Farklı Marka Gövde Kullanıp Sony'ye Geçenlerin Yorumları

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
Öncelikle hoşgeldiniz. Sorun gövdede değil :)

MC11'i denemedim ama Metabones bile AF'de yeterli gelmemişti bize. Sizin gibi bizim de bir arkadaş Pentax gövdeler Canon gövdelerden sonra Sony A7 III aldı. Canon lensleri kullanmak için Metabones çevirici kullandı. Alınabilecek en iyi çevirici bu şu an bildiğim kadarıyla. Ama Sony lenslerin yanına yaklaşamadı haliyle AF konusunda. En iyi converter olsa bile odak takibi yetersiz kalıyor yavaş kalıyor bu gerçek. Sonra bendeki FE85mm lensi denedi ve arada dağlar kadar AF farkı vardı hız konusunda. Bütün Canon lensleri sattı sonra. AF doğruluğu konusunda fark yoktu diye hatırlıyorum Metabones o konuda iyiydi. Denememiz ev içindeydi bu arada.

Canon lensler kullanmaya devam edecekseniz Metabones tavsiyemdir. Tabi E-mount yeni nesil bir lens deneyip kendiniz karar verin. Tamron kullanmadığım için ona yorum yapamıyorum.

Son düzenleme:

ss440

Sony Alfa
Forum Üyesi
15 Mar 2020
10
7
3
Gövde
A7RIII
Lens
Canon 70-200mm F2,8 II
Lens 2
Sigma 35mm Art
Lens 3
Tamron 28-75mm
Herhangi bir iletişim yöntemi girilmemiş. İstersen buradan profiline ekleyebilirsin.
mc11 ile orjinal bayonet kadar focus yapmadıgının farkındayım ama şöyle söyleyim gündüz ve aydınlık ortamlarda özellikle sigma 35mm art ile (mc11 inde sigma üretümi oldugundan sanırım) hiçbir sorun yaşamadım. Tamronda da dediğim gibi gece yada karanlığa yakın iç mekanlarda focus sorunu yaşatıyor ve focus motorunda servise kadar götürecek bir sorun oldugunu pek düşünmüyorum. Orjinal sony objektiflerim hiç olmadı uzun süre de olacağını düşünmüyorum başka marka muadillerine göre pahallı ötesi pahallılar.

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
Ben AF olarak Sony lenslerden başka lens kullanmadım. Sony lenslerimde rahatsız edici bir odaklayamama hiç olmadı. Çok düşük ışıkta tabi odaklayamama oluyor ama sizin attığınız resimdeki kadar bir ışık ortamında sorun yaşamadım. Ki sizdeki de basit bir gövde değil. Bence bir şekilde Sony lens deneyin memnun kalacaksınız.

OrtodontistKemal

Sony Alfa
Forum Üyesi
9 Eki 2020
27
18
3
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Pentax K5
Lens
FE20mm f1.8G
Lens 2
FE35mm f1.8/FE90mm f2.8G
Lens 3
Pentax SMC 50mm f1.2
Lens 4
Pentax DA 10-17mm fisheye
Selamlar.
Fotoğraf merakım küçüklüğüme kadar gider fakat kendi makinem ile fotoğraf çekmeye başlamam panasonic lumix ile oldu. Sonrasında Canon 550D almıştım. Uzun bir müddet sonra Pentax ile tanıştım. Pentax benim için siyah beyaz tv den renkli tv ye geçiş gibi inanılmaz bir etki bıraktı. Müthiş renkleri var ve her türlü ışık koşullarında çok güzel fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Özellikle ışık yoğunluğunun fazla olduğu durumlarda bile oldukça dengeli fotoğraflar çekiliyor. Bundan dolayı güneşi kadraja alarak fotoğraf çekmeyi çok sevdim Pentax ile. Ama her güzelin bir kusuru olduğu gibi Pentax ın da var tabi. Ekipman bulmak çok zor. Lens ve makinelerini bulmak ayrı mesele, hadi bir şekilde sabredip araştırıp, yurt dışından v.s. temin edebiliyorsunuz ama stüdyo ekipmanlarna gelince iyice çığrından çıkıyor. İş yerinde fotoğraf stüdyosu kurmaya karar verdiğimde Pentax k5 ile uyumlu hiç flaş tetikleyici bulamadım. Macro twin flaş zaten yok. Durum böyle olunca mecbur da olsa başka markaya geçmeyi değerlendirmeye başladım. İlk seçenek Sony oldu benim için. Hem aynasız makinelerde kendsini kanıtladığı için, hem de diğer marka lensleri Af destekli kullanma seçenekleri olduğu için. Canon daha önce kullandığım için hiç düşünmedim. Renkleri çok solgun geliyor bana ve dinamik aralığı düşük. Nikon da aynasız dünyasına yeni adım attı ve z serisinin Sony e kıyasla eksikleri olduğunu düşünüyorum. Durum böyle olunca tercihimi Sony den yana kullandım.
Fotoğraf makinesinin yüksek piksel içermesinden ziyade düşük ışıktaki başarısı ve dinamik aralığı benim için çok daha önemli olduğu için Sony makinelerden de bana en uygun olanı a7 III oldu.
Pentaxla kıyaslayacak olursak;

