Yeni satın alınan SEL24105G lensi test etme

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
974
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Sevgili SonyAlpha üyeleri, Merhaba, bu forumda ve fotoğrafçılıkta yeni olan biri olarak Lizbon'dan selamlar. Bu mesajı yüklüyorum çünkü yakın zamanda bir A7iii+SEL24105G kombosunu satın alma fırsatım oldu. Hem kameradan hem de lensden oldukça heyecan verici incelemeler okumuştum ve amatör fotoğrafçılığa başlamak için güzel bir ilk kurulum olduğunu düşündüm. Söz: Fotoğrafçılık geçmişim genellikle YouTube videolarından gelmektedir. Ancak kamera+lens deneyimim genellikle odak eksikliğiyle mücadele ettiğim, net olmayan, bulanık fotoğraflar ürettiğim için biraz tatminsiz oldu. Bu durum sık sık görüntüyü iyi aydınlatılmış koşullarda sağlam bir tripoda yerleştirip iç mekanda çekim yaparken bile gerçekleşiyor. Görüntü kalitesi en düşük beklentilerimi karşılamıyor. Bu nedenle, yukarıdakiler göz önünde bulundurularak, bu açıkça bir sorun olabilir mi diye anlamaya çalışmak için son günlerimi harcadım. Tek bir lensim olduğu için sadece lensin sorun olup olmadığını test edebileceğimi düşündüm. Bu nedenle, internette araştırmalar yaparken https://www.lensrentals.com/blog/2014/02/setting-up-an-optical-testing-station/ adresini buldum. Bu prosedürü takip etmeye çalıştım ve TV ekranımda gösterilen test görüntülerinin PDF'lerini çekerek farklı odak uzunlukları (24, 70 ve 105), lensin en geniş diyafram açıklığı (f4), merkez odak alanı, netlik peaking ile manuel netleme, kamerayı görüntü merkeziyle hizalamak, AF kilidini kapalı, yüz-göz önceliği kapalı, nötr yaratıcı stil, kamera tripodda, 2 saniyelik zamanlayıcıyla çekim gibi çeşitli ayarlar kullanarak test ettim. Sonuç olarak elde ettiğim görüntüleri ekliyorum. Siemens Yıldız Çizelgesi için değişiklik görmediğim için sanırım test iyidir. Ancak fotoğrafların netliği orta düzeyde veya en azından bu kamera+lens için gördüğüm incelemelerin en düşük beklentilerinin altında olduğunu düşünüyorum. ISO 12233 çizelgesine bakıldığında, renkli efektlerle dolu görüntüler elde ettim... Ekran çekimi yaptığım için bunun beklenen bir durum olup olmadığından emin değilim (yıldız çizelgesi görüntüleri de aynı televizyon ekranından). Bunun dışında, merkezde netlik yine, benim görüşüme göre, zayıf, ancak köşelerde herhangi bir sorun göremiyorum. Sadece netlik sorunu beni şüpheye düşürüyor. Ayrıca Sony geri ve ileri netlik testini yaptım (https://www.sony.com/electronics/support/articles/00018293) ve bazı görüntüleri de ekliyorum. Netlik dışında bir sorun yaşamadığımı görüyorum. Kötü deneyimimin neyin sebep olduğu hakkındaki görüşlerinizi gerçekten takdir ederim. Çekimlerimde neleri düzeltmeliyim, nasıl daha fazla test yapmalıyım, lens/kamerayı kontrol ettirmek için yerel Sony onarım dükkanına gitmeli miyim?