Leica M10 Monochrom İnceleme ve Özellikler

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Full frame kompakt tasarımlara yeni bir ilave Leica M10 Monochrom. Bu kamera da inceleme ve özellikleri ile birlikte forum.sonyturk.com farkıyla sitemizde. Leica M10 Monochrom versiyonu şu anda Leica tarafından üretilen en son monochrom versiyon ve tıpkı önceki M10 modeli gibi kompakt ve full frame tam kare bir sensör barındırıyor. Fakat bu gövde 24 megapiksel yerine 40.8 megapiksel monochrome CMOS sensör barındırıyor. Yani sensör siyah beyaz olarak tanımlanmış. Bu da makinenin sadece siyah beyaz fotoğraf çektiğini gösteriyor ve sadece manuel focus olarak kullanılabiliyor.

Leica M10 Monochrome Fiyat: 7500 Euro

Leica M10 Monochrome.jpg


Bu kamerayı sanırım ilk renkli filmlerin çekildiği zamanlardaki 1938 yıllarına kendini götürmek için yani geçmişe dönmek isteyen fotoğraf severlerimiz alacaktır. Bu kameramız Leica M Monochrom (Typ 246) gövdesinden 5 yıl sonra güncellenerek piyasaya çıkmış oldu.

Leica'nın önceki modeli M10-P Safari için aşağıdaki konumuza bakabilirsiniz.

Leica M10 Monochrome.jpg


Siyah Beyaz Fotoğraf Severler

Bahsettiğimiz gibi Leica M10 Monochrom serisinde tam da siyah beyaz fotoğraf severleri hedeflemiş gibi duruyor. Bu model ile Leica siyah beyaz fotoğraflara yeni bir boyut kazandırmayı amaçlıyor. Siyah beyaz fotoğraflar normalde çok detay istemeyen eskiden kalmış yıpranmış fotoğrafları andırır aklımızda.

Ancak bu model ile tamamen yenilenmiş sensör sayesinde Leica çok daha detaylı ve 40.8mp çözünürlüğünde oldukça yüksek detaylarda fotoğraf üretmeyi hedefliyor. Bunların hepsini kompakt gövdesi M10 Monochrom sayesinde doğal bir görünümle yapıyor.

Leica M10 Monochrome.jpg
Leica M10 Monochrome.jpg


Fotoğrafa Yeni Boyut (Ama Video Çekme Özelliği Yok)

Bu gövde ile Leica fotoğrafta hiç göremeyeceğiniz detayları sunacağını belirtirken M-Sistemine yeni bir çok özellik eklediklerini duyuruyor. Bunlardan en önemlisi ise kameranın sadece grayscale yani siyah beyaz fotoğraf çekme modunun olması. Fotoğraf boyutunu 40mp seviyesine taşıyan gövdede silent shutter yani sessiz perde özelliği de bulunmakta. Ancak belirtelim ki kameranın video çekme özelliği yok :)

Leica M10 Monochrom modeli sadece grayscale fotoğraflar çektiği için içerisinde daha az cam barındırıyor ve böylece kameranın daha az noise ürettiğini vurguluyor. Bu sebeple kameranın ISO hassasiyeti 160-100.000 aralığında bulunuyor. Leica bu sebeple kameranın dinamik aralığının üst seviye olduğunu belirtiyor.

Leica M Serisi modelini ilk çıkardığında beklentisi bu gövdenin özel üretim olarak limitli sayıda üretilecek olmasıydı ancak gelen talepler firmayı da şaşırtarak üretime devam ettiler. Sonrasında gelen bu talepler doğrultusunda Leica M10 Monochrom serisini duyurdu.

Leica M10 Monochrome.jpg


Alman Mühendisleri Tarafından El Yapımı Olarak Üretildi

Leica bu modelinin taktire şayan olduğunu ve güvenilir Alman mühendisleri tarafından üzerinde uzun ve yoğun çalışmalar ile el yapımı olarak üretildiğini ve bu sebeple kameranın üzerinde hiç bir bölgede bir damga Leica logosu vs. bulunmadığını belirtiyor. Kameranın çentikler ile tutturulduğunu ve pirinç kalıplar halinde birleştirildiğini ifade eden firma kameranın çok sağlam olduğunu ve en zor şartlara bile dayanabileceğini vurguluyor.

Alman yapımı kameranın son derece dayanıklı ve uzun ömürlü olmasının yanısıra Leica bu kamerayı ömür boyu kullanılabilir olarak ürettiklerini açıklıyor.

Tam Boy Fotoğraf Örnekleri
Aşağıdaki linklerden bu kamera ile çekilmiş tam boy fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

Leica M10 Monochrom Teknik Özellikler
 • 40.8mp Full-frame CMOS sensor (Monochrome)
 • Leica M-Mount, 6-bit coding
 • 3" Dokunmatik Ekran, 1038K nokta
 • 0.73x optik vizör
 • 4.5fps seri çekim (10 adet ara belleğe alma)
 • Uzun pozlama 960 saniye (16 dk)
 • ISO aralığı: ISO160-ISO100,000
 • Perde hızı mininum 1/4000sn
 • Manuel Focus
 • Bulb Mode
 • JPEG ve DNG kayıt
 • Sepia ve çeşitli filtreler
 • SD card slotu
 • Built-in Wi-Fi
 • Ağırlık 660 gram
 • 1300mAh pil
 • No video recording :)

Leica M10 Monochrom vs Sony A7 III vs Fujifilm XT3

 

Benzer konular

Üst