Artıları:
-Donanım olarak çok daha iyi.
-Pentax fullframe den daha hafif ve daha küçük
-Ekipman bulmak çok daha kolay. 3. parti her firma Sony ye bir şeyler üretiyor.
-Pentax lensleri de Sony de kullanabiliyorum. Hatta sadece Pentax değil tüm manuel lensleri AF olarak kullanabiliyorum. Techartpro adaptörle bunu elde edebiliyorsunuz. Tabi performanstan ödün vererek
-Canon ve nikon lensler için metabones ve benzeri adaptörlerin bulunması çok büyük avantaj. Hemen hemen her lensi bir şekilde kullanabiliyorsunuz.
-Manuel çekimde net alanı belirlemek için yardımcı olması çok güzel.

Eksileri:
-Pentax taş gibi :) bunu çantaya koyarken çok daha fazla korkuyorum
-Pentaxın renkleri daha güzel ve canlı duruyor. Sony nin ayarlarından benzer renkleri tutturmaya çalışıyorum ama henüz başaramadım. Pentax lensleri kullansam bile Pentaxta çekilmiş gibi güzel görünmüyor. Ayarlardan çok uğraştım ama pek başarıya ulaşamadım. En son resim profilinden birşeyler yapmaya çalıştım ama orası da çok karışık geldi hakim olamadım. Resim profilleri konusunda yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa bilgilendirirse sevinirim. Renk hususunda Sony nin karakteristiği canona biraz daha yakın.
-Güneşi karşıma alarak fotoğraf çektiğimde gökyüzünde mor dalgalanmalar oluyor. Özellikle Pentax lensleri kullanarak çektiğimde daha çok oluyor. Photoshop ve benzeri uygulamalarda fotoğrafla biraz uğraşınca daha belirginleşiyor. Pentaxta hiç böyle bir sorun yoktu. Başkalarının çektiği fotoğraflarda da benzer durum var.
-Ağırlık olarak çok hafif değil. Pentax k5 ile hemen hemen aynı ağırlıkta ama pentax daha ergonomik.
-Pentax ın kullanımı daha kolay
-Pentaxın lensleri küçük, kaliteli ve daha uygun fiyatlı, Sony bu konuda çok abartı fiyatları var. Çok kaliteli bir lense ulaşmak için çok fahiş paralar ödemeniz gerekli

Velhasılı kelam; Pentax safkan yarış arabası gibi safkan fotoğraf makinesi, donanım az, herşey doğal haliyle. İşin tam olarak zevkine varabiliyorsunuz. Sony ise içerisinde envari çeşit donanım bulunan konforlu lüks araba gibi. İkisinin de yeri, zamanı ve tadı ayrı.
Otomatik Birleştirildi:

Bu arada çok güzel bir haber :)

Son düzenleme:

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
@OrtodontistKemal değerli katkılarınız için teşekkürler.
Forumda dinamik aralık terimi ile ilgilenen kişileri görmek beni sevindirdi :) Dışarıda ne kadar ışık olursa olsun eğer makinenin dinamik aralığı kötü ise fotoğraf kalitesi de o denli kötü oluyor. Sony'de dinamik aralığı oldum olası beğenmişimdir. Fotoğrafta en önce dikkat ettiğim şey dinamik aralıktır. O varsa gerisi zaten gelir.

Pentax gövde hiç kullanmadım ama uzun zaman sizin gibi kullanan arkadaşımdan aldığım yorumlar aynen dediğiniz gibi. Renkler öyle güzel ki değiştirmeye gerek duymuyorum diyordu. O renkleri görmek isterdim gerçekten nasıl hiç ellenmeden güzel renkler verebilir biz Sony'de böyle bir şey görmedik :) Ben hep RAW çekerim ve sonradan kesin düzenlerim. JPEG çektiğim anda fotoğrafa bakınca direk belli oluyor solukluk ve renk sapıtmaları. O yüzden makinenin renk ayarları kısmına hiç girmedim kurcalamadım. Belki JPEG çekimi konusunda uğraşmış arkadaşlarımız vardır onlar cevap yazabilir.

Pentax'ın mor saçaklanma konusunda daha iyi olduğunu bilmiyordum. Sony'de karşılaştığınız bu mor dalgalanmalı fotoğrafları forumda farklı bir başlıkta da görmek isterim.

OrtodontistKemal

Sony Alfa
Forum Üyesi
9 Eki 2020
27
18
3
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Pentax K5
Lens
FE20mm f1.8G
Lens 2
FE35mm f1.8/FE90mm f2.8G
Lens 3
Pentax SMC 50mm f1.2
Lens 4
@OrtodontistKemal değerli katkılarınız için teşekkürler.
Forumda dinamik aralık terimi ile ilgilenen kişileri görmek beni sevindirdi :) Dışarıda ne kadar ışık olursa olsun eğer makinenin dinamik aralığı kötü ise fotoğraf kalitesi de o denli kötü oluyor. Sony'de dinamik aralığı oldum olası beğenmişimdir. Fotoğrafta en önce dikkat ettiğim şey dinamik aralıktır. O varsa gerisi zaten gelir.

