Iki lens kiti kurmayı düşünüyorum - öneriler?

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
2,291
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Sayın Forum Üyeleri, Yakın zamanda satın aldığım A7 II için iki lens kiti oluşturmak istiyorum. Her bir kit ideal olarak üç, belki dört lens içeriyor olmalıdır. E-mount ekosistemine yeni katılan biri olarak deneyimli kullanıcılardan öneriler almak istiyorum. Uzun süredir Pentax K-mount kullanıcısıyım ve aynı zamanda u4/3 hayranıyım.

İlk kit, prime lenslerim olacak. Bu kiti gezmelerde, manzaralarda, portrelerde ve sokak fotoğrafçılığında kullanmayı planlıyorum. Geniş, normal ve telefoto odak uzunluğuna sahip olacak. Çorba kazanlarından bile büyük olmayan süper hızlı f/0.5 canavarlara ihtiyacım yok. Odak noktası keskinliğini, "hoş" arka plan bulanıklığını ve odak doğruluğunu odak hızı ve konu takibinden daha çok değerli buluyorum. Kenar ve sınır keskinliği arzulanıyor ancak merkez keskinliği kadar iyi olmayacağını anlıyorum. Örneğin, Pentax K-mount eşdeğerlerim olan 31mm, 43mm ve 77mm odak uzunluğuna sahip üç FA Limited lensi var.

İkinci kit, zoom lenslerim olacak. Bu kit, hızlı odaklanma ve mükemmel konu takibi gerektiren hava gösterileri ve çocuklarımın okul etkinlikleri için yanıma alacağım ekipman olacak. Biraz lens çözünürlüğünden ve "hoş" arka plan bulanıklığından ödün vermeye hazırım. Pentax K-mount eşdeğerlerim 24-70mm f/2.8, 70-200mm f/2.8 ve 150-450mm f/4.5-5.6. Bunlar harika lensler ancak Pentax gövdelerindeki AF sistemi büyük bir dezavantaj. Düşük ışık canavarlarına ihtiyacım yok, bu yüzden f/2.8 zorunluluk değil - eğer daha hızlı diyafram odak hızını artırıyorsa o zaman.

Ne yazık ki, sonsuz bir miktarda paraya sahip değilim ancak zamanla birikim yaparak ve kitleri oluşturarak sorun yaşamam. K-mount kitlerimi oluşturmak birkaç yıl sürdü. Bu yüzden şu anda bütçemi açık bırakmak isterim.

Boris

(Not: A7 II'yi bu yaz Adorama'nın Kullanılmış Ekipman bölümünden manuel odaklı lenslerimle kullanmak için satın aldım. Gövde benim için mükemmel çalıştı ve bu olumlu deneyim beni E-mount ekosistemini keşfetmeye teşvik etti.)