Sadece prime lensler kullanılarak yapılan vahşi yaşam fotoğrafçılığı

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
2,158
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Burada Sony kullanıcıları arasında, yalnızca sabit lenslerle ve zoom olmadan yaban hayatını çeken ya da deneyen var mı diye merak ediyorum. Kiti uzun ve kısa uçlarında bu şekilde kullanmaya başladım. Başlıca yaban hayatı fotoğrafları çekiyorum ancak artık insan portreleri de çekmeye başladım. 100-400'ümü 400 f2.8'e geçtikten sonra terk ettim. Kısa uçta, bazı yaban hayatı yakın çekimleri için 24-105'i kullanırdım ancak son zamanlarda sadece 24 1.4'ü kullanıyorum. Ayrıca nadiren manzara ve astro fotoğrafları çekiyorum, bu yüzden 16-35 ve kare filtre sistemi yerine sadece Loxia 21 ve vidalı ND ve CPL filtrelerimi kullanıyorum. Ayrıca astro için şu anda 24 1.4'ü kullanıyorum ve bunun için Loxia'yı da kullandım. Teoride Loxia'yı evde bırakıp 24'ü manzara için kullanabilirim ancak henüz 24 ile manzara fotoğrafı çekmeyi denemedim ve Loxia'nın görüntüsüne çok fazla aşık oldum. Yaban hayatı çekimlerinde zoomlarda esneklik olduğunu biliyorum, ancak giderek, bunu kaybetmeyi ve yerine sabit lenslerle gelen AF hızı, IQ ve ağırlık tasarrufunu, kesinlikle kullanmam gerektiği durumlarda daha büyük diyafram açıklıklarını kaybetmeyi umursamadığımı fark ediyorum. Gerçekten sadece farklı bir şekilde çekim yapmak ve şeyleri değiştirme sevdiğim bir tarz. Orta lensim şu anda benim 70-200 f2.8 ve genellikle 1.4x telekonvertör ile kullanıyorum. 70-200'nin yerine 135 kullanmayı denemek istedim. Tabii ki 70-200'den ve özellikle telekonvertör ile daha kısadır ancak, A9 ve A7RIII benim asıl kameralarım olmasına rağmen son zamanlarda A6400'ü yaban hayatı çekimleri için test etmeye başladım ve aslında oldukça iyi. 135'lik bir lens o gövdede daha uzanacaktır. Buradaki dezavantaj ise telekonvertörlerin hiçbir 135 lensinde kullanılamaması ve 400'e bir şey olursa ve evimden uzakta olursam, ki bu sıkça olur, 70-200 üzerine 2x takarak hala bir büyütme elde edebilirim. Şimdi Sony'nin 200 mm sabit bir lensi olsaydı sadece...