Pentax gövde hiç kullanmadım ama uzun zaman sizin gibi kullanan arkadaşımdan aldığım yorumlar aynen dediğiniz gibi. Renkler öyle güzel ki değiştirmeye gerek duymuyorum diyordu. O renkleri görmek isterdim gerçekten nasıl hiç ellenmeden güzel renkler verebilir biz Sony'de böyle bir şey görmedik :) Ben hep RAW çekerim ve sonradan kesin düzenlerim. JPEG çektiğim anda fotoğrafa bakınca direk belli oluyor solukluk ve renk sapıtmaları. O yüzden makinenin renk ayarları kısmına hiç girmedim kurcalamadım. Belki JPEG çekimi konusunda uğraşmış arkadaşlarımız vardır onlar cevap yazabilir.

Pentax'ın mor saçaklanma konusunda daha iyi olduğunu bilmiyordum. Sony'de karşılaştığınız bu mor dalgalanmalı fotoğrafları forumda farklı bir başlıkta da görmek isterim.

Dinamik aralık benim için olmazsa olmaz gibi birşey. Özellikle manzara fotoğrafı çekenler ne kadar gerekli olduğunun farkındalardır.
Raw çekim işi biraz kurtarıyor ama hem hafızada kapladığı yer hem de her fotoğraf için ayrı ayrı uğraşmak insana epey yük oluyor :)
Fotoğraflarda bahsetiğim morluk saçaklanmadan ziyade aşağıdaki fotoğraflardaki gibi gökyüzünde beyazdan maviye doğru olan geçişteki mor kısımlar. Beyazla mavi arasına mor renk giriyor. Pentaxtaki masmavi gökyüzüne alışınca bu morluklar çok rahatsız ediyor :) Lensle veya çekim tekniği ile pek alakalı değil gibi. Pentaxta bundan çok daha zor ışık koşullarında hiç böyle sorun yaşamamıştım. Donanımsal olabilir veya yazılım güncellemesi gerektirebilir gibi.

KK_06085-Edit.jpg

_KK_2991 kopya.jpg

_KK_3029.jpg

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro
@OrtodontistKemal Bu durum sadece JPEG çekimlerinizde mi oluyor. Tahminimce öyle olması lazım çünkü ben karşılaştığımı hatırlamıyorum. Şu an bütün arşivimi karıştırdım hep ham arşiv var bende göremedim hiç böyle morluk bir ara JPEG çekip bu konuyu bir test edeceğim gövdelerimiz de aynı zaten. Fotoğraflarımı hep lightroomda işlerim hiç mor renk barını geri çektiğimi hatırlamıyorum :)

OrtodontistKemal

Sony Alfa
Forum Üyesi
9 Eki 2020
27
18
3
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Pentax K5
Lens
FE20mm f1.8G
Lens 2
FE35mm f1.8/FE90mm f2.8G
Lens 3
Pentax SMC 50mm f1.2
Lens 4
@OrtodontistKemal Bu durum sadece JPEG çekimlerinizde mi oluyor. Tahminimce öyle olması lazım çünkü ben karşılaştığımı hatırlamıyorum. Şu an bütün arşivimi karıştırdım hep ham arşiv var bende göremedim hiç böyle morluk bir ara JPEG çekip bu konuyu bir test edeceğim gövdelerimiz de aynı zaten. Fotoğraflarımı hep lightroomda işlerim hiç mor renk barını geri çektiğimi hatırlamıyorum :)

Aynen jpeg de oluyor. Raw da hiç denemedim. Orda problem olmuyorsa Sony nin jpeg yazılımı ile alakalı demek ki. Umarım güncelleme ile düzeltirler

OrtodontistKemal

Sony Alfa
Forum Üyesi
9 Eki 2020
27
18
3
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Pentax K5
Lens
FE20mm f1.8G
Lens 2
FE35mm f1.8/FE90mm f2.8G
Lens 3
Pentax SMC 50mm f1.2
Lens 4
Sanırım problemi çözdüm, fotoğraf yazılımında mor rengin hue değerini değiştirince morluk ortadan kalkıyor. Hoşgeldin pentax mavisi :)

_KK_2370.jpg_KK_2370-2.jpg

_KK_2991 kopya.jpg_KK_2991 kopya-2.jpg
_KK_3008.jpg_KK_3008-2.jpg
_KK_3029.jpg_KK_3029-2.jpg

I Love Google

A7 III
Editör
20 Kas 2019
325
126
43
Ankara
Gövde
Sony A7 III
Gövde 2
Sony DSC W550
Lens
Sony FE85mm f1.8
Lens 2
Pentax 50mm f1.7
Lens 3
Pentax 28mm f2.8
Lens 4
Vivitar 55mm f2.8 Macro