Sony 200-600mm, 300mm'den sonraki odaklama sorunu

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
1,244
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Herkese merhaba, Şu anda yaklaşık bir yıldır garip bir odaklanma sorunum var. Sony A9 ile 200-600mm lens bazen 3-4 metre uzaktan daha ileriye odaklanamıyor gibi. Manuel odaklamayı denesem bile odaklanmanın hareket etmediğini görüyorum. Anladığım kadarıyla odak aralığını istenenden daha geriye kaydırmış gibi hissettiriyor. Örneğin, 3 metre uzaktaki bir ağaca otomatik odak yaparım ve manuel odaklamayı açtığımda, 3 metre uzaktaki ağacın sonsuzda olduğunu gösteriyor, oysa gerçekte öyle değil. Neyse ki bu sorun nadiren oluyor, bazen aylarca bu sorunu yaşamadan geçebilirim ve genellikle lensi çıkarıp tekrar takarak çözülebiliyor. Ne var ki bazen bir günde birkaç kez karşılaşabiliyorum da. İlk başta bağlantılarda biraz toz ya da kir olabileceğini düşündüm, ancak artık bunun kesinlikle öyle olmadığına yüzde 90 eminim çünkü bir yıldan fazla süredir bu sorunla uğraşıyorum. Lensi çıkarıp kamerayı yeniden başlatmak da bazen işe yaramıyor. Ayrıca 200-600mm lensimi babamın Sony A7RIII'ünde test ettim ve sorunu çoğaltabildim, yani sorun objektifte, A9'da değil gibi görünüyor. Ayrıca, bu sorun ortaya çıktığında, otomatik odaklama 300mm'e kadar normal çalışıyor, ancak 300mm'den sonra odaklanma bozuluyor ve sadece kameraa yakın olan objelere, yaklaşık 2.4-5 metre uzaklığa odaklanıyor. Bu nedenle sorunun 300-600mm aralığında olduğu görünüyor, ancak neyin bu duruma sebep olduğunu bilmiyoruz. Bu odaklanma sorunu, hem eski hem de yeni firmware'lerle mevcut olduğu için en son güncelleme de sorunu çözmedi. Bu muhtemelen donanımsal bir sorun olabilir. Bu sorun ortaya çıktığında, kamera gövdesi hâlâ lensi tanıyor, yani bağlantıyı kaybetmiş gibi değil. Bu sorunu yaşayan kimseyi bulamadım çünkü tüm forumları araştırdım. Soruna dair videoları izleyebilirsiniz. İkinci parça, manuel odaklamayı gösteriyor ve kamera, odak, ağaca odaklanmışken sonsuzda olduğunu düşünüyor gibi.