Lightroom'dan Capture One'a: Pişmanlık duyulmayacak bir geçiş

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
948
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Herkese merhaba, Önceki bir konuşmayı takiben, Adobe dünyasından (daha spesifik olarak Lightroom) ayrılarak Capture One'a katıldım. Lightroom'u kullanmaktan uzun yıllar sonra neden ayrıldığımı tekrar anlatmayacağım. Bu sebepler zaten çoğu kişiyle paylaşıldı. Sadece Capture One hakkındaki ilk izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim: Bu yeni ortama uyum sağlamak kesinlikle biraz zaman aldı ancak önemli zorluklarla karşılaşmadım: 1 / Lightroom katalog yönetimi açısından kesinlikle daha gelişmiş ve güçlüdür ancak sonunda Capture One ile yolumu buldum. Kendi düzenimi gözden geçirmek için iyi bir fırsat oldu temel şeyleri değiştirmeden: ham resim veritabanımı basit zaman kriterine göre düzenli tutmak. Lightroom kataloglarımı taşımak çok kolay olmadı ve bazı durumlarda şeyleri yeniden şekillendirmem gerekti (tüm parametreler taşınamıyor) ancak bu yolculuğa değdi. 2 / Resim Renk İşleme: Bence bu, Capture One'da oldukça güçlü bir nokta ve çoğunlukla portre ve manzara resimleri çektiğim için kesinlikle güçlü bir araçtır. Capture One'da renkleri nasıl rafine edebileceğiniz sadece mükemmeldir. Optimum sonucu almak için buna alışmanız ve gelişmiş menüyü seçmeniz gerekmektedir ancak nasıl çalıştığını anladığınızda, ne hoş bir zevk! Renk değişikliğini bir maskeye aktarabilme ve ardından etkiyi doğru bir şekilde görmek istediğiniz yerde rafine etme olasılığını çok beğendim. Lightroom size bunu vermez, ancak tabii ki maske kullanmak için Photoshop'u kullanabilirsiniz. 3 / Capture One'da ihtiyacınız olan her şeyi, Lightroom'da olduğu gibi bulabilirsiniz ve bazen daha fazlasını, ancak her parçayı test etmelisiniz çünkü algoritmalar aynı değildir ve sonuç farklı olabilir: çok basit bir örneği ele alalım, renk doygunluğu düğmesi Lightroom'da aynı etkiyi vermez: sadece bir alışma sorunu. Bu noktada, Capture One'a adanmış bulabileceğiniz mevcut eğitici videoları veya web seminerlerini izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim: hem nasıl kullanacağınızı hızlıca öğreneceksiniz hem de her işlevin arkasındaki mantığı anlayacaksınız. 4 / Fiyat hakkında: Birkaç yıl önce Canon dünyasından (çok sevdiğim 5D MKII'ye sahip olduktan sonra) ayrılarak Sony dünyasına katılmıştım (birkaç yılda çok büyük bir ilerleme kaydettiler!) ve sonra Capture One 10'un Sony versiyonunu 50 Euro'ya satın aldım. Büyük bir harcama olmayacak, çünkü 11 sürümünü de ücretsiz olarak aldım. Lightroom'un (1. sürümden 6. sürüme kadar yıllarca kullandığım, ana çalışma aracım) ardından başka bir şeye geçmeye dair endişelerim vardı: Bugün de hiçbir pişmanlığım olmadığını ve Capture One'ın gerçek ilerlemeler yapma felsefesiyle uzun süre devam edeceğini umuyorum.