Kurgu yapımı için bilgisayar oluşturma

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
965
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Herkese merhaba, Ben bir hobi fotoğrafçısıyım, ayda birkaç kez dışarı çıkıp genellikle yelken regatta fotoğrafları çekiyorum, 500 fotoğraf çekiyorum, 10 fotoğraftan 1'i saklı kalıyor. Şu anda fotoğraflarımı 2015 Macbook pro üzerinde 16gb ram ve temel i7 işlemci 256gb ssd ile düzenliyorum. Uzaktan çalışıyorsam ve harici bir sabit diske erişimim yoksa, kart üzerindeyken fotoğrafları sıralamayı tercih ediyorum, bu durumda mac önizleme programını veya bazen lightroom'u kullanıyorum. Geçmişte bu kurulum düzenlemeleri yapmak için yeterliydi. Dosyaların yüklenmesi veya önizlenmesi için birkaç saniyelik bekleme süresi vardı. 500 fotoğrafı incelediğinizde bu bir sorun olabilir. Ben bir hobi fotoğrafçısıyım, bundan para kazanmıyorum ve düzenlenmesi ve gözden geçirilmesi gereken fotoğrafların yüklenmesini beklemek pek eğlenceli olmayan bir görev haline geliyor. Şimdi A7R IV'e geçtiğime göre bekleme süreleri arttı ama bilgisayarın sınırına ulaştığını da anlayabiliyorum, bekleme süresine kısa askılar eklendi. Maliyeti hesaplı bir masaüstü PC inşa etmeyi düşünüyorum. Yüklenme sürelerini ve işleme sürelerini en çok azaltacak parçalara yatırım yapmak istiyorum. İşlemci: İntel'e gitmeyi tercih edersem i7 veya i9 ile LGA 2066 veya LGA1151 soketlerine bakacağım. Hangi soket yüklenme sürelerime ne kadar etki edecek. Ayrıca bu günlerde AMD Ryzen hakkında iyi şeyler duydum ama onlar hakkında yeterli bilgiye sahip değilim. RAM: 64GB, 32GB'den daha etkili mi olacak yoksa gereksiz mi? Ayrıca RAM Hızının etkisi olacak mı DDR4 - 3000 MHZ vs DDR4 - 3333 MHZ Grafik Kartı: Grafik kartının aslında etkisi olacak mı çünkü oyun değil Diğer yandan bu kategorilerin yüklenme sürelerine ne kadarlık bir etkisinin olacağı nedir.