Güncellemeler konusunda karar verme konusunda zorlanıyor.

SonyTurk

A7 III
Editör
11 Eyl 2024
950
0
1
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Bağlam için: Hala bir öğrenciyim, yarı zamanlı çalışıyorum. Ekipmanımı yükseltmek için param VAR, ancak ebeveynlerim çok fazla para "boşa" harcamamı istemiyor. Bu sadece hobim olduğundan ve profesyonel bir vahşi yaşam fotoğrafçısı olmadığımdan. 2018'den beri a7II kullanıyorum ve 2019 Aralık ayında kit lensimden SEL24240'a (FE 24-240mm F3.5-6.3 OSS) yükselttim. İnanılmaz 10x zoom özellikleriyle, seyahat ederken yanımda ek lens taşımama gerek kalmadı çünkü hem geniş açı hem de yakın çekimlerim vardı. Daha da çılgın yakın çekimler çekmeye başladım ve gerçekten makro ve süper detaylı hayvan ve bitki fotoğraflarını sevdiğimi fark ettim. İşte burada sorun çıkıyor. "YETERLİ" olsa da, a7II'nin yeni modellere göre yaşlandığını görmeye başlıyorum. Bu da beni almak istediğim yeni lense yönlendiriyor. x2 telekonvertörlü yeni SEL70200G2 (FE 70-200mm F4 Macro G OSS Ⅱ) almaya hevesliyim çünkü bu, (1:1 MAKRO!! Bir zoom lens üzerinde! Bu deli!). Bu tam anlamıyla benim için hayal, böyle bir güçlü zooma makro yeteneklerine sahipken çok büyük bir form faktörüne sahip olmamak. Sadece kompakt bir geniş açılı prime lens almalıyım ve seyahatler için hazırım. Hatta SEL24240'ı satabilirim bile. SORUNA GERİ DÖNÜŞ: a7ii yalnızca 24MP bir sensöre sahip. (Hatta 4K videolar dahi kaydedemiyorum) Telekonvertörün resmin sonucuna zarar vereceğinden endişeliyim çünkü sensör pek iyi değil. Lightroom'da resimlerimi güvenilir bir şekilde kırpamıyorum, bu oldukça anlamlı. Bu durum, zaten yavaş olan otomatik odaklamayı bile etkileyebilir. Şimdi büyük soru şu: Vücudumu yükseltmeli miyim? Zaten a7rV'dayız ve ben hala a7II kullanıyorum. Geçmişte yaşıyor gibiyim gibi geliyor. 60MP sensör, dokunmatik ekran, gimbal için bluetooth, hızlı otomatik odaklama ve daha iyi vizör, karşılaştırmaları yan yana koyduğunuzda gelişme açısından DEV adımlar. Buradaki sorun, büyük fiyat etiketi. a7rIV için mi gitmeliyim? Ya da belki a7IV'e mi (bu da "YETERLİ" olmalı)? a7II'yi satarak yeni bir vücut için fon oluşturmalı mıyım? Bu noktada satması bile mi değerli? Hayalim lense veda etmeli ve önce vücudu mu yükseltmeliyim? Ya da lense sahip olup a7II üzerinde kullanayım mı? Gözlerimi kapatıp bu lensin var olmadığını mı düşünmeliyim? Ne yapacağımı gerçekten bilemiyorum... Lütfen bana, karar vermem için destekleyici ve karşılaştırmalı bir analiz yapmamda yardımcı olur musunuz? Araştırma yaptım ve a7IV'ün daha iyi kaliteye sahip olduğu görünüyor mu? R serisinden, R serisinin daha yüksek MP'sine rağmen?