Sony 28-60mm f/4-5.6 ile FE 28-70mm f/3.5-5.6 ve diğerleri karşılaştırması

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
941
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Yakın zamanda bir Sony A7ii ve bir Sony mount adaptörü satın aldım. Şu an için elimde bulunan tam kare lensler Minolta 35-70 f/3.5-4.5 zoom (f/5.6 ve sonrasında oldukça iyi ve makul derecede keskin, manuel odaklama gerektiren), Tamron Adaptall-2 35-70 f/3.5 (f/5.6 ve sonrasında yine iyi, tamamen manuel), daha kısa odak uzunluğu için Sony 28mm f/2.8 (A mount) ve daha uzun odak uzunluğu için Sony 85mm f/2.8 (A mount, AF veya manuel odaklama ile kullanılabilir) var. Ayrıca Minolta 50mm f/1.7 ve Tamron Adaptall-2 80-210mm lenslerim de var, ancak bunlar konu ile ilgili değil. Belki daha güncel, uygun fiyatlı bir gezme lensi satın almayı düşünüyorum. Gözüme çarpan Sony 28-60mm f/4-5.6. Hakkında pek fazla inceleme bulunmuyor. Dyxum'da bir tane, digitalcameralens.com'da kapsamlı bir inceleme ve belki de YouTube'da iki ciddi inceleme buldum. DxO mark henüz bir inceleme yapmamış ve aynı şekilde Kurtmunger da yapmamış. Şimdiye kadar okuduklarımdan veya duyduklarımdan (çok fazla değil), merkezden mükemmel keskinlik sunduğunu ve kenar ve köşelerde oldukça iyi veya kabul edilebilir keskinlik sunduğunu gözüküyor. Sony FE 28-70mm f/3.5-5.6 OSS'den daha iyi ve keskin olduğu gibi gözüküyor (veya okuduğuma göre). Öncekisi daha kısa bir odak uzunluğuna sahip ve daha küçük (bu belki onu taşımak için bir avantaj) (veya okuduğum muhtemelen) daha iyi ve keskin olduğu söyleniyor. Ayrıca, biraz daha pahalı olan Sony Vario Tessar FE 24-70mm F4 OSS hakkında okuyorum, bununla ilgili forumda birçok insanın sorun yaşadığını ve keskinlik ölçümlerinin beni etkilemediğini okudum. Muhtemelen Sony ürünleri diğerlerine göre daha erişilebilir olduğu için (muhtemelen ithalat vergisi ve/veya Sony ticari politikaları ile ilgili nedenler), ülkemde burada (örneğin, burada, Tamron FE 28-75 f/2.8'in makinamın fiyatından, artı bir dikey tutma aparatı, lens montaj adaptörü, yedek batarya ve Sony 28-60mm f/4-5.6'nın maliyetinden üç kat daha fazla olduğunu öğrendim). Belki üç kat daha iyi (?). Yeni bir Sony 28-60mm f/4-5.6'yı yaklaşık 350 Amerikan Dolarına alabilirim, ancak şüphelerim var: Bu lens gerçekten Sony 28-70mm f/3.5-5.6 OSS (sadece düzenli ila kötü incelemelerini okuduğum)'den çok daha iyi mi? Sony 28-60mm f/4-5.6 değer mi, yoksa premium bir gezme lensi alana kadar zaten sahip olduğum ekipmana mı bağlı kalsam daha iyi olur mu? Sony 28-60mm f/4-5.6'yı deneyen ve bahsettiğim diğer gezme lenslerinden (keskinlik, CA, vb. açısından) karşılaştırabilen biri var mı? Veya konuyla ilgili farklı bir önerisi olan biri var m