SteadyShot Nedir?

sailormoon

Alfa Kullanıcısı
Editör
24 Mar 2020
39
30
22
İstanbul
Gövde
Sony A7 M2
Lens
Zeiss 55mm f1.8

SteadyShot Nedir?


Günümüz teknoloji çağında birçok fotoğraf makinesi ve akıllı telefonların ayar bölmesinde SteadyShot seçeneği bulunmaktadır. Fotoğrafçılıkla ilgilenenlerin merak ettiği konulardan biri de SteadyShot Nedir? Bizler de bu konuyu ayrıntılı bir şekilde araştırarak sizlere aktarmaya çalıştık. Yazımızın derinliklerine doğru inmeye başlayalım.

SteadyShot fotoğraf makinelerinde veya telefonlarda fotoğraf çekerken oluşan titreşimleri ve bu titreşimler sonucu ortaya çıkan bulanık görüntüleri ortadan kaldırmaya yarayan bir teknolojidir. Yani dijital olarak fotoğrafı sabitleme özelliği bulunuyor. Ekstra optik görüntü sabitleyicisine ihtiyacınız olmuyor.

Bir Japon teknolojisi olan Sony, akıllı telefonlarında steadyshot özelliğini sıklıkla kullanmaktadır. Yeni modellerinin hemen hepsinde steadyshot özelliği bulunmaktadır. Örneğin, Sony Xperia Z5 serisinde SteadyShot Intelligent Active Mode isminde bir yazılım bulunmakta ve bu yazılım sayesinde hareket halinde fotoğraf çekmek veya görüntü kaydetmek istiyorsanız daha net fotoğraflar ve videolar elde edebiliyorsunuz. Bu modda iken makine titreşim, sarsıntı gibi oluşabilecek sorunları ortadan kaldırarak daha net görüntüler elde etmenizi sağlar. Titreşim ve sarsıntı olduğu anda bazı kareler siliniyor ve titreşimler aslında filtrelenmiş oluyor. Günümüzde zıplayarak, bisiklet sürerken, koşarken fotoğraf çekmek artık çok daha kolay bir durum oldu. Önceleri fotoğraflar bulanık çıkıyordu ve ayrıntıları göremiyordunuz. Ama steadyshot özelliği ile her anınızı daha net çekebiliyorsunuz. Dahası optik görüntü sabitleyicisi (OIS) olmayan makineler de dahi bu özellik çok işe yarıyor ve net fotoğraflar çekmenizi sağlıyor.

Sokak fotoğrafçıları özellikle steadyshot özelliğinin büyük kolaylıklar sağladığını söylüyor. Çünkü sokak fotoğrafçıları sokakta ne varsa olduğu gibi tüm doğallığıyla çekmek istiyor. Ancak uçan kuş, yürüyen insanlar fotoğraflarda bulanık çıkarak fotoğrafa bakanları rahatsız ediyor. Ancak steady shot kullananlar rahatlıkla net fotoğraflar çektiklerini söylüyorlar. Elinizde her an bir fotoğraf makinesi veya akıllı telefon ile dolaşıp istediğiniz her şeyi rahatlıkla çekebiliyorsunuz. Bence çağın en pratik ve en güzel buluşlarından biri diyebilirim.


OSS Yani Optical SteadyShot İle Normal SteadyShot Arasındaki Fark Nedir?


Optik Görüntü Sabitleme sistemi dediğimiz OSS objektiflerin kendi içinde olan bir sabitleme sistemi olup fiziksel bir kabiliyet iken SteadyShot özelliği yazılımsal olarak çalışan bir özelliktir. Titreşim ve sarsıntı olduğu anda bazı kareler silinerek titreşimlerin filtrelenmesi ile çalışan bir sistemdir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst