Lens evrimi mi yoksa gerilemesi mi?

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
1,001
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
YASHICA FORUM üyesinden önemli bir düşünce - izin alınarak yeniden basılmıştır: Bu benim gözümden kaçan bir şeydi. Belki de statüm profesyonel taraftan hobiye dönüştüğü için ve endüstri haberlerini takip etmediğimden ya da üreticilerin halka açık olarak seslendirmek istemedikleri bir konu olduğundan olabilir... esas mesele, çoğu en iyi eski lenslerde kullanılan optik camın son zamanlarda üretilmediği veya artık üretilmeyeceğidir. Daha yapılamayacağını söylemek istemiyorum, sadece belirli katkı maddeleri içermeyen camı artık üretmeme karar verdiklerini ya da yasalar tarafından zorlandıklarını ve bunun da 2011-2016'dan önce kullanılan çoğu cam formülünün üretilmesinin sonunu getirdiği anlamına geldi. Nikon'un tüm görüntüleme ürünleri için ana sitesinde, sitedeki bir makalede "Eko cam nedir?" sorusuna kısa bir cümlelik bir açıklama var. Bu tek cevap tam makaledir: "Eko cam, bu elementleri içermeyen standart camdan daha çevre dostudur." Bahsedilmeyen şey, Eko camın kullanılan tek cam olduğu ve artık kullanılmayan katkı maddeleri listesinin söylediklerinden daha fazla olduğudur. Schott Glass Catalog (150 sayfa), şu anda üretilen 100'ün üzerinde optik cam türünü listeler ve bunun yaklaşık %60'ının "N" cam ürünleri olduğunu tahmin ederek artık bunları Eko dostu olarak adlandırıyorlar. Uyum hakkındaki dahil edilen ifade, tüm kimyasal bileşimler için artık kullanılmayan katkı maddelerinin ayrıntılarını belirtir (41. sayfadan)... "Bu katalogdaki tüm optik materyaller, Avrupa Direktifi 2011/65/AB (RoHS II) gerekliliklerine uygundur. Cıva (Hg), krom VI (CrVI), kadmiyum (Cd), alev geciktiriciler PBB ve PBDE, Bis (2-etilheksil) ftalat (DEHP), Butil benziil ftalat (BBP), Dibutil ftalat (DBP) veya Diizobutil ftalat (DIBP) içermezler. "N" ve "P" cam türleri, RoHS II Ek II'de belirtilen kurşun için maksimum konsantrasyon değeri olan %0,1 değerine uygundur. Bazı klasik cam türleri, ürünlerin özel optik özelliklerini sağlamak için kurşun oksit içerebilir. RoHS'a muafiyet 13a'sı tarafından RoHS II Ek III'te belgelenmiş olduklarından uygunlukları vardır." Çevreye dost üretim ve zararlı kimyasalların toprağa sızmasını ve insanları kirletmesini önleme mantığını tamamen anlıyorum. Bu uygulamayı takip etmenin doğru bir tercih olup olmadığını söyleyemem - sadece, eğer etkili eski fotoğraf lenslerini ve kimyasal özellikleri sayesinde ürettikleri 'karakteri' takdir ediyorsanız, şimdi alabileceğiniz en iyiyi edinmenin iyi bir zaman olabileceğini belirtebilirim. Bunlar muhtemelen bir daha asla tekrarlanmayacaklar. Lens yapımında bir zamanlar kullanılan cam türlerinin üçte biri sonsuza dek kayboldu. 1 Yeni lenslerdeki steril görünüme alışın, ç