Esat

A7 III
Yönetici
18 Kas 2019
361
96
28
İstanbul
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony A6000
Lens
Zeiss 16-35mm f4
Lens 2
Zeiss 55mm f1.8
Lens 3
PK 28mm f2.8
Lens 4
PK 50mm f1.4
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.

Polarize Filtre Nedir ve Nasıl Kullanılır?


Polarize filtre, bilgisayarda fotoğraf işleme teknikleri ile elde edilemeyen bir etki veren birkaç filtreden biridir. Bu yazıda neden gerekli olduğunu ve pratikte nasıl kullanıldığını anlayacağız.

Polarize filtre, polarize ışığı kesen bir camdır. Fotoğrafta, polarize ışık genellikle yansımalarda bulunur. Yani, bir polarize filtre, fotoğraftaki nesnelerden istenmeyen yansımaları ve parlamaları gidermenizi sağlar. Fotoğrafçılar tarafından cam, su ve diğer parlak metalik olmayan yüzeylerdeki parlamayı kontrol etmek için kullanılır.

polarize-filtre.jpg

Polarize Filtre Ne Zaman, Nerelerde Kullanılır


Manzara fotoğrafçılığında, bu filtre sudaki parlamayı ortadan kaldırmak ve dokuları geliştirmek için kullanılır. Dikeyde - bir kişinin yüzündeki istenmeyen parlamaları gidermek için de kullanılabilir. Sokaktan bir kafenin içinde bir masada oturan bir kişiyi veya nesneyi çekerken, polarize filtre yardımıyla pencereden tüm yansımaları kaldırabilirsiniz. Düğün fotoğrafçılığı için de durum benzerdir: Limuzin penceresinden polarize filtre ile gülümseyen gelinle klasik bir çekim yapmak, fotoğrafçının cama yansımaması için en uygun yöntemdir. Bir polarizasyon filtresinin birçok uygulaması vardır. Burada, fotoğrafçının hangi parlama veya yansımanın kaldırılmasının istendiğini ve hangisinin - ayrılıp vurgulanacağını anlamak için gözlem ve hayal gücü göstermesi önemlidir.

polarize-filtre-ile-cekilmis-fotograf


Ek olarak, "polarize filtre" resmi biraz daha kontrastlı ve renkleri daha doygun hale getirebilir. Sıcak bir yaz gününde yoğun puslu ortamda çekim yapmamızın çok faydası olur. Filtre olmadan bu tür durumlarda çerçeveler soluklaşır. Ve onu kullandığınızda, çerçevedeki gökyüzünün mavi tonu daha koyu ve daha parlak hale gelecek ve bulutların hatları daha kontrastlı olacaktır.

polarize-filtre-kullanilarak-cekilmis-fotograf


Polarize Filtre Çeşitleri


Polarize filtreler ışıkla yapılan çalışma türüne göre, polarize filtreler doğrusal (PL işaretleme) ve dairesel (CPL işaretleme) olarak ayrılır. Bununla birlikte, bugün piyasada doğrusal polarize filtreleri bulmak neredeyse imkansızdır. Gerçek şu ki, kameranın pozlama ölçümü ve faz odaklamasının çalışmasını engelliyorlar, bu da bunların yalnızca tamamen manuel çekim modunda kullanılabilecekleri anlamına geliyor. Piyasadaki filtrelerin ezici çoğunluğu CPL'dir, kameranın otomasyonunun çalışması üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Diğer ışık filtreleri gibi, polarize filtreler de farklı formatlarda mevcuttur. Tipik olarak fotoğrafçılar, lensin ön camının etrafındaki dişlerine takılanları kullanır. Böyle bir filtre seçerken, lensinizin dış çapını bulun ve uygun filtre çapını seçin. Lens çapı her zaman lens özelliklerinde, lens ön kapağının arkasında ve genellikle lensin gövdesinde belirtilir.

1608065830843.png


Polarize Filtrenin Dezavantajları


Tüm polarize filtreler, çerçeveyi yaklaşık 2 stop karartır. Düşük ışıkta çekim yaparken bunu bilmek önemlidir. Bu nedenle, koruyucu olanın aksine, polarize filtre her zaman lens üzerine takılmamalıdır - düşük ışıkta filtrenizi çıkarmanız gerekebilir. Ancak bazen bir polarizasyon filtresinin bu özelliği sizin yararınıza olabilir. ND4 nötr gri filtre gibi. Bu, örneğin, çok parlak ışıkta yüksek diyafram açıklığına sahip optiklerle çekim yaptığımızda kullanışlıdır. Böylece, çerçeveyi aşırı pozlamalardan korumak mümkün olacaktır. Ve manzara fotoğrafçıları, bir tripod ile uzun pozlamalarda çekim yaparken filtrenin koyulaştırma özelliklerini kullanabilecekler.

Polarize filtrenin bir başka özelliği de ultra geniş açılı optiklerde kullanıldığında gökyüzünde düzensiz kararmalara neden olabilmesidir. Bu etki, fizikte olduğu gibi, filtrenin kendisinin kalitesi ve fiyatından tamamen bağımsızdır. Bu nedenle, odak uzunlukları tam kare için 35 mm'den ve crop için 28 mm'den daha kısa olan bir lens kullanıyorsanız, gökyüzünde istenmeyen kararmalara dikkat edin. Eğer bu durum ile karşılaşırsanız filtrenizi döndürmeyi deneyin. Böylece kaybolacaklardır.

18mm değerinde çekilmiş fotoğraftaki kararma
1608066127906.png


Yukarıdaki fotoğrafta aslında polarize filtre bir zorunluluk değildir. Örneğin, yeni başlayan bir manzara veya konu fotoğrafçısı için iyi bir tripod ve onu kullanma yeteneği çok daha önemlidir ve bir düğün fotoğrafçısı için - sahneli fotoğraf çekimleri için bir portre lensi ve bir ziyafette röportaj fotoğrafçılığı için harici bir flaş. Bununla birlikte, yüksek kaliteli bir polarize filtre, yaratıcılığınızı genişletir ve biraz daha etkileyici görüntüler elde etmenizi sağlar.

Çalışmalarınızda polarize filtre kullanıyor musunuz? Sizler de fotoğraflarınızı yorumlarda paylaşın.
 
Üst