Lightroom'dan Capture One'a geçiş: Pişmanlık duymayacağınız bir karar

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
955
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Herkese merhaba, Önceki bir konuşmayı takiben, Adobe dünyasını (özellikle Lightroom'u) terk edip Capture One'a katıldım. Uzun yıllar kullandığım Lightroom'u neden terk ettiğime geri dönmeyeceğim. Nedenlerim zaten benim tarafımdan ve birçok kişi tarafından paylaşıldı. Capture One üzerindeki ilk izlenimlerimi paylaşmak istedim: Bu yeni ortama uyum sağlamak kesinlikle az zaman aldı, ancak önemli zorluklarla değil: 1 / Lightroom, katalogların yönetimi için kesinlikle daha gelişmiş ve güçlü olabilir ama sonunda yolumu Capture One ile buldum. Kendi organizasyonumu gözden geçirmek için iyi bir fırsattı, temelleri değiştirmeden: ham resim veritabanımı basit bir zaman kriteri ile düzenli tutmak. Lightroom kataloglarımın taşınması hiç de kolay olmadı ve bazı durumlarda şeyleri yeniden şekillendirmek zorunda kaldım (tüm parametreler aktarılmıyor), ama bu yolculuğa değdi. 2 / Resimlerin renk işleme: Bu benim görüşüme göre Capture One'da oldukça güçlü bir nokta ve çoğunlukla portre ve manzara resimleri çektiğim için kesinlikle güçlü bir araçtır. Capture One'da renkleri nasıl rafine edebileceğiniz harika. En iyi sonucu almak için buna alışmanız ve gelişmiş menüyü seçmeniz gerekiyor, ama nasıl çalıştığını anladığınızda, ne kadar keyif aldığınızı göreceksiniz! Bir renk değişikliğini maskeye aktarabilme ve ardından resimde istediğiniz etkiyi elde etmek üzere rafine edebilme olasılığını çok seviyorum. Lightroom size bunu sunmaz, ancak tabii ki maske kullanarak Photoshop'u kullanabilirsiniz. 3/ Capture One'da Lightroom'da olduğu gibi ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirsiniz ve bazen daha fazlasını, ancak algoritmalar aynı olmadığı için her parçayı test etmeniz gerekir ve sonuç farklı olabilir: Çok basit bir örneği ele alalım; renk doygunluğu düğmesi Lightroom'dakine aynı etkiyi vermez: sadece bir uyarı sorunu. Bu konuda, Capture One'a özel hazırlanmış mevcut eğitimleri veya web seminerlerini izlemenizi şiddetle tavsiye ederim: Sadece kullanımını hızla öğrenmekle kalmayacak, aynı zamanda her işlevin arkasındaki mantığı da anlayacaksınız. 4 / Fiyat hakkında: Birkaç yıl önce Canon dünyasını terk ettim (sevdiğim 5D MKII'ye sahip olduktan sonra) ve çok sevdiğim Sony dünyasına katıldım (birkaç yılda çok büyük bir ilerleme oldu!) ve ardından Capture One 10'un Sony sürümünü 50 Euro'ya satın aldım. 11 sürümünü ücretsiz aldığımı düşünürsek, bu büyük bir masraf değil. Yıllarca Lightroom ile çalıştıktan sonra (sürüm 1'den sürüm 6'ya kadar!), ana aracım, başka bir şeye geçmek konusunda endişe duyuyordum; bugün şahit oldum ki hiçbir pişmanlığım yok ve Capture One'ın her yeni sürümde gerçek ilerleme kaydetme felsefesini sürdüreceğini umuyorum.