Yardım Fotoğrafın Çizgili Çıkması (Sony PDAF Backlight Striping Issue)

Forum içinde fotoğrafçılık ile ilgili sorularınız.

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
A7II + FE85mm ile çekilen bu görüntüde yoğun çizgiler oluşmuş durumda. Eski çekimlerimden birinde şu an tam boy yapıp bakınca farkettim. SD kart yeniydi ondan olmaması lazım. Neyden kaynaklanmış olabilir? Ters ışık buna sebep olmuş olabilir mi?

Ekran Alıntısı.jpg

Esat

A7 III
Yönetici
18 Kas 2019
361
96
28
İstanbul
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony A6000
Lens
Zeiss 16-35mm f4
Lens 2
Zeiss 55mm f1.8
Lens 3
PK 28mm f2.8
Lens 4
PK 50mm f1.4
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Konunun çözümünü bulduk aslında sebebini de bulmuş olduk. Şimdi açıklık getirelim.

Problem internette "Sony striping issue" diye geçiyor.

Meydana gelen bu çizgiler "PDAF striping" yani çevirebildiğim kadarıyla faz denetleme piksellerinin üzerindeki ışık yansımalarından dolayı meydana geliyor. Üstelik bu hata belli bir markaya özgü değil. Belli bir lense de özgü sorun değil. Ters ve yüksek ışıkta meydana gelme ihtimali daha yüksek. Ancak Sony FE85mm f1.8 lenste bu çizgili fotoğraflar daha fazla görülüyormuş.

Bu sorun maskelenmiş piksellere sahip olan birçok modelde görülebilirmiş A7 II , A7 III, A9, R100 V gibi.

Ve bu sorun için sadece RAW dosyalarda çalışan bir repair kit yapılmış. Prof. Hank Dietz's repair tool deniyor. Linkini bırakıyorum. Eğer mutlaka kurtarmanız gereken bir dosyanız varsa bu çizgilerden kurtarabilirsiniz.

Bu hata ile karşılaşılan diğer örnek fotoğraflar

Sony A7 III Çizgili Fotoğraf.jpeg

Sony A7 III FE85mm Çizgili Fotoğraf.jpeg

Sony A7 III PDAF Striping Issue.jpg

1621094787343.jpg

1621094816458.jpg

Zeiss 40mm Lenste de "PDAF Striping İssue "Meydana Gelmiş

Yukarıdaki repair tool u kullanarak sorunu düzeltmiş.

Sony FE85mm f1.8 "Backlight/PDAF Striping Issue" Bir Örnek Daha

Son düzenleme: