Sony 24-70 f2.8 GM içinde buğulanma

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
2,159
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Bu akşam yürüyüşe çıktım. Singapur'da iç mekanda hava 24 derece ve %50 nem; dışarıda ise hava 31 derece ve %95 nem. Bu yüzden, bir lens dışarı çıktığında bazen ambiyans sıcaklığına ulaşana kadar buharlaşabilir. Bu buharlaşma her zaman ön camda (veya UV filtresinde) olur. Bazı durumlarda temiz bir lens beziyle nazikçe silmek, temizleme sürecini hızlandırabilir - aynı zamanda ön camı oldukça iyi temizler. Fakat, bugün olağandışıydı, buharlaşma ön camda değildi, arka camda da değildi, sensörde de değildi: buharlaşma objektif gövdesi içinde bir yerde iç cam elemanında meydana geldi. Lens içinden bakarak bunu net bir şekilde görebiliyordum. Bu cam elemanı, lensin arka tarafından yaklaşık üçte birlik bir mesafede bir yerdeydi. Ayrıca tuhaf olan şey, hemen buğulanmadı oluşmamasıydı. Kamerayı en az 15 dakika boyunca kameram çantamdan çıkarmış ve yaklaşık 20 fotoğraf çekmiştim - hepsi berrak, hiçbir buharlaşma yoktu. Sonra, aniden, EVF bulanık görünmeye başladı ve araştırdıktan sonra lens içindeki buharlaşmayı gördüm. Başka 15 dakika sonra buharlaşma ortadan kalktı. Sony lenslerine veya zoom lenslere aşina değilim. Onlar mühürlü değil mi? Bu iç buharlaşma olağan mıdır? Mağazaya geri mi götürmeliyim? Çünkü henüz yeni. Saygılarımla, Peter http://www.peterwalker.com