sailormoon

Alfa Kullanıcısı
Editör
24 Mar 2020
39
30
22
İstanbul
Gövde
Sony A7 M2
Lens
Zeiss 55mm f1.8

Fotoğraflarınıza Bambaşka Bir Boyut Kazandırabileceğiniz En İyi Fotoğraf Düzenleme Programları


Bildiğiniz gibi hepimiz sosyal medya çılgınıyız. Sosyal medyada fotoğraf paylaşmak hepimizin vazgeçilmezi haline geldi. Instagram gibi çeşitli platformlarda en iyi hallerimizi, yaptıklarımızı sergilemek için yarış halindeyiz. Ama ne yaparsak yapalım çektiğimiz veya düzenlediğimiz fotoğraflar Instagram fenomenlerinin paylaştığı fotoğraflar kadar kusursuz olmuyor değil mi? Bunun sebebi elbette fotoğraf düzenleme programları. Sizin için en çok merak edilen, fenomenlerin sır gibi sakladığı programları araştırıp derledik. Sıradan fotoğrafları bile şahesere dönüştüren bu programlara göz atalım ve fotoğraf nasıl düzenlenir hep beraber görelim.

GIMP.jpg


Aşağıdaki listede sizlere en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarını sunduk. Umarım beğenirsiniz. İyi forumlar.

GIMP


Bilgisayarlarınızda rahatlıkla kullanabileceğiniz, gelişmiş bir resim oluşturma ve fotoğraf düzenleme programıdır. Çeşitli photoshop programlarına alternatif olarak düşünülebilir. Açık kaynaklı bir program olup Windows, IOS gibi işletim sistemlerinde ücretsiz olarak indirilebilir.

Pixlr


Sunduğu online ve ücretsiz fotoğraf editörü sayesinde herhangi bir program indirmeye gerek kalmadan filtrelemeler ve fotoğraf düzenlemeler konusunda son derece başarılı bir programdır. Ekstra program indirmeye gerek duymadan, kendine has özelikleriyle Photoshop programı gibi kullanırmışçasına kullanabilirsiniz.

VSCO


Instagram kullananların en çok bildiği ve en eski uygulamalardan biri olan VSCO, eşsiz efektleri ve ışık, renk vb. ayarları ile çok kolay bir şekilde fotoğraflarınıza bambaşka bir boyut kazandırabilirsiniz. Bunların dışında fotoğrafları eskitme, soluklaştırma gibi pek çok özellik mevcut. Uygulamanın içinde kendi profilinizi de oluşturabilir ve fotoğraflarınızı orada da paylaşabilirsiniz. Uygulama Appstore’larda ve Android cihazlarda ücretsiz ancak ücretsiz efektlerin yanı sıra satın alabileceğiniz ücretli efektler de mevcut.

Adobe nin Fotoğraf Düzenleme Programı Lightroom CC


Özellikle Instagram fenomenlerinin bu kadar canlı fotoğraflara sahip olmasının en baştaki sebebi bu programdır. Hatta neredeyse çoğu fotoğrafçıların bile fotoğraf düzenlemek için ilk tercihidir. Hem masaüstü hem de mobil versiyonuyla kullanılabilir. Akıllı telefon ve tabletler için Adobe Photoshop’un Lightroom CC uygulaması ile her düzenlemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Işık ayarlarıyla fotoğrafları aydınlatabilir, renk ayarları fotoğrafın rengiyle oynayıp daha canlı fotoğraflar elde edebilirsiniz. Ücretsiz olan bu uygulama da sadece bazı ayarlar ücretlidir.

lightroom.jpg


PhotoScape


En çok tercih edilen fotoğraf uygulamalarından olan PhotoScape, kolay kullanılabilmesi ve eğlenceli ayarlarıyla harika görseller ortaya koymanızı sağlar.

