Low Key Fotoğraf Nedir? Nasıl Çekilir?

Esat

A7 III
Yönetici
18 Kas 2019
361
96
28
İstanbul
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony A6000
Lens
Zeiss 16-35mm f4
Lens 2
Zeiss 55mm f1.8
Lens 3
PK 28mm f2.8
Lens 4
PK 50mm f1.4
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Sonyturk.com Türkiye Blog Sitemiz 10.05.2021 tarihi itibari ile hizmete açılmıştır.

Görüntülediğiniz başlığa ait içeriğin tamamını buradan... görebilirsin.
----------------------------------------

Low Key fotoğraf nedir?​


Low key fotoğraf nedir ve nasıl çekilir soruları hakkında bilgiler bu yazımızda. Fotoğrafçılar sıklıkla bu kelimeyi kullanır. Aşağıda maddelerle bu tekniği özetlemeye çalıştık. İşte o maddeler:

 • Low key bir fotoğraf çekme tekniğidir. Bu teknik ile ön planda olmasını istediğiniz nesneyi aydınlık geriye kalan kısımları ise karanlık göstermeniz gerekir.
 • Low key fotoğraf tekniği ile çekilen fotoğraflarda daha hüzünlü bir hava sağlayabilirsiniz.
 • Low key stili genellikle porte ve ürün fotoğraflarında kullanılmaktadır.
 • Bu fotoğraf çekme tekniğini kullanarak daha sanatsal ve görsel cazibesi yüksek ve etkileyici fotoğraflar çekebilirsiniz.

Low Key Fotoğraf Nasıl Çekilir?


Fotoğrafçılıkla ilgili sorulardan birisi de Low Key fotoğraf nasıl çekilir? Sorusudur. Bu sorunun yanıtını geniş bir şekilde yazımızın devamında açıklamaya çalıştık. Fotoğraf çekmekle ilgilenen herkes için oldukça önemli bir yazı olacağına inanıyoruz. Gelin birlikte zaman kaybetmeden bu kavrama bir göz atalım.

alt

Low Key Fotoğraf

Low Key Tekniği İle Nasıl Fotoğraf Çekilir?


Low Key tekniği ile fotoğraf nasıl çekilir sorusunun yanıtını maddeler halinde belirttik. Bu maddeleri takip ederek rahatlıkla bu tekniği uygulayabilirsiniz.

 • Low key tekniği ile fotoğrafı çekilmek istenen bir nesnenin üzerine bir ışık kaynağı ile veya da dolgu ışık kullanarak oluşturulur.
 • Bu teknik kullanılırken ışığı çok iyi ayarlamak oldukça önemlidir. Bu sebeple kapalı alanlarda bu tarz fotoğrafları çekmek çok daha kolay olacaktır.
 • Low key stilinde fotoğraf çekerken gölgeleri iyi ayarlamak ta oldukça önemlidir.
 • Eğer ek bir ışık kaynağınız yok ise fotoğraf makinenizin flaşı ile de ışıklandırma işlemini yapabilirsiniz.
 • Bu teknik ile fotoğraf çeker iken flaş kullanacak iseniz kameranızın flaşını direkt kullanmak yerine ışığın yönünü ve yoğunluğunu ayarlamanız gerekir.
 • Reflektör kullanarak Low key etkisi yaratmak istiyor iseniz iki farklı reflektör ile farklı efektler de yakalayabilirsiniz.
 • Reflektör seçimi de fotoğraf çekiminizde önemli rol oynar. Eğer gümüş ve altın renkli reflektör kullanırsanız daha sert ışıklara erişirken beyaz kağıt ile kaplanmış bir reflektör ile çekim yapar iseniz daha yumuşak ışıklara erişebilirsiniz.
 • Low key tekniği ile fotoğraf çekmek için bir diğer aydınlatma tekniği ise softbox. Softboxu aydınlatmak istediğiniz yere koyarak yumuşak ışıklar elde edebilirsiniz.
 • Bu fotoğraf çekme tekniği ile fotoğraf çekecek iseniz havanın ne karanlık ne de çok aydınlık olmaması gerekir. Eğer çok aydınlıkta bu teknik ile fotoğraf çekmeye kalkar iseniz gölgelendirme işleminde çok fazla sorun yaşayacaksınız. Gece ise bu Low Key çekim tekniği ile odak nesneye odaklanmanız zor olacaktır. Bu sebeplerden dolayı gün batımı zamanı bu tür fotoğraflar için en uygun zamandır. Vakit kaybetmeden denemenizi öneririz.
 
Son düzenleme:

Benzer konular

Üst