Sony FE 24-70 f/2.8 GM, a7R II üzerinde faz algılama AF'yi destekliyor mu?

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
2,207
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Son zamanlarda Sony FE 24-70 f/2.8 GM lens (SEL2470GM) ile birlikte a7R II satın aldım. Lensi eBay'den aldım. Üretici tarafından yenilenmiş olarak listelendi ve gerçek ve mükemmel durumda olduğu görünüyor. Hem kamera hem de lens çoğunlukla mükemmel çalışıyor. Ancak, lensin faz algılama otomatik odaklama yeteneği olmadığını keşfettiğimde şaşırdım. Kameranın yazılımını 3.30 sürümüne güncelledim. Lenz için herhangi bir yazılım güncellemesi bulamıyorum, sürüm 01 çalışıyor. AF-C kullanırken, lens hızlı, titreyen hareketlerle sürekli olarak odak arıyor. Diyaframın geniş açık olması ve konunun parlak ışık altında ve hareketsiz olması durumunda bile kilidi almak uzun sürüyor. Bu esnada, AF-S harika çalışıyor. Ayarlarda Faz Algıla. Alanı ve AF Sistemi gri rengindedir ve "Bu lensle geçersiz" mesajıyla birlikte görünmektedir. Google'da bolca arama yapmama rağmen Sony'nin web sitesini ve B&H'yi bu veya herhangi bir Sony FE lensinin açıklamasında faz algılama hakkında bir bahsetmemesi nedeniyle taramış bulunmaktayım. Hiçbir zaman bu özelliği listeledikleri bir özellik gibi görünmemektedir. Yine de, en azından bazı lenslerin PD ile uyumlu olabileceğine inanıyorum. Bu site üzerinde Sony FE 50mm f/1.8 (SEL50F18F)'in PD ile çalıştığını belirten bir gönderi buldum. Ve iddia edilen daha düşük bir zoom hakkında bir gönderi gördüm. Bu nedenle birkaç sorum var: Başlıkta belirtildiği gibi: Sony FE 24-70 f/2.8 GM, a7R II'de faz algılama AF'yi destekliyor mu? Premium GM serilerinden biri olan yerel bir lensin bunu desteklememesi beni şaşırtır, ve bazı gönderiler Sony'nin yerel lenslerinin hepsinin PD yetenekli olması gerektiğini belirtmektedir. A-mount lensler bile adaptörle PD kullanabilir. Bazı Sony yerel E-mount lenslerini faz algılamayla uyumlu olmayan varsa, hangileridir? Herhangi bir yerde bir liste bulamıyorum ve dediğim gibi, özelliklerde hiçbir bahsedilmiyor. Eğer FE 24-70 f/2.8 GM'niz varsa, ne yazılım sürümüne sahiptir? Teşekkürler!