Yeni Sony 50mm makro objektifimle odaklanırken diyafram neden açık kalmıyor?

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
2,205
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Yalnızca birkaç gün önce Sony SEL50M28 FE 50mm lensimi aldım ve hızlıca fark ettim ki, Live View Display > Setting Effect > OFF olmasına rağmen diyafram iris değeri, fotoğraf çekilene kadar sürekli olarak seçilen değeri takip ediyor ve f/2.8 (tam açık) değerinde sabit kalmıyor. Genellikle M modunda çekim yaparım ancak fark ettim ki P modunda olduğumda diyafram deklanşöre yarı basılıncaya kadar açık kalıyor. Bu benim ilk yerli lensim, şimdiye kadar Metabones IV üzerinde Zeiss ve Canon lensler kullanıyordum. Metabones'u Genel modunda tutarım ki bu, Live View Display > Setting Effect değerini geçersiz kılar ve diyaframı deklanşör çekilene kadar açık tutar, bu yüzden bu sorunun yüzeye çıkmasına izin veren ilk kez. a7R II'nin firmware v.3.3 ve lens v.01 sürümü bulunmaktadır. Sony Destek, ya kameranın ya da lensin sorunlu olabileceğini ve yakındaki Sony Bayiye (uzakta bir yer) gitmemi ve sorunu ayırt etmek için başka lensler takmamı önerdi. Bunu yapmadan önce, belki atladığım bir şeyi bilen birisi var mı? Teşekkürler!