Uzun video çekimlerinde Sony A6400 odak sorunu yaşıyor.

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
965
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Merhaba, son birkaç aydır bir masada viski tadımı fotoğrafları çekmek için A6400 ve 16-50 kit lens kullanıyorum. Kamera sabit bir şekilde tripod üzerinde duruyor. Ben masanın arkasında oturuyorum. Aydınlatma yansıtılıyor. Çok basit bir düzen. Son haftalarda odaklama problemi yaşamaya başladım. Uzun çekimlerde (30 dakika ve üstü) odak hafifçe kayıyor ve neredeyse izlenemez bir hale geliyor. Odaklama sürekli modunda ve merkez üst bölgeyle sınırlı olarak ayarlı. Yüz algılama kapalı. Sorunun kameranın ısınmasından kaynaklandığını düşünüyorum. Kameranın soğumasına izin vermek sorunu azalttı ancak tamamen gidermedi. Kamerayı ne kadar çok kullandıkça sorunun arttığını düşünüyorum. Bu düzende yaklaşık 30 saatlik video çektim. Son beş video sorunu gösteriyor. Sorunu yaşayan başka kimse var mı? Hatalı kamera mı? Hatalı lens mi? Yoksa A6400 sorunu mu? Ne yapmalı? Bu akşam üç saatlik bir deneme yaptım, manuel odaklama ile her şey keskin ve stabil görünüyordu, yani otomatik odaklamada bir sorun var demek. Yarın diğer modları da deneyeceğim. -phil