Sony ZV-1 İnceleme ve Özellikler

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.

Sony ZV-1 Vlog İnceleme


Sony'nin en son cep boyutunda makinesi olan Sony ZV-1 fotoğraf makinesi 26 Mayıs 2020 itibariyle resmi olarak duyuruldu. RX100 VII ile aynı görüntü işlemcisi ve sensör kullanan bu kameranın bütün detaylarına değineceğiz.Sony Avrupa Direktörü tarafından yapılan açıklamaya göre yeni açıklanan bu vlog fotoğraf makinesi yapılan iyileştirmelerle tamamen vlog çekenlere ve içerik üretenlere özgü olarak çıkarılmış durumda. Çok hafif olması ve kompakt duruşu ile öne çıkan kamera tam bir "all in one" makinesi. Açıklamanın devamında bu kamerada olan bazı özelliklerin, modların ve ayarların daha önceki hiçbir kamerada olmadığı söyleniyor. Bütün iyileştirmeler tamamen "her türkü içerik üreticilerini" hedef almış olarak piyasaya sürüldü.

Üzerinde 3 inch boyutunda bir dokunmatik ekran barındıran makine üzerinde bir hotshoe bulunuyor ve vloggerlar için oldukça gerekli olan bir de ses çıkışı bulunuyor. Kendi mikrofon sistemi yüksek kaliteli ve stereo özellik içerirken 4K video çekim imkanını sunuyor. 20,1 megapiksel çözünürlük değeri sunmakla birlikte 1 inch boyutunda bir CMOS sensöre sahip ve ayrıca Optik Görüntü Sabitleme sistemine sahip. Cihaz üzerinde herhangi bir vizör bulunmuyor.

Sony-ZV-1.png
Sony-ZV-1.png
Sony ZV-1 Hangi Lens İle Birlikte Geliyor


Yapılan açıklamalarda bahsedilen "daha önce görülmemiş yenilikler" diyebileceğimiz konulardan biri sanırım makinenin üzerinde sabit olarak gelen lens. Burada gerçekten tam da hedefe yönelik bir çalışma yapılmış ve makinenin üzerinde gelen lens 24-70mm F1.8-2.8 ZEISS® Vario-Sonnar T*. Lensin içerisinde bulunan elemanlara baktığımızda 9 grupta 10 parça (AA lens dahil 9 asferik parça) olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca lens 2,7x optik zoom yeteneğine sahip ve bizlere en fazla 84 derece görüş açısı sağlıyor. Peki bu lens bizlere neler sunuyor.

  • Açık diyaframı sayesinde çok iyi alan derinliği, bokeh
  • Vlog çekimlerinde nesnenin, kişinin arka plandan çok iyi ayrılması
  • Yüksek hızlı odaklama sistemi
  • Yüksek doğrulukta, geliştirilmiş odak sistemi
  • Ürün ve portre çekimleri için geniş açı
  • 70mm sayesinde objeye yeterli zoom imkanı

Sony-ZV-1.png


Sensör Özellikleri


Bu cihazın özelliklerinden biri de objeye kilitlenerek odak takibini bırakmamak ve yüksek hassasiyetle doğru odaklamayı sürdürmek diyebiliriz. Sony burada autofocus sistemini geliştirdiğini söyleyerek makinenin özelliklerine dikkat çekiyor.

Makine üzerinde BIONZ X™ son sürüm imaj işlemcisi bulunurken bu işlemci bize yüksek çözünürlükte düşük noise kabiliyeti veriyor. Ayrıca cihaz üzerindeki görüntü sensörü ise DRAM Yongalı Büyük 1,0 tipi Exmor RS CMOS olarak geçiyor.

1590667035991.png


Video ve Ses Kabiliyetleri


Sony ZV-1 beklendiği üzere 4K modunda video kaydedebiliyor. Ancak bunu 30fps görüntü hızına kadar yapabiliyor. Bunun üzerinde 60fps ve 120fps kare hızlarına ulaşabilmek için 1080p Full HD modda çekim yapmanız gerekiyor. 4K modunda yüksek kare hızlarını sunan cihaz sayısı günümüzde çok kısıtlı iken bu vlogger kamerada olması bizleri çok şaşırtırdı.

Görüntü sabitleme sistemlerinin arasında fotoğraf çekimlerinde optik sabitleme sisteminin olduğunu söylemiştik. Video modunda ise ZV-1 bizlere elektronik telafili OSS özelliğini sunuyor. Odaklama modları arasında ise Tek Çekim AF, Otomatik Mod AF, Kesintisiz Mod AF, Manuel Odak ve DMF gibi modları sunuyor.

Netleme alanı bölgelerine baktığımızda 315 nokta aşama algılamalı ve 425 nokta kontast algılamalı odak sunuyor. Bölgeler ise Merkez, Esnek Spot small, medium ve large, Genişletilebilir Esnek Spot, Takip gibi özellikler sunmakta.

İnsan çekimlerinde sağ ve sol göz takibi yapan cihazda hayvanlarda da aynı şekilde göz takibi yapılabiliyorken makinenin ISO hassasiyeti Otomatik Modda ISO100-12800 aralığında ve deklanşör hızı elektronik olarak 1/32000 aralığında.

Kamera üzerinde yüksek ses kalitesine ulaşmak isteyen içerik üreticilerine özel bir de 3.5mm mikrofon çıkışı konulmuş durumda.

960fps Video: Modlar arasında 240 fps, 480fps ve 960fps video çekim modları da bulunmakta.

Sony-ZV-1.png


Sony ZV-1 Fiyat


Ülkemizde vlod çekimlerinin çok popüler olduğu bir gerçek ve Sony'nin ürettiği bu cihaz özellikle youtube içerik üreticilerine hitap ediyor ve bence kullanıcı sayısı da oldukça fazla olacak. Açıklanan fiyat ise şu anlık 750 dolar. Eğer yanında bir de ACCVC1 Vlogger kiti de almak isterseniz buna da 150 dolar daha ödemeniz gerekiyor. Türkiye pazarına ne zaman gireceği belli olmayan bu kameranın ülkemiz fiyatları da değişkenlik gösterecektir.

 
Son düzenleme:

Üye silindi 1

Guest
Çok güzel duruyor , tamamen olmasada kısmen aksiyon kameralara da ciddi rakip olmuş bu. Öncelikle iyice suyunu çıkarana kadar inceleme görmek izlemek lazım. Sonrada TR de oturmuş fiyatını . Şimdilik çok güzel cihaz , sevdim ;)
 

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Fiyatı belki Sony ürünleri ile tanışmamış biri için yüksek gelebilir. Ama biz alıştık 5bin üzerinde fiyatlar görmeye. Sony yeni bişey ürettiği zaman fiyat yüksek oluyor genelde.

24-70mm f1.8-f2.8 böyle bir lens yok daha piyasada ve böylesine kompakt.
 

Üye silindi 1

Guest
İncelemeler çok hızla düşmeye başladı youtube a . Cihazı tanıdıkça daha çok seveceğiz sanırım . Hızlı netlemeye bayıldım mesela 🙂

 

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Evet ona ben de şaşırdım. Düşünüyorum bizim kameralarda neden yok. Yakışmaz. Tam da Sony ZV-1 makinesine yakışan bir özellik olmuş.

Elektronik ve optik görüntü sabitleme birlikte kullanışmış videoda farkettirmiş gerçekten.
 

Üye silindi 1

Guest
Mükemmel AF netleme yanında birde sonunda adam gibi döner ekran da gelmiş. Hiç birimiz de o da yok :rolleyes:
 

Benzer konular

Üst