Sony A6000 Yorumlar ve İnceleme

sailormoon

Alfa Kullanıcısı
Editör
24 Mar 2020
39
30
22
İstanbul
Gövde
Sony A7 M2
Lens
Zeiss 55mm f1.8

Sony Alpha A6000 Kullanıcı Yorumları


Aynasız gövdelerden biri olan Sony A6000 için yapılan yorumlar ve inceleme başlıkları oldukça sık aranmaktadır. Bu yazımızda bu fotoğraf makinesinin özelliklerine bakacağız. Gövdemiz 2014 Yılında çıkmış bir teknoloji harikası ve aynasız modeller arasında yerini alan APSC sensörlü bir makinedir. Sony A6000’in sensör boyutu giriş ve orta sınıf DSLR modellerle aynıdır ve lensi değişebilir özellikte olup E-mount tüm lensleri kullanabileceğiniz bir girişe sahiptir.

Sony A6000 kit lens ile birlikte toplam ağırlık bakımından yaklaşık 350 gram ağırlığa sahiptir ve bu ağırlığı ile cebinizde bile kolayca taşınabilir özelliktedir. Ayrıca bu makinenin sabit odaklı prime lensleri de çok küçük ve ergonomik bir yapıya sahip olup küçük bir çantada bile üç dört lensle birlikte makinenin taşınmasını sağlar. Bu fotoğraf makinesinitercih edenlerin çoğunluğu taşınabilirlik özelliğinden ötürü onu tercih ediyor.

Taşınabilir özelliğinin yanı sıra, video ve fotoğraf performansı açısından da dikkatleri üzerine çekiyor. Sony A6000 saniyede 11 kare fotoğraf çekme özelliğine sahip olup bu özelliğiyle rakiplerini geride bırakıyor.

Sony Alfa A6000 kısaca küçük bir fotoğraf makinesi olup iyi derecede fotoğraf ve video çekme özelliği olan bir makinedir. Şimdi bu makineyi ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

Sony A6000.JPG


Odaklama Hızı


Fotoğraf severler için önemli konulardan biri de odaklama hızıdır. Sony A6000’in odaklama hızı oldukça yüksektir ve nasıl odakladığını siz bile anlayamayabilirsiniz. Çünkü parmak deklanşöre değdiği anda odaklanma gerçekleşir. Ayrıca bu kamera 179 otomatik odak noktasına sahip olduğundan her noktaya hızlı bir şekilde odaklanabilir. Bunun yanı sıra ayarlar menüsünden gerekli odak ayarları yapıldığında art arda fotoğraf çekerken her fotoğraftan önce focus yaparak çekebilirsiniz.

Fotoğraf Çekimi


Sony A6000’in en önemli özelliklerinden biri de çekim hızının oldukça fazla olması ve saniyede 11 fotoğraf çekebilmesidir. Üstelik fotoğrafları çekerken görüntü kaybı yapmaz bu da hareketli bir anı yakalamaya yardımcı olur. Hareketli çekimlerin kullanılabileceği spor ve doğal yaşamdan hayvan çekimleri, kuş çekimleri vs de düşünüldüğünde A6000 günümüzün birçok tercih edilen fotoğraf alanında kullanıcılarını üzmeyecek özelliklere sahip. Yalnız kullandığınız hafıza kartının burada hızı son derece önemlidir. Çünkü yavaş bir kartla gerçek hızı bulmanız mümkün değildir. Bildiğimiz üzere doğa çekimleri veya spor çekimleri esnasında seri çekimler gerektiğinden bu fotoğraflar bir de RAW olarak çekiliyor ise çok hızlı bir SD kart satın almamız kaçınılmaz.

Sony A6000.JPG


Video Çekimi


Sony A6000, video çekiminde 4K video çekimini desteklemez ancak 1080p formatında Full HD videolar çekmeyi sağlar. 1080p kalitede saniyede 60fps ve 24fps hızlara ulaşan kamera günlük hayatta birçok aksiyonlu görüntüyü çekme imkanı sağlar. Ayrıca Sony A6000’in üzerinde bir mikrofon bulunmaktadır ve çok profesyonel işler gerekmiyorsa çoğu kullanıcılar için yeterli özelliklere sahiptir. Ancak ekstra mikrofon almak ve takmak isterseniz bunu da desteklemek için bir soketi bulunmaktadır.

Ekran Özellikleri


3 inç boyutunda ve aşağı/yukarı hareket eden dijital bir ekrana sahip olan Sony A6000 kendinizi ekranda görerek selfi çektirmeye müsaade etmese de bu ekran yeterli seviyede hareket edebiliyor. Zemine yakın fotoğraf çekimlerinde ekranı yukarı kaldırarak sizi yere yatmaktan kurtarır. Güneşli havalarda ekranın ışık ayarlarını en üst seviyede tutmanız gerekiyor ve buna rağmen görmekte zorluk çekerseniz OLED vizörünü kullanabiliyorsunuz ve vizör ekranından tüm ayarlarınızı kontrol edebiliyorsunuz.


Sony A6000 vs A5000.JPGLens Çeşitliliği


Sony A6000’in standart lensi E PZ 16-50 mm F3, 5-5, 6 OSS olup yeni başlayanlar için gayet iyi ve güzel bir zoom aralığına sahiptir. Ancak Profesyonel çalışmak için yeterli değildir ve daha iyi bir lense ihtiyacınız olacaktır. Bu gövde için alınabilecek prime lenslere örnek olarak Sony E35mm f1.8 verilebilir. Fotoğrafın keyfine varmak için prime ve açık diyafram bir lens önerilir. Kit lens haricinde zoom bir lens almak isteyen kullanıcılar ise 16-55mm f1.8 G lensi de tercih edebilir.

Batarya Ömrü


Sony A6000’i satın aldığınızda sadece 1 adet bataryası bulunur. Bu başlangıç için yeterli olabilir ancak çok fazla fotoğraf çekenler için yeterli gelmeyecektir. Lityum İyon 1020 mAh kapasiye sahip olan batarya ile yaklaşık 300 fotoğraf çekebilirsiniz. Uzun çekimlere gidecek kullanıcılar yedek batarya veya yanlarında bir powerbank taşımaları gerekecektir.

Sony A6000.JPG


Diğer özellikler


NFC:
Telefonunuzda bu özellik varsa, telefonunuzla kameranızı kolayca yaklaştırarak eşleştirebilirsiniz.

Wi-Fi: Kameraya Wi-Fi üzerinden telefonunuzu veya bilgisayarınızı bağlayabilirsiniz ve bu sayede fotoğraflarınızı kolayca aktarabilirsiniz. Kameranızdan hotspot olarak bir bağlantı oluşturun ve size verilen ad ve şifre ile telefonunuzdan bağlanın. Bu son derece kullanışlı ve en sevilen özelliklerden biridir. Üstelik aktarma hızı da oldukça fazla olup ekstra canlı olarak da kameraya bağlanabilirsiniz. Örneğin; telefonunuzla kameraya bağlanıp fotoğraf çekme, video çekme komutları verebilirsiniz.

Sony Alfa A6000 Teknik özellikler


 • Sensör: 24.3 MP
 • APS-C Exmor CMOS Sensör
 • BIONZ X Görüntü İşlemcisi
 • Tru-Finder OLED EVF (Elektronik) Vizör
 • 7.5cm, Hareketli (aşağı, yukarı) LCD ekran
 • Lens: E-Mount
 • Fotoğraf kaydı: 6000×4000
 • Video kaydı: 1920×1080 FullHD
 • Odaklanma: 0.06s
 • Dahili mikrofon, wifi ve flaş
 • Dahili Wi-Fi / NFC Bağlantısı
 • AF & 179 Adet Faz-Algılamalı Hızlı Hibrit
 • 11 fps hızlı çekim ve ISO 25600 kadar
 • Ağırlık - 285g (sadece gövde)
 

Benzer konular

Üst