İkinci El Sony A200 Fotoğraf ve Ses Problemi

zelepo

Sony Alfa
Forum Üyesi
19 Şub 2021
5
0
1
Gövde
SONY A200
Lens
18-50mm
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Merhabalar,
Fotoğraf çekmeye yeni başlayan birisi olarak ikinci el Sony A200 aldım. Fakat birkaç sorun ile karşılaşmış bulunmaktayım.
1.Sorun Makineyi açarken titreme ve ses sorunu oluyor sanki araba motoru çalıştırır gibi bir ses ve hafif bir titreme ile karşılaşıyorum.
2.Fotoğrafını çektiğim görüntünün yukarı doğru kayması. Bir kadını boydan fotoğrafını çekiyorum ama çektikten sonra tekrar baktığımda kadının ayakkabılarını almamış fakat benim çekerken gördüğümde kadını boydan çekmiştim yukarı doğru bir kayma sorunu var.
Not: Daha acemisi olduğum bir alan umarım sorunları doğru izah edebilmişimdir. Şimdiden yardımcı olan arkadaşlara teşekkürler.

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Merhaba. Ses olayı hakkında bir fikrim yok ama fotoğraf kırpma olayı gövdenin aspect ratio yani fotoğraf çekerkenki ayarı olan en boy oranından kaynaklı olabilir.

Mesela ben 16:9 oranında çekerken üstlerden kırpılmış çekiyor ( raw çekimde geçersiz)
3:2 oranında çekerken tam ekran çekiyor.

Bunu bi test eder misiniz? Bir de RAW çekim varsa öyle dener misiniz?

zelepo

Sony Alfa
Forum Üyesi
19 Şub 2021
5
0
1
Gövde
SONY A200
Lens
18-50mm
Dediklerinizi harfiyen yaptım fakat yine aynı sıkıntı var fotoğrafın alt kısmından kırpma hep olmakta. Acaba sorun makinede mi yoksa lenste mi ? ve bu sorun düzeltilebilir mi?
yardımınız için teşekkürler.

zelepo

Sony Alfa
Forum Üyesi
19 Şub 2021
5
0
1
Gövde
SONY A200
Lens
18-50mm
WhatsApp Image 2021-02-22 at 11.07.03.jpeg
Bu telefon ile çektiğim fotoğraf
DSC02314.JPG
Bu da fotoğraf makinesi ile çektiğim fotoğraf

Fotoğraflar arasında uzaklık var ama anlatmak istediğim şey ikisini de ortaladım ve sonuç bu. Fotoğraf makinesi ile çekeceğim sırada ilk fotoğraftaki gibi görüyorum ve deklanşöre basıyorum ama sonuç alt taraftaki gibi oluyor. Hep bir kırpma söz konusu.

vega1s

Sony Alfa
Forum Üyesi
13 Mar 2020
40
4
8
Kayseri
Gövde
Sony A7 II
Lens
FE50mm f1.8
@zelepo bu fotoğraflardan tam anlaşılmıyor. kırpma yok gibi. problem ilginç. kesin bir şey söylemek güç

iugurbas

Sony Alfa
Forum Üyesi
25 Ara 2019
73
33
18
izmir
www.infradream.com
Gövde
Kızılötesi A7R
Gövde 2
Sony A7R
Lens
Sony FE 4/16-35mm ZA
evet kirpma degil de sensor kaymasi gibi gorunuyor. yakin zamanda bir arkadasin da basina benzer bir olay gelmisti. lakin sensor kaymasinda duzlemsel paralellik bozulabileceginden fotonunbir kisminin odak disinda kalmasi gerekebilir. tilt shift fotolar gibi.

aklima bir de lensin icinden bir elementin kaymis olabilecegi geliyor. sorun her turlu fiziksel hasardan kaynaklaniyor kuvvetle muhtemel.

zelepo

Sony Alfa
Forum Üyesi
19 Şub 2021
5
0
1
Gövde
SONY A200
Lens
18-50mm
evet kirpma degil de sensor kaymasi gibi gorunuyor. yakin zamanda bir arkadasin da basina benzer bir olay gelmisti. lakin sensor kaymasinda duzlemsel paralellik bozulabileceginden fotonunbir kisminin odak disinda kalmasi gerekebilir. tilt shift fotolar gibi.

aklima bir de lensin icinden bir elementin kaymis olabilecegi geliyor. sorun her turlu fiziksel hasardan kaynaklaniyor kuvvetle muhtemel.

Düzeltilebilir bir sorun mu peki bu sensör kayması ? ya da lensini bir kontrol mu ettirmeliyim?
Zaten parasını vermediğim ürün bir arkadaşımın makinesi alınabilir bir makine midir şu sorundan dolayı ?
Yardımınız için teşekkürler.

iugurbas

Sony Alfa
Forum Üyesi
25 Ara 2019
73
33
18
izmir
www.infradream.com
Gövde
Kızılötesi A7R
Gövde 2
Sony A7R
Lens
Sony FE 4/16-35mm ZA
ben kesinlikle almayın derim. çünkü cok anormal bir durum var ortada. ama öncesinde cihaz bir tamirciye kontrol ettirilebilir veya sorunsuz çalıştığından emin olunan bir lensle denenebilir.

zelepo

Sony Alfa
Forum Üyesi
19 Şub 2021
5
0
1
Gövde
SONY A200
Lens
18-50mm
yardımlarınız için çok teşekkürler