Snapseed


Fotoğraf meraklısı kullanıcılar için en başarılı ücretsiz programlardan biridir. Bu programla aklınıza gelebilecek her türlü düzenlemeyi yapabiliyorsunuz. Sadece ışık ve renk ayarıyla kalmayıp fotoğraftaki nesnelerle oynayabilir, netlik ayarı yapabilir, arka planı aydınlatabilir veya karartabilir, iyileştirme fırçasıyla her türlü kontrolü sağlayabilirsiniz.

Afterlight


Klasik ışık ve renk ayarlarının yanı sıra fotoğraf kolajlama, eskitme veya prizma görüntüsü vermek için Afterlight harika bir uygulama. Fotoğraflarınızın netliği ile oynayarak düzenleyebilirsiniz ve istediğiniz yerleri vurgulayıp istediğiniz yerleri geri planda bırakabilirsiniz. Sırf efektleri için bile indirilip denenebilecek bir uygulama. Asla pişman olmayacaksınız.

Tezza


Tezza, son zamanlarda çok popüler olan ve çoğu bloggerın yeni tercihi olan bir program. O kadar güzel efektlere sahip ki ışık ve renk ayarı yapmadan bile sadece efektle fotoğraflarınızı istediğiniz boyuta getirebilirsiniz. Ücretsiz efektlerinin yanı sıra ücretli efektlerini de satın alarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda çektiğiniz videolara da efekt uygulayabiliyorsunuz.

FaceTune


İşte o en kurtarıcı program. Diş beyazlatma, deriyi pürüzsüzleştirme gibi birçok özelliğe sahip. Fotoğraflarınızda ‘yüzüm geniş çıkmış, çenem şöyle çıkmış, burnum böyle çıkmış’’ diye kusur bularak hiçbir fotoğrafınızı beğenmiyorsanız bu program tam size göre. Bu programla yüz hatlarınıza şekil verdirebilir, olduğundan daha küçük veya büyük gösterebilirsiniz. Ama unutmayın ki siz her halinizle güzelsiniz, kendinizi bir kalıba sokmaya gerek yok! Bunun dışında temel ışık ayarları ve canlı veya soluk birçok efektiyle harika işler çıkarabilirsiniz.


facetune.jpg


Huji Cam


Kısa bir süre önce popülerliği tavan yaparak herkesin kullanmaya başladığı ve etkisinin hala devam ettiği güzel bir fotoğraf uygulamasıdır. Özellikle Retro severlerin bayılacağı bu programla, polaroid makineyle çekilmiş gibi fotoğraflar ortaya çıkarıyorsunuz. Huji Cam, çektiğiniz fotoğraflara otomatik olarak efekt veriyor ve böylece fotoğrafa hangi efekti yapmalıyım diye düşünmenize gerek bile kalmıyor.

Prisma


Bir zamanların en etkili ve etkisi hala devam eden programıdır. Prisma ile ünlü resim sanatçılarının stillerini kullanarak fotoğraflarınıza birçok desen ve süslemeler katar. Unutulmaz anlarınızı adeta bir Picasso, Munch, Salvador Dali’nin elinden çıkma sanat eserine dönüştürür.

Polarr Photo Editor


Bu program ile kendi filtrelerinizi oluşturabilir ve fotoğraflarınıza renk, derinlik, tonlama, ışık kalitelerini yeniden ayarlayarak fotoğraflarınıza seviye atlatabilirsiniz. Diğer uygulamalara göre biraz daha karışık bir yapısı olsa da birkaç denemeyle uygulamaya alışabilmeniz mümkündür. Sonrasında istediğiniz ayarı bularak çalışmalarınızı yapabilirsiniz.


Unfold


Takip ettiğiniz bloggerların storylerinde gördüğümüz, çektikleri fotoğrafları kolaj yaparak altına minimal ve güzel yazı stilleriyle yazılar yazdıkları işte bu uygulamadır. Bu uygulamayla birçok fotoğrafınızı harika bir düzen içinde kolajlayabilirsiniz. Fotoğrafınızı Instagram storyleri için ayarlayarak arka plan rengini istediğiniz renkte oluşturabilirsiniz.
 
Üst