniz, değerli ziyaretçi! Kayıtlı üye olarak burada bir görüntü göreceksiniz… Sadece buradan ücretsiz kaydolun – Yeni üyeleri her zaman memnuniyetle karşılıyoruz! Resmin genel kalitesini değerlendirmek daha kolay olduğu için bu son resmi renkli olarak gösterdim, ancak benim hayal ettiğim (veya Ansel konuşmacıları için önceden görselleştirilen) budur: