Zeiss Zeiss Batis 85mm vs Sony FE 85mm f1.8

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.

Portre Lens Karşılaştırması Batis 85mm vs Sony FE 85mm


Portre lens konusunda uzman iki lens Zeiss Batis 85mm vs Sony FE 85mm f1.8 karşılaştırma yazımıza hoş geldiniz. Sony'nin en iyi portre ve fiyat performanslı lenslerinden biri olan FE85mm f1.8 bir çok kullanıcının hedefi olmuş durumda. Zeiss ise her zaman mercek kalitesi ile öne çıkmış bir firma Gelin bu lenslerin çektiği fotoğraflara birlikte bakalım.

Portre için Sony tarafında seçenek çok tabi ki. Ancak özellikle son zamanlarda çıkan cihazların fiyatları çoğu kişinin cebini yakacak cinsten. Bu nedenle FE 85mm hem fiyat olarak kimseyi üzmez hem de doğru odaklama ve odak hızı açısından ve sessizlik olarak oldukça üstün. Sizi üzmez demekten kastımız şu ki full frame bir lens alacaksanız bu sınıftaki rakiplerinin arasında güzel bir fiyata sahip. F1.8 diyafram açıklığı sayesinde bokeh seviyesi muazzam olan bu objektif görüntü kalitesi ve keskinlik olarak çok üstün bir performansa sahip.

Sony-FE85mm.jpg


Zeiss Batis 85mm f1.8 in fiyatına göre beklediğimiz performansı ise normal. Çoğu kullanıcı o kadar fiyat farkına bu alınır mı? diye merak ediyor. Biz alınır diyoruz. Özellikle bu işten para kazananlar ve profesyonel iş yapanlar bu lensi tercih edebilir. Youtube üzerindeki testleri izlediğinizde çoğu videoda bir fark göremeyeceksiniz çünkü asıl fark zor koşullarda oluşuyor. Gündüz şartlarında açık havada bu iki objektifi kıyaslarsanız bir fark görememeniz normaldir. Ama biz yine de gündüz çekimi yaparak farkı görmeye çalıştık.

Yaptığımız kıyaslamalarda gördük ki Batis'in doğru odaklama oranı çok daha yüksek ve daha hızlı odaklama sistemine sahip. 100 çekimde 2-3 odak kaçırırken FE85mm ise yaklaşık %10 arka veya öne netleme yaptığını gördük. Ayrıca Zeiss lensimiz düşük ışık koşullarında daha iyi netleme yapabilmekte ve yine aynı koşullarda daha doğru renk üretebilmekte. İnsan teni çekimlerinde az ışıkta kırmızı renkleri FE85mm veremezken Batis'in rahatlıkla verdiğini gördük.

Zeiss-Batis-85mm.jpg


Zeiss Batis 85mm f1.8 Hangi Konularda Daha İyi


 • Daha doğru renk
 • Daha doğru odaklama
 • Daha hızlı Odaklama

Başka da bişey kalmadı zaten :) Batis'te en sevmediğim olay ise odak halkasının kauçuk olmasından dolayı çok fazla kir leke topluyor.

Zeiss Batis 85mm vs Sony FE 85mm Keskinlik ve Renk Testi


 • Fotoğraflar RAW çekim olup Adobe Lightroom üzerinden screenshot alınmıştır.
 • Referans alınan monitör: Asus VG27AQ IPS 2K
 • Fotoğraflar Sony A7 II gövde ile çekilmiştir. İlerleyen zamanlarda A7 III ile kıyaslamalar eklenecektir.

Kıyaslamaya bakacak olursanız Batis'in renklerinin daha yoğun ama daha doğru olduğunu göreceksiniz. Binanın pembe rengine iyi bir monitörde bakarsanız daha iyi verebildiğini göreceksiniz. Benim Tamron lenslerde gördüğüm sanki yazılımsal olarak artırılmış "saturation" değeri gibi değil. Daha doğru renkler. Daha fazla fotoğraf ekledikçe daha da farkına varacaksınız.

Büyütmek için üzerine tıklayın. (Alttaki referans fotoğraf)
Batis 85mm vs FE 85mm.JPGF1.8 değerinde merkez keskinlik testi
Sony FE85mm f1.8 lens bu değerde daha önce de portre çekimlerde karşılaştığımız üzere Batis 85mm'den daha keskin değer veriyor. Portre çekimlerimizin testleri de eklenecektir orada da göreceğiz. Aşağıda da aynı şekilde Sony lensin daha keskin olduğunu görüyoruz. F4 ve F9 değerlerinde keskinlik farkının ortadan kalktığını söylemek mümkün. Ama portre çekimler genelde f1.8'de çekildiğini düşünürsek bu durumda FE85 keskinlik testini kazanır.

Batis 85mm vs FE 85mm.JPG


F1.8 değerinde köşe testi (büyütmek için tıklayın)
Aynı zamanda binanın pembe rengine dikkat. Batis'te daha iyi renk var.

Batis-85mm-vs-Sony-FE-85mm-F1.8-kose.JPG


F4 değerlerinde merkez keskinlik testi (büyütmek için tıklayın)
Batis-85mm-vs-Sony-FE-85mm-F4.JPG


F4 değerinde köşe testi. (büyütmek için tıklayın)

Batis-85mm-vs-Sony-FE-85mm-F4-kose.JPG


Yorumlama: Sadece f1.8 değerinde Sony FE85mm lensimiz daha keskin değerler verirken renk konusunda ise Batis'in her zaman daha doğru renk verdiğini gördük. Şimdi gelelim yeşil renk testine. Burada farklılığı daha da iyi göreceğiz.

Zeiss Batis 85mm vs Sony FE 85mm Yeşil Renk Testi


Fotoğraflar RAW çekim olup Adobe Lightroom üzerinden screenshot alınmıştır. Batis'in sarı ve yeşil renk tonlarındaki farklılık sizce hangisi doğal? Sarı tonların daha az olduğunu görüyoruz.

F5 referans fotoğraf (büyütmek için tıklayın)
Zeiss-Batis-85mm-vs-Sony-FE-85mm-F5-yesil.JPG


F7.1 sol üst %100 crop. Burada da üstte bahsettiğimiz gibi Sony FE85mm'nin sarı renk tonu biraz daha fazla görünüyor. Keskinlik olarak bir fark göremedim.
Zeiss-Batis-85mm-vs-Sony-FE-85mm-F7.1-yesil.JPG


F2.5 merkez keskinlik testi beklendiği gibi FE85mm açık diyaframlarda her zamanki gibi daha keskinken renk konusunda sarı renk tonu daha baskın.
Zeiss-Batis-85mm-vs-Sony-FE-85mm-F2.5-yesil.JPG


Ters Işık, Chromatic Aberration Testi


Zor şartlara doğru ilerliyorum. Buradaki amacımız hem biraz düşük ışık testi yapmak, hem ters ışıkta ne tarz renk üretilecek buna bakmak. Mesela ağaç yaprak uçlarında mor saçaklanma olacak mı, fringing dediğimiz yeşil-mavi renk atmaları olacak mı buna bakacağız.

Önce referans fotoğrafla başlayalım. Zoom yapmadan baktığımızda bile Sony FE85'in bazı renkleri üretemediğini renk geçişlerindeki azalmanın daha hızlı olduğunu görüyorum. Batis'teki sarı renklerin daha olumlu olduğu bariz.
Zeiss-Batis-85mm-vs-Sony-FE-85mm-F1.8-ters-isik.JPG


Batis vs Sony ters ışık testinde alttaki fotoğrafta Batis'in yine sarı-turuncu renk dağılımının çok daha iyi olduğunu görüyoruz. Mor saçaklanma veya color fringing iki lenste de görünmüyor.
Zeiss-Batis-85mm-vs-Sony-FE-85mm-F1.8-ters-isik.JPG


Yine bu fotoğrafta göreceğiniz üzere FE85mm daha fazla mor saçaklanma yapıyor.
Zeiss-Batis-85mm-vs-Sony-FE-85mm-F1.8-chromatic-aberration.JPG


Flaring Testi


Yaptığımız bütün portre çekimlerinde Batis'te kırmızı halka flaring var Sony'de yok ve Batis'in önde oluşan yuvarlak kısım sarı iken Sony'de hep mor ve aynı şekilde idi. Yani duruma açıya göre değil bütün testlerde bu şekilde çıktı.

Zeiss-Batis-85mm-vs-Sony-FE-85mm-F1.8-flaring.JPG


Aşağıda da aynı şekilde flaring testinde Batis'in daha fazla yeşil alanlı flaring oluşturduğunu gördüm. Bu konuda Sony bence daha başarılı. Lens hood yapısından kaynaklı olabilir. Aslında Zeiss'te sözde yansıtmaz kaplama var. Bu sonuç kaplamanın olması gereken sonucu mu bilemiyorum yorum sizin.

Zeiss-Batis-85mm-vs-Sony-FE-85mm-F1.8-flaring.JPG


Zeiss'in yeşil alanlı flaring kısmı bol verdiği için de portrelerde yüz rengini kaybettiğini gördüm. Yani yüz üzerinde yeşil bir filtre varmış gibi davrandı.

Zeiss-Batis-85mm-vs-Sony-FE-85mm-F1.8-flaring.JPG


Portre ve Ten Rengi Testi


Yukarıda açıkladığımıza paralel sonuçlarla devam ediyoruz. Aşağıdaki fotoğraflarda da gördüğünüz üzere akşam saatlerine yaklaştıkça yani ışık azaldıkça Zeiss'in daha iyi renkler verdiğini görüyoruz. Sarı-turuncu tonlar Sony FE85'te yaşamını yitirirken Batis'te hâlâ devam ediyor. Bu da mercek kalitesini ortaya koyuyor.

Zeiss-Batis-85mm-vs-Sony-FE-85mm-F1.8-portre-test.JPG


Gün Batımına Yakın Düşük Işık Portre Testi


Işık iyice azaldığında işte bu durumda merceklerin kalitesi ortaya çıkar. Renk üretmek işte bu durumda zordur ve iç mekanlarda olduğu gibi bu saatlerde dış ortamda da tonlar kaymaya başlar. Aşağıda gördüğünüz üzere Zeiss Batis 85mm ten rengini korurken Sony FE85mm'de sarı ve turuncu renklerin iyice soluklaştığını görüyoruz. Keskinlik ve netlik açısından bir fark görmek ise çok zor.

IPS monitörde bakmanız tavsiye olunur.

Zeiss-Batis-85mm-vs-Sony-FE-85mm-F1.8-portre-dusuk-isik.JPG


Sonuçlar ve Yorumlar:Batis 85mm'nin Sony FE85'e Karşı Avantajları


 • Her durumda daha iyi renk üretimi
 • Her durumda daha iyi-doğru odaklama
 • Her durumda ama özellikle düşük ışıkta daha hızlı odaklama
 • Color fringing yok
 • Chromatic aberration yok

Batis 85mm Dezavantajları


 • Flaring oluşumu daha fazla bu yüzden yüz rengi değişiyor

Sony FE85mm'nin Batis'e Karşı Avantajları


 • F1.8 değerinde ışık yeterli durumda her zaman daha keskin
 • (Düşük ışıkta keskinlikler eşitleniyor)
 • Flaring daha az

Sony FE85mm Dezavantajları


 • Düşük ışıkta daha soluk renk
 • Düşük ışıkta daha fazla yanlış ve yavaş odaklama
 • Gündüz şartlarında da daha fazla hatalı odaklama
 • Daha fazla color fringing
 • Daha fazla chromatic aberration
 

AKIN A7İİ

Sony Alfa
Forum Üyesi
25 Kas 2019
18
4
3
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
batis lerinde kasa yapısını bir sevemedim gitti.
 

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Yeni fotoğraflar buldukça ekleyeceğim arşivden. Anca vakit bulabildim.

Ben tasarımını çok beğeniyorum ama şu lastik / kauçuk kısım berbat.

Bu arada kıyaslamamızda Sony'nin bu kadar zayıf tarafının çıkması çok normal bu demek değildir ki kötü bir objektif. Buradaki amacımız bütün farkları ortaya koyabilmek ve almak isteyenlerin aklında bir fikir oluşturabilmek. Sony fiyat performans odaklı bir portre lens almak isteyenler için FE85 çok iyi bir lenstir.
 

vega1s

Sony Alfa
Forum Üyesi
13 Mar 2020
40
4
8
Kayseri
Gövde
Sony A7 II
Lens
FE50mm f1.8
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
oldukça detaylı bir inceleme olmuş elinize sağlık

Sony'nin lenslerinde özellikle primelarda kötü bir lens yok. Hepsi iyi. İş artık profesyonel müşterilere hitap ettiğinde seviyeyi yükseltmek gerekiyor. Bu noktada Zeiss alınabilir diye düşünüyorum
 

Benzer konular

